VIDEO: Zahoďte chemii. Umeocet doplní spoustu minerálů

  • 0
Strava během výkonu ovlivňuje nejen váš aktuální sportovní výkon, ale má i velký vliv na následnou regeneraci. Důležitou součástí je i doplňování tekutin.

Téměř dvě třetiny lidského těla jsou tvořeny vodou. Voda je základní živina, která se podílí na každé jeho funkci. Pomáhá dopravovat živiny do buňek a odvádí odpadní produkty z těla. Je nezbytná pro trávení, vstřebávání, cirkulaci a vylučování živin, stejně jako pro správné vstřebávání vitaminů. Voda nám také pomáhá udržovat správnou tělesnou teplotu.

Pokud se držím správných stravovacích návyků a dodržuji během dne i optimální pitný režim, je během výkonu ideální popíjet obyčejnou neperlivou vodu zhruba každých 20 minut.

Například špičkový půlmaratonci pijí během závodu jen čistou vodu. Někdy si dávají i slazené vody obohacené o ionty, ale to až na závěrečné kilometry.

Začínejte vodou

Ideálně je začít při jakékoliv aktivitě obyčejnou vodou. Pokud je naše aktivita delší, můžeme zařadit vodu obohacenou o cukry, například ovocnou šťávu zředěnou vodou. Známé sportovní nápoje, jako je Powerade, Getorade nebo All star, jsou navrženy tak, aby vám rychle nahradily tekutiny a zvýšily cukr (glukózu) v krvi. Cukry v těchto nápojích pocházejí nejčastěji z glukózy, sacharózy, fruktózy či maltodextrinu a jsou navíc často obohacené i o elektrolyty ztracené pocením, ale většinou v nedostatečném množství.

Čtěte dál: Proč nepít bublinkové nápoje

Nesycená voda má mít u běžce před perlivou jednoznačně přednost.

Nikdy během sportu nepopíjejte bublinkové nápoje, které mohou vést k podráždění žaludku a dalším nevolnostem.

Je lepší se hydratovat pouze vodou nebo sportovními nápoji?

Voda je většinou dostačující. Ale pokud se odehrává vaše aktivita v horkém, vlhkém počasí a trvá déle než hodinu, hodinu a půl, mohou vám pomoci sportovní nápoje. (Více o iontových, isotonických a hypertonických nápojích se dočtete zde.)

Udělejte si vlastní sportovní nápoj

Pokud vaše aktivita trvá déle než hodinu a půl, doporučuji přidávat ke sladkému pití i ionty, které ztrácíte pocením. Především v nadcházejících letních měsících je to velice důležité. Můžete využit iontové nápoje, které obsahují včetně iontů často i zmiňované cukry, smíchat si můžete slazený sportovní nápoj s Umeoctem, který obsahuje dostatek minerálů ztracených pocením.

Čtěte dál: Kofein a káva ve sportu

Cikorka, melta, ajurvédská nebo zelená káva jsou svébytnými nápoji, nemusíte je...

Pokud chcete mít vše v jednom, doporučuji si do lahve s vodou přimíchat sportovní gel, který kromě vyváženého poměru cukrů obsahuje i elektrolyty potřebné pro déletrvající výkon (obzvlášť doporučuji ty na přírodní bázi, například Ethicsport).

Pokud vaše aktivita trvá ještě déle a žaludek se hlásí o slovo, přidejte k výše zmiňovanému i některý z cukrů, ideální volbou může být osvědčený banán či sušené datle, nebo některou ze sportovních tyčinek.

Jak jsem již zmiňoval v předešlých článcích: každý jsme jiný, máme jiný metabolismus. Proto zkoušejte různé formy pití a stravy během výkonu a především poslouchejte své tělo.

Mgr. Vít Schlesinger

Vít Schlesinger
Vít Schlesinger
Vít Schlesinger

Po zkušenostech v USA a Kanadě se nyní zaměřuje na práci s vrcholovými sportovci v oblasti stravování a motivace. Sám se aktivně věnuje triatlonu a experimentům s vlastním tělem. Jako řečník je zván na různé přednášky a konference na téma zdravého životního stylu a motivace. Více na www.vit-schlesinger.cz.