Veganské běžecké boty: vyrobeno s láskou ke zvířatům

Veganské běžecké boty: vyrobeno s láskou ke zvířatům | foto: archiv Ondry Fejfara, Rungo.cz

Už i boty můžou být veganské aneb vyrobeno s láskou k přírodě

  • 7
Etické, ekologické, morální, udržitelné... to je jen krátký výčet přídavných jmen, která jsou úzce spojená s označením vegan. Tentokrát ovšem nebude řeč o jídle. Veganství by se totiž nemělo týkat jen úpravy jídelníčku, ale všech oblastí vašeho života. Běhání nevyjímaje.

Co to vlastně znamená být vegan? Nejčastěji se setkáme s definicí, že vegani jsou lidé, kteří ze svého jídelníčku vyřadili veškeré suroviny živočišného původu. Tedy kromě masa například i mléko, vajíčka, med...

Veganství ovšem zahrnuje celkové přehodnocení vztahu k ekologii a využívání či zabíjení zvířat. Díky tomu se můžeme setkat s veganskou kosmetikou (problém zde představuje mimo jiné i testování na zvířatech), módou i běžeckými botami.

Veganské běžecké boty

Pro výrobu veganských běžeckých bot nesmí být použit žádný materiál živočišného původu. Důležité jsou v tomto směru především čtyři oblasti. Suroviny použité na konstrukci svršku, lepidla, barvy a v neposlední řadě pak materiály testované na zvířatech.

Možná se ptáte, jestli si tím vůbec někdo láme hlavu a upravuje výrobu svých bot tak, aby splňovala podmínky pro označení vegan. Odpověď je ano. Ve světě je totiž vegetariánství a veganství mnohem rozšířenější než v České republice a není radno tento nezanedbatelný segment trhu zbytečně odstřihnout.

Další důležitá otázka zní, zda jsou tyto boty stejně kvalitní, odolné a funkční jako ty ostatní. Odpověď je znovu pozitivní, kromě lehce vyšší nákladů na výrobu je veganská bota prakticky nerozeznatelná.

Veganské značky

Jednou z nejstarších vegan značek je americký Brooks, který je zároveň pravděpodobně nejznámější veganskou běžeckou značkou na světě. Významnou roli v tomto případě hraje legendární ultraběžec Scott Jurek, který je Brooksem sponzorovaný a který sám dosáhl nejlepších výsledků až poté, co se z něj stal vegan. Jeho příběh popisuje oblíbená knížka Jez a běhej, která kromě Scottova životopisu obsahuje také množství receptů na klasická jídla i běžecké traťovky.

Kromě Brooksu je zde ještě Mizuno a další americká značka Newton, která je rozšířena zejména mezi vyznavači triatlonu. Další v pořadí je Asics, Vivobarefoot a Inov-8. Ani jedna z těchto dvou posledně jmenovaných značek sice není stoprocentně vegan, ale výše popsané podmínky splňuje velká většina jejich modelů.

O něco hůře jsou na tom Saucony a Merell. V nabídce obou značek se sice objevují tzv. cruelty-free modelové řady, ale většina bot je vyrobena buď s pomocí kůže, nebo živočišných lepidel.

Nejmenší množství vegan běžeckých bot pak nabízí New Balance a Nike, obě značky mají jen několik málo veganských modelů.

Pokud se chystáte pořídit veganské boty, možná narazíte na to, že neexistuje žádný ucelený seznam modelů, které vaše podmínky splňují. Obzvláště u značek, které vyrábějí oba typy bot, pak může výběr obnášet doslova mravenčí práci. Jediný spolehlivý zdroj informací je vždy oficiální web výrobce. Spoustu informací a tipů se ale dočtete i na stránkách neziskové organizace PETA, která bojuje za práva zvířat po celém světě.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.