Vegan a bezlepková výživa pro sportovcé k rychlému doplnění energie. | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Sportovní výživa bez chemie, lepku a vhodná i pro vegany

  • 7
Zatímco v běžném stravování se internetové blogy i kamenné obchody plní veganskými a bezlepkovými produkty a recepty neuvěřitelnou rychlostí, u sportovní výživy není situace ani zdaleka tak veselá. Vybrat správný doplněk stravy se může zdát snadné jen do té doby, než začnete hledat.

Energetický gel nebo tyčinka jsou neodmyslitelní pomocníci při dlouhém závodě nebo tréninku, kdy s jejich pomocí doplníte během několika málo minut potřebnou energii. Složení bývá zpravidla postaveno na komplexu pomalých a rychlých cukrů, aby vám dodaná dávka energie vydržela co nejdéle. I tak počítejte s tím, že při velmi intenzivním výkonu budete potřebovat “svačit” tyčinku nebo gel minimálně každou hodinu, aby nedošlo k nechtěnému vyčerpání glykogenových zásob z vašich svalů.

Největším nepřítelem veganů bývá prostředí výroby drtivé většiny energetickych gelů, ve kterém výsledný produkt přijde do kontaktu se stopovým množstvím ingrediencí živočišného původu, i když jako takový tuto ingredienci vůbec nemusí obsahovat. Při podrobnějším hledání zjistíte, že veganských gelů je naprosté minimum, o přítomnosti lepku nemluvě. Nejen kvůli tomu si mnozí vyrábějí doplňky stravy doma podle vlastních představ. Pokud na to však nemáte čas, schopnosti nebo chuť, máme pro vás několik tipů na již hotové výrobky, které se dají běžně sehnat i v českých a slovenských obchodech.

Gely

Kalifornská značka GU se mezi velikány sportovní výživy zařadila už od svého počátku, když se v jejích laboratořích před více než dvaceti lety zrodil první energetický gel na světě. Od té doby ve vývoji a neustálém vylepšování svých produktů ani v nejmenším nepolevila a stále patří ke směr udávajícím výrobcům. Důkazem je i fakt, že jako jeden z mála majoritních výrobců GU začátkem roku pozměnilo své gely a v nové podobě se může pyšnit bezlepkovým a veganským složením.

GU je u nás běžně dostupná nejen v běžeckých speciálkách a ani při pohledu na cenovku nečekejte žádné nepříjemné překvapení. S cenou okolo 40 korun za gel se naopak řadí k levnějšímu průměru.

Jídlo a energie

Krmte své tělo tak, jak chcete, aby fungovalo

Den sedmý: zavítali jsme do Rockin' café v Brně. Jde o restauraci, kde vaří jak...

Může to znít neuvěřitelně, ale příliš mnoho dalších variant na českém trhu nenajdeme. Jedinou další alternativou, kterou se nám podařilo objevit, je americká značka se slovenskou produkcí Agave#9.

Agave#9 na rozdíl od drtivé většiny ostatních energetických gelů využívá zcela odlišný přístup. Nečekejte žádnou chemii, barviva ani konzervanty. Celý gel sestává pouze z Agávového sirupu a přidané příchutě (kakao, ovocné pyré nebo bobule maquai). Složení agávového sirupu dodává gelu přirozenou cestou přesně ty vlastnosti, které od tohoto výživového doplňku očekáváme, tedy rychlý přísun energie s nízkým glykemickým indexem.

Kromě Agave#9 byl v březnu představen světu i podobný gel využívající sirup javorový. Ten se sice v českých obchodech sehnat nedá, ale javorový sirup jako takový je běžné zboží, svůj vlastní “gel” si tak můžete vyrobit velmi rychle a snadno. Stačí vzít prázdný obal od některého ze šroubovacích gelů (enervit, nutrend, powerbar) a sirupem ho znovu naplnit.

Tyčinky

Kromě gelů se při sportu k doplnění energie běžně využívají i energetické tyčinky. Jejich čas přichází ve chvíli kdy se potřebujete občerstvit před závodem, nebo plánujete být na trati několik dlouhých hodin a jenom na gely by to váš žaludek nezvládl. Kromě běhu se tyčinky využívají všude tam, kde je intenzita pohybu nižší a čas na trávení delší - zpravidla při celodenní turistice, nebo výletu na kole.

Jednou z nejoblíbenějších variant je česká značka Chimpanzee, s velkou škálou výrobků od iontového nápoje přes proteinové tyčinky až k těm energetickým. U všech svých produktů Chimpanzee uvádí označení vegan, ale bezlepkové jsou pouze proteinové tyčinky.

Iontové nápoje

Průvodce světem iontových nápojů.

Pivo a běh, rýmuje se to?

Chimpanzee Energy Bar je tyčinka dostupná v šesti různých příchutích, ve složení dominují ovesné vločky (neobsahují lepek), sójové boby a ovoce, čokoláda nebo ořechy podle příchutě.

Alternativou k českému Chimpanzee jsou zcela bezlepkové a veganské dánské tyčinky Rawbite oblíbené především u příznivců outdoorových aktivit. Kromě složení, ve kterém budete kromě rozemletých ořechů a ovoce hledat další složky marně (ano, opravdu se jedná o výrobky bez mouky, sóji a dalších podobných surovin), je velikou výhodou i fakt, že tyčinky v horku netají a v zimě nemrznou.

I tentokrát máme na výběr z velkého množství příchutí a především nebudete mít problém koupit Rawbite na internetu i v kamenných obchodech.

S posledním tipem na bezlepkovou a vegan energetickou tyčinku se opět vrátíme do České republiky, konkrétně k ručně vyráběným Lifebar značky Lifefood. Podobně jako Rawbite i Lifebar sází na ořechy a ovoce a bez potíží se obejde bez mouky a dalších nastavovadel.

Těšit se naopak můžete na netradiční potraviny s vynikajícími výživovými hodnotami, jako jsou chia semínka nebo konopný protein, které jsou nedílnou součástí jednotlivých příchutí.

Závěrem dodáme jen krátké upozornění pro alergiky. Většina výše uvedených energetických tyčinek obsahuje velké množství ořechů, které neprošly výraznou tepelnou úpravou a v některých případech mohou vyvolat alergickou reakci.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.