Ona
TEST: Nové hole od Ultra Pro Dynafitu můžete lámat i nastavovat

TEST: Nové hole od Ultra Pro Dynafitu můžete lámat i nastavovat | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

TEST: Nové hole od Ultra Pro Dynafitu můžete lámat i nastavovat

  • 1
Karbon, nebo hliník? Lámací, nebo teleskopické? Trekových holí vhodných pro běh po horách je velké množství. Vyzkoušejte Dynafit Ultra Pro, které kombinují ty nejlepší materiály s velmi zajímavou konstrukcí.

Teplota utěšeně stoupá, sníh na vrcholcích hor taje, a co je nejdůležitější - přichází letní ultratrailová sezóna. A na tu je potřeba se náležitě vybavit. Na rozdíl od silničních závodů totiž existuje hned několik věcí, bez kterých se v horách obejdete jen stěží. Mezi nezbytné vybavení patří kvalitní krosové boty, běžecký batoh nebo ledvinka a v neposlední řadě trekové hole.

Trekové hole: ano, nebo ne?

Hole rozdělují startovní pole na dva tábory, jeden z nich považuje tuto část výstroje za zbytečnou zátěž navíc, druhý na hole naopak nedá dopustit. Obzvlášť na dlouhých tratích s výrazným převýšením se ale najde jen minimum odvážlivců, kteří nechají hole doma a na start vyrážejí s prázdnýma rukama.

Hole vám totiž umožní rozložit zátěž mezi dolní a horní polovinu těla a díky tomu odlehčit nohám v náročných stoupáních i prudkých sebězích. Ve výsledku tak v kopcích vydržíte s holemi běžet stále stejným tempem o něco delší dobu a snížíte riziko křečí v oblasti stehen.

Typy trekových holí

Trekových holí vhodných pro potřeby ultratrailu je dnes na trhu spousta. V minulých testech jsme se na RUNGO věnovali holím lámacím i teleskopickým, stejně jako těm vyrobeným z karbonu nebo ze slitiny hliníku. Dnes přišel na řadu model kombinující hned několik typů konstrukce - představujeme karbonové teleskopické lámací hole Dynafit Ultra Pro.

Teleskopické vs. lámací

Dynafit Ultra Pro

Karbonové teleskopické lámací hole

hmotnost: 396 gramů

materiál: Karbon

délka: 115 - 130 cm

cena: 4 320 korun

Klady:

  • možnost individuálního nastavení délky
  • vynikající poměr hmotnost/tuhost
  • pohodlné pěnové madlo
  • spolehlivý karbidový hrot

Zápory:

  • vyšší pořizovací cena odpovídající použití karbonu
  • absence rychloupínacího poutka

Nevyznáte-li se ve světě trekových holí a označení lámací vám nic neříká, vězte, že tímto termínem se označují ty modely, které se neskládají zasunutím do sebe, ale po rozložení se rozpadnou na tři samostatné díly spojené tenkým lankem. Tento typ konstrukce je extrémně rychlý na složení i rozložení a zároveň přináší benefit v podobě nízké hmotnosti. Hole teleskopické je pak možné pomocí zasouvání jednotlivých částí do sebe nastavit na různou délku podle vašich potřeb.

Zdá se vám jako nesmysl, že by hole mohly být současně lámací i teleskopické? Tato kombinace není úplně běžná, ale o to zajímavější funkční vlastnosti přináší. Celý princip spočívá v tom, že se hůl po rozložení klasicky rozpadne na tři části, ale horní díl je teleskopicky nastavitelný na různou délku. Kvůli tomu jsou hole o něco těžší než klasické lámací modely, ale stále lehčí než většina teleskopů. Snadno se skládají i rozkládají a dají se nastavit na požadovanou délku podle toho, kdo a kde je zrovna bude používat.

Dynafit Ultra Pro

Dynafit Ultra Pro patří v této hybridní kategorii mezi absolutní špičku. Podíl na tom má především velmi kvalitní zpracování a použití těch nejlepších a nejlehčích materiálů. Celé tělo je totiž vyrobeno z karbonu a hole tak i přes dvoutrubkový teleskopický horní díl váží méně než 400 gramů. K tomu musíme připočíst dlouhé madlo z měkké pěny, karbidový hrot a duralové objímky chránící spoje jednotlivých dílů.

TEST: Nové hole od Ultra Pro Dynafitu můžete lámat i nastavovat

Právě spoje často bývají nejslabším místem většiny karbonových holí. Díky použití duralových výztuh by však v případě Dynafitu neměl nastat žádný problém. Toto vylepšení se sice podepisuje na hmotnosti, ale za cenu několika málo gramů vám přinese výrazně delší životnost.

Nastavitelný horní díl

Nastavitelná část je zajištěná rychloupínákem, proto se nemusíte bát, že by vám hole zatuhly a nešly povolit, což je riziko u klasických šroubovacích teleskopů. Tuhost upínáku je navíc možné nastavit, takže nehrozí, že ho rozklepanými a unavenými prsty nebude schopni otevřít.

Čtěte dále

Vyzkoušeli jsme i hole jiných značek, podívejte se na recenze:

Dynafit Ultra Pro se dají nastavit na libovolnou délku v rozmezí 115 až 130 centimetrů a tento rozsah by měl bez problémů stačit, i když si budete hole půjčovat s někým, kdo je výrazně vyšší nebo nižší než vy.

TEST: Nové hole od Ultra Pro Dynafitu můžete lámat i nastavovat

Osobně možnost nastavení vítám s povděkem, protože lámací konstrukce mi naprosto vyhovuje, ale při pořizování nových holí se bylo vždy třeba rozhodnout, jestli zvolit délku vhodnou pro mě nebo mou drahou polovičku. V případě hybridní konstrukce můžeme hole bez problému využívat oba.

Tuhost karbonu

Vraťme se ale zpátky ke karbonu a použití holí v terénu. Karbon patří obecně mezi ultralehké, ale tuhé a pevné materiály a hole Dynafit Ultra Pro to jen potvrzují. Ve srovnání s hliníkovou alternativou jsou výrazně pevnější, nepruží a zajišťují efektivnější přenos energie. Manipulace s nimi je velmi snadná a odpovídá tomu, na co je člověk u holí tohoto typu zvyklý.

TEST: Nové hole od Ultra Pro Dynafitu můžete lámat i nastavovat

Velmi kladně hodnotím dlouhé pěnové madlo, které se dobře drží za sucha i za mokra a s nímž se dá manipulovat i bez navlečených poutek. Někomu by ale u těchto holí mohl chybět rychloupínací systém jako například Leki Trigger Shark. Jím hole nedisponují.

TEST: Nové hole od Ultra Pro Dynafitu můžete lámat i nastavovat

Dynafit Ultra Pro jsou velmi kvalitně zpracované hole vhodné pro ty nejnáročnější uživatele, kteří hledají kompromis mezi nízkou hmotností, vysokou pevností a teleskopickou nastavitelností. Nejste-li příznivcem extrémně odlehčených holí typu Black Diamond, Gipron nebo Mountain King, které toho vydrží méně a více pruží, měla by vás tato novinka od Dynafitu velmi zajímat.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.