TEST: Nike přichází s extrémně stabilní novinkou Air Zoom Odyssey

TEST: Nike přichází s extrémně stabilní novinkou Air Zoom Odyssey | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

TEST: Nike přichází s extrémně stabilní botou Air Zoom Odyssey

  • 8
I když se zdá, že nabídku značky Nike tvoří stovky modelů, v běžeckém segmentu to není pravda. Tvrdé jádro totiž tvoří několik málo modelů, které jsou až na výjimky na trhu už pěknou řádku let. Letos se mezi nimi však objevila čerstvá novinka, stabilní silniční bota s označením Air Zoom Odyssey.

Nike používá pro konstrukci svých běžeckých modelů dva různé postupy. Prvním je využití lehké a velmi měkké směsi Lunarlon, která vyhovuje především příznivcům pohodlných bot s maximálním tlumením. Boty postavené na Lunarlonové mezipodešvi jsou pak až na jedinou výjimku, kterou je extrémně lehká závodka Lunarspider, zařazeny v kategorii „run easy” zaštiťující tréninkové modely vhodné na nabíhání kilometrů v poklidném tempu.

Druhou technologií, kterou Nike využívá, je tlumení pomocí vzduchových kapslí nazvané Air Zoom. To stojí na rozdíl od Lunarlonu na opačné straně spektra a většina bot s tímto typem odpružení se dá charakterizovat jako lehké a výkonnostně orientované. Ovšem i mezi Air Zoom modely nalezneme výjimku, která se neřadí mezi tempové a závodní boty, ale spadá mezi tréninkové. Je jí právě letošní novinka Odyssey.

TEST: Nike přichází s extrémně stabilní novinkou Air Zoom Odyssey

Nike Odyssey navazuje na až doposud jediný tréninkový model tlumený vzduchem, oblíbenou a prakticky nezničitelnou objemovku Vomero, která letos oslavila už desáté narozeniny. Oba modely odlišuje stabilita. Zatímco Vomero je bota čistě neutrální a do vašeho došlapu žádným způsobem nezasahuje, Odyssey je s velmi výraznými stabilizačními prvky po celé délce mezipodešve v tomto směru pravým opakem. Ve většině ostatních parametrů jsou si však obě boty podobné jako vejce vejci.

Prvním společným prvkem je podešev, která je u obou jmenovaných modelů totožná a tvoří ji robustní gumové díly s jemným vzorkem. Už na první pohled je tedy jasné, že se jedná o běžeckou botu určenou na asfalt, ale vzorek si bez problémů poradí i se zpevněnými a prašnými cestami.

Velmi podobný je i svršek tvořený hustě pletenou síťovinou. Zde už ovšem při bližším zkoumání narazíme na několik zásadních rozdílů, které Odyssey od Vomera odlišují. Nejvýznamnější změny se dočkala patní miska, která je u Odyssey obkroužena pevným plastovým dílem, který drží patu na místě a zamezuje její naklánění do stran.

Výztuhy přibyly i ve střední části boty a jsou řešeny velmi efektním a zároveň efektivním způsobem. Tkaničky jsou zde provlečeny očky, která jsou upevněná až v základně boty. Díky této konstrukci pak intenzitou úvazu stahujete, nebo povolujete nejen jazyk, ale přímo celý svršek boty.

Použitý střih velmi dobře obepíná chodidlo přes nárt a zároveň poskytuje dostatek prostoru v oblasti příčné klenby. Příjemnému pocitu po nazutí pomáhá i pletený materiál, který přilne k chodidlu jako druhá kůže a i přes pocitově vyšší gramáž výborně dýchá.

Nike Air Zoom Odyssey

Tréninková silniční bota s výraznou kontrolou pronace

hmotnost: 295 gramů

drop: 12 milimetrů

cena: 3 990 korun

Klady:

  • pletený svršek výborně obepíná chodidlo
  • velmi stabilní konstrukce mezipodešve
  • celkově velmi pohodlná a zároveň svižná bota

Zápory:

  • výrazná kontrola pronace může u běžců s neutrálním nášlapem způsobovat otlaky a puchýře

S nejzásadnější změnou však Odyssey přichází v oblasti mezipodešve. Tlumení jako takové dosahuje stále stejné úrovně a odpovídá vysoce tlumeným tréninkovým botám. Řečí čísel se jedná o necelých 300 gramů vážící objemovku s výškou tlumení 27 milimetrů v patě a robustním dvanáctimilimetrovým dropem. Zatímco však Vomero disponuje identickou tuhostí tlumicí směsi po celé ploše, Odyssey přichází s výrazným zpevněním na vnitřní hraně.

Tato výztuha má hned několik funkčních vlastností. Hlavní z nich je takzvaná kontrola nadměrné pronace, tedy schopnost zafixovat chodidlo v přirozené poloze a zamezit jeho nadměrnému prošlápnutí směrem dovnitř. Jinými slovy Odyssey nedovolí, aby vaše nohy šly výrazně do „X”. Kromě toho je díky vyztužení vnitřní strany Odyssey výrazně stabilnější než jeho neutrální alter ego.

Na rozdíl od většiny pronačních modelů libovolných značek je však Odyssey unikátní tím, že pronační výztuha není situována pouze pod středem chodidla, ale prochází od paty až ke špičce, poskytuje tak kontrolu po celou dobu kroku od dopadu po odraz.

Pro pronační botu je zde rovněž netypicky použita konstrukce typu „meta rocker” (přizvednutá pata i špička boty), která usnadňuje přechod od dopadu k odrazu. U pronačních bot se zpravidla nepoužívá kvůli nižší stabilitě, ale to není vzhledem k pevné stabilizaci u Odyssey žádný problém.

Takto agresivní výztuha má však i své stinné stránky. Pozor si díky ní musí dát běžci s neutrálním nášlapem, pro které nemusí být tato bota vůbec příjemná. Že je něco špatně, poznáte tak, že vás bude bota na vnitřní straně při odrazu nepříjemně tlačit. Při intenzivním použití ve vyšším tempu se pak nevyhnete puchýřům pod palci, tedy v místě, kde svádí neutrální chodidlo s pronační botou nejintenzivnější souboj.

Čtěte dál: co je to pronační a supinační došlap?

Diagnostika došlapu na běžeckém pásu.

Celkově se jedná o pohodlnou silniční botu, která však díky lehkému vzduchovému tlumení Air Zoom dosahuje velmi příjemné hmotnosti a příjemně překvapuje i ve svižnějším tempu, při kterém neklade odpor a výborně vede krok.

Nike Air Zoom Odyssey je bota vhodná především pro běžce s výrazně nadměrnou pronací, kteří pro své nohy potřebují botu dostatečně stabilní a spolehlivou. Využití Odyssey nalezne jak při volnějším delším běhu, tak při kratším tempovém tréninku.

Skrze Odyssey jsem se znovu setkal s botami Nike po několika letech a s povděkem musím konstatovat, že co se střihu a použitých materiálů týče, učinil tento gigant obrovský krok vpřed. Puchýře na vnitřních okrajích příčné klenby na obou chodidlech jsou ale živoucím důkazem, že s neutrálním nášlapem byste měli svou botu hledat spíše mezi neutrálnějšími modely. Při výrazně nestabilním došlapu však bude Odyssey fungovat naprosto bez výhrad.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.