TEST: S univerzálkou Challenger ATR můžete vyběhnout do města i do hor

TEST: S univerzálkou Challenger ATR můžete vyběhnout do města i do hor | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

TEST: Maximalistická bota na běhání do hor i na silnici

  • 3
Hledáte-li tlumenou běžeckou botu, ve které by se dalo běhat po silnici i v náročném terénu, zaostřete na novinku Challenger ATR francouzské značky Hoka One One.

Málokdy se stane, že by výrobce běžeckých bot stáhnul z trhu jeden ze svých nejoblíbenějších modelů. Právě to se však stalo v případě univerzální krosovky Challenger ATR značky Hoka One One. První generace této všestranné boty trhala rekordy v prodeji a pravidelně získávala ocenění běžeckých časopisů po celém světě. Svého očekávaného nástupce se ale Challenger nedočkal.

Na jaře minulého roku totiž přišla z Hoky nepříjemná zpráva. Nejenže výrobce neohlásil druhou generaci této boty, z obchodů dokonce zmizela i původní verze.

Když se však podíváme na situaci z širší perspektivy, zjistíme, že tento krok byl velmi logický. Challenger s pořadovým číslem jedna byla totiž bota, která se velmi povedla - a pro obuvnické návrháře není nic těžšího, než se snažit takovou botu dále vylepšovat. Nic navíc nevzbudí zájem o nový model jako to, že z ní uděláte nedostatkové zboží.

Challenger pochopitelně nezmizel z běžeckých obchodů natrvalo. Jeho návrat ve vylepšené podobě se pouze o rok odložil. O přesných důvodech můžeme pouze spekulovat, ale je pravděpodobné, že se jednoduše nestihl dotáhnout vývoj nebo se v testovací fázi objevil závažný nedostatek, který bylo potřeba odstranit. Podobný osud ostatně potkal i ultralehkou závodku Carbon Rocket, která měla na trh přijít prvního dubna, ale její uvedení se odkládá na neurčito.

Letos na jaře jsme se tak po roční pauze konečně dočkali a Challenger ATR 2 spatřil světlo světa. Pojďme se na něj dopodrobna podívat.

Hoka One One Challenger ATR 2

Jedinou částí, která zůstala v naprosto nezměněné podobě, je podešev z gumové směsi obohacené karbonem. Ta pokrývá pouze nejexponovanější místa pod patou a přední částí chodidla.

TEST: S univerzálkou Challenger ATR od Hoka One One můžete vyběhnout do města i...

Vzhledem k tomu, že Challenger má být univerzální a all-terrain-krosová bota (tedy určená pro jakýkoliv povrch od silnice až po horské stezky), není použitý vzorek nijak agresivní, aby nedocházelo k jeho nadměrnému opotřebení při běhu po tvrdém povrchu. Zároveň však bota poskytuje perfektní záběr na všech typech povrchů s výjimkou hlubokého bahna nebo sněhu.

Díky těmto vlastnostem by se podrážka u Challengeru dala přirovnat k podobně univerzálnímu konceptu Race Ultra od značky Inov-8.

Svršek boty

Oproti původní verzi se nejvíce změnil svršek boty. Nově víc využívá lepených a lisovaných spojů, jediný šev tak zůstal ve spojení chrániče prstů se zbytkem boty. Díky tomu se bota lépe přizpůsobí tvaru chodidla a snížilo se i riziko vzniku oděrek nebo puchýřů.

TEST: S univerzálkou Challenger ATR od Hoka One One můžete vyběhnout do města i...

Zachovaný zůstal charakteristicky úzký tvar svršku, který na jednu stranu zajišťuje solidní čtení terénu, ale na stranu druhou může v případě vysokého nártu, nebo široké příčné klenby nepříjemně tlačit.

Tlumicí vrstva

Třetí a poslední částí je mezipodešev neboli tlumicí vrstva. Právě tlumicí vrstva je v případě Hoka One One to nejzásadnější z celé boty, odlišuje tuto značku od většiny ostatních. Všechny modely z dílny Hoka One One - a Challenger ATR 2 není výjimkou - se totiž řadí mezi takzvané maximalistické boty charakteristické nízkým dropem, absencí plastových zpevňujících prvků, ale především velmi vysokou vrstvou tlumicího materiálu.

Na první pohled by se mohlo zdát, že v této oblasti k žádným změnám nedošlo, ale druhá generace Challengeru je o dva milimetry nižší a tlumicí vrstva pod patou má mohutnost „pouhých” 31 milimetrů. Drop zůstal stejný a má hodnotu pět milimetrů.

I když Challenger vypadá jako extrémně robustní bota, ve skutečnosti je oproti svým přímým konkurentům (Brooks Cascadia, adidas Supernova Riot nebo Asics Gel-FujiTrabuco) vyšší pouze o 2 až 4 milimetry. Chodidlo je totiž zapuštěno hluboko uvnitř tlumicí pěny, která tak vytváří kolem celé nohy jakousi obsázku. Tento typ konstrukce zajišťuje bezkonkurenční stabilitu i v technicky náročném terénu.

TEST: S univerzálkou Challenger ATR od Hoka One One můžete vyběhnout do města i...

Chybět nesmí ani charakteristické přizvednutí paty i špičky tvořící výrazný kolébkovitý tvar. Ten má zásadní vliv na plynulost přechodu z dopadu do odrazu, ať už se řadíte mezi pataře, nebo vyznavače běhu přes střed chodidla.

Hmotnost a životnost

Překvapivá je kromě výšky tlumení i celková hmotnost. Ta je sice oproti první generaci o něco vyšší, ale stále dosahuje velice zajímavé hodnoty 275 gramů ve velikosti UK8. Kvůli nízké hmotnosti výrobce použil speciální odlehčenou EVA tlumicí pěnu, která je neskutečně měkká a pohodlná na došlap, ale zároveň umožňuje i svižnější běh v rychlém tempu.

Hoka One One Challenger ATR 2

Univerzální maximalistická krosová bota

Hmotnost: 275 g (UK8)

Drop: 5 mm

Cena: 3 599 korun

Klady:

  • univerzální využití na silnici i v trailu
  • extrémně pohodlné tlumení
  • vysoká stabilita i v technicky náročném terénu

Zápory:

  • nižší životnost tlumicí vrstvy
  • úzký tvar svršku

Jedinou nevýhodou, která se s tímto odlehčeným materiálem pojí, je očekávaná nižší životnost. Obzvláště těžší běžci mohou pociťovat po 400 až 500 kilometrech výrazné sešlapání, které sice není vzhledem k mohutnosti tlumení zcela fatální, ale při delších bězích (30 a více kilometrů) může způsobovat drobné potíže. I vzhledem k tomu bych Challenger rozhodně nedoporučoval běžcům s nadváhou nebo výrazně pronačním došlapem (prošlapávání kotníků do vnitřní strany).

Celkové shrnutí

Ve výsledku je Hoka One One Challenger ATR 2 perfektní volba, hledáte-li univerzální tlumenou variantu na silnici i do terénu. Díky pohodlnému tlumení se v Challengeru nemusíte bát ani ultra distancí v horách, ale botu stejně dobře využijete při půlhodinovém proběhnutí okolo města.

Jedinou závažnější nevýhodou je riziko rychlého opotřebení tlumicí vrstvy, které však do jisté míry vyvažuje míra komfortu, vysoká stabilita a univerzálnost využití.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.