Ona
Salomon Sense Mantra 3 - citytrailová univerzálka do města i do terénu

Salomon Sense Mantra 3 - citytrailová univerzálka do města i do terénu | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

TEST: Salomon Mantra 3 citytrailová univerzálka do města i do terénu

  • 0
Výroba ideální boty do terénu i na silnici se podobá hledání svatého grálu. Jak se ale zlepšují používané materiály i zkušenosti výrobců, zlepšují se výrazně i nové modely. Proti svým předchůdcům se výrazného zlepšení dočkala i citytrailová krosovka Salomon Sense Mantra 3.

Zatímco většina výrobců se společně se sílícím trendem běhání v terénu snaží posouvat právě tímto směrem, je tady značka, která jde proti tomuto proudu. Salomon je už dlouhá léta v trailovém světě neotřesitelný pojem a nyní se pozvolna dostal do situace, kdy už v horách nemá kam růst. Jsme tedy svědkem jeho snahy vyrábět univerzálnější a nově také ryze silniční modely z kolekce Citytrail.

Salomon Sense Mantra si klade za cíl být univerzální trailovou botou použitelnou na širokém spektru povrchů od silnice po středně těžký terén. Nyní jsme se dočkali v pořadí už třetí generace této boty, která oproti svým předchůdcům prodělala hned několika zásadních změn.

Celý svršek je u nové verze vyztužený pevnějším materiálem, který tvoří obsázku kolem celého chodidla a ve střední části se zvedá přes nárt až ke tkaničkám. Tato konstrukce společně s pevnou patní miskou výrazně zvedá stabilitu, takže se nemusíte bát ani velkých terénních nerovností a technických seběhů. Nové Mantry jsou o celých 20 gramů těžší, a to i přes to, že celková výška mezipodešve šla dolů o milimetr pod patou i pod špičkou. Jeden z mála nezměněných parametrů je drop, který se ustálil na 6 milimetrech a podporuje tak přirozenější pohyb a dopad na střed chodidla i při běhu na delší vzdálenosti. Vyšší váhu způsobuje především mnohem robustnější svršek, který ale dovolí botu využívat i v náročnějším terénu, než tomu bylo doposud.

Pohodlnějšímu pohybu v takových podmínkách přispívá i rockstopový materiál chránící střed chodidla proti proražení ostrými kameny.

Změny se dočkal i tvar svršku, který je v přední části o poznání širší  a je tak odpovědí na časté připomínky, že boty této značky jsou příliš úzké. Velkou výhodou je systém Endofit - pružná tkanina spojující jazyk s mezipodešví, která obepíná chodidlo a dodává všem krosovkám od Salomonu pocit absolutního pohodlí, kterému se jen těžko konkuruje.

Jedinou vadou na kráse je fakt, že výztuha patní misky je možná až příliš pevná a přitom není obklopená dostatečným množstvím polstrování. To může při delším běhu po nerovném povrchu způsobovat nepříjemné otlaky pod kotníkem.

Samozřejmostí je stahovací systém nahrazující běžné tkaničky, nechybí ani kapsa na jazyku na přebytečnou část tkanice.

Pozor dejte na velikost, která je u Sense Matra 3 trochu menší než u jiných modelů stejné značky. Pravděpodobně je tak budete potřebovat o půl čísla větší než obvykle.

Salomon Sense Mantra 3

Univerzálka pro běh na silnici i v lehkém terénu

Klady:

  • univerzální využití
  • stabilní konstrukce
  • příjemné tlumení i při delším běhu po asfaltu

Zápory:

  • agresivní výztuha na patě může nepříjemně dráždit kotník
  • vzorek není vhodný do bahna a sněhu

Generálkou prošla i podešev, kde původní trojúhelníkový vzorek nahradila nová 3D varianta. Změna je to spíše vizuální, protože i nadále je vzorek hodně jemný, aby si bez problémů poradil s asfaltem a dalšími tvrdými povrchy. Zajímavější je změna použité směsi z ContragripHT na měkčí ContagripLT. Subjektivně je tento materiál mnohem jistější při záběru na větší škále povrchů od mokrého asfaltu a kamení až po rozbahněnou pěšinu. I tak ale platí, že hledáte-li botu do hlubokého bahna a měkkého terénu obecně, budete se muset podívat jinde.

Salomon Sense Mantra 3 nezapře svůj silničně orientovaný Citytrail původ a i při delším běhu po tvrdém podkladu působí boty na krosovou botu až překvapivě příjemně a svižně. Zároveň slušně podrží i v technických pasážích a jedná se tak o jednu z nejpovedenějších hybridních bot, jaké jsem měl možnost vyzkoušet.

Mantra 3 se určitě neřadí mezi dravé a výkonnostní boty, je to spíše tréninkový model, který odhalí svůj potenciál nejvíce při běhu z města do terénu a zase zpátky. Využití Mantry najdou i na dlouhých trailových závodech, kde se setkáte s delšími úseky po asfaltu, nebo zpevněných cestách.

Druhý pohled

Salomon Sense Mantra je prostě zajímavá univerzální bota.
Vlevo jsou nove Salomon Sense Mantra 3, velikost UK 13,5. Vpravo pak první...
Podrážka u nových Manter se zjemnila a na silnicic se v nich bude cítit...

Když jsem před dvěma roky obul Mantry poprvé, byl jsem nadšený hlavně co se týká jejich “nasazení" v terénu. Na silnici byl můj pocit v nich spíše lehkým trápením. Uplynuly dva roky a vše se zásadně změnilo. Podrážka se zjemnila  a změkčila a tak si v Mantrách dokážu představit běh po asfaltu klidně několik kilometrů. Boty velmi dobře běží kupředu a rozhodně se v nich nebudete cítit jako vytuněný parní válec vracející se z několikadenního mejdanu monstrtracků. Mantry jsou svižné a pokud s nimi zamíříte i na cesty středně náročné, tak i tady vás ve štychu rozhodně nenechají. 

Další zásadní změnou pro mě je přední část boty. Ta se oproti “jedničkám” o dost rozšířila. Prsty mají prostoru na rozdávání a cítí se v nich velmi pohodlně. Pozor si ale musí dávat ti, kteří mají užší nohu, jelikož pokud boty utáhnete přespříliš, tak dojde ke zkrabacení svršku.

Tím posledním a pro mě lehce negativním je, již Vítkem zmíněná patní miska, která je opravdu až příliš tvrdá a může tak u někoho způsobovat otlačení pod kotníkem, a to hlavně z vnější strany. Je zajímavé, že tento mírný tlak skoro neucítíte při běhu, ale spíše při chůzi. 

Salomon Sense Mantra 3 jsou přesně ty boty, které můžete všude vozit sebou. Zvládnou vaše tréninky jak po silnici, tak i ve středně těžkém terénu. Jednoznačně jedna z nejlepších univerzálních bot na našem trhu.

Marek Odstrčilík

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.