Ona
Chytrá váha iHealth Core HS6 s připojením na WIFI.

Chytrá váha iHealth Core HS6 s připojením na WIFI. | foto: Filip Marvan, Rungo.cz

TEST: Chytrá váha vám řekne, proč jste pomalí a která kila shodit

  • 16
Nejenže zjistí vaši hmotnost, ale analyzuje a vypočítá dalších osm tělesných charakteristik. Spolupracuje s mobilem a data odesílá automaticky přes WIFI pod váš soukromý účet na internetu. V našem testu nás váha iHealth HS6 zaujala přesnými hodnotami, elegantním vzhledem i jednoduchým ovládáním.

Technické doplňky pomáhající se zdravým a aktivním stylem života zažívají obrovskou popularitu. Nejrůznější fitness náramky a chytré hodinky, které vás sledují a motivují k pohybu, jsou na trhu dostupné v nepřeberných variantách od mnoha výrobců.

Při snaze o zdravý životní styl ale nejde jen o pohyb. Pokud chcete proniknout hlouběji do toho, jak vaše tělo funguje, je důležité sledovat jeho vývoj v závislosti na tréninku či změnách stravování. A právě tady nastupují chytré váhy.

Jak to funguje

Osobní chytrá váha iHealth HS6, kterou jsme vyzkoušeli, dokáže kromě hmotnosti změřit a spočítat spoustu dalších zajímavých parametrů vašeho těla. Například jaký podíl ve vašem těle tvoří tuky, svaly, kolik procent hmotnosti tvoří kosti nebo jaký je objem vody ve vašem těle.

Všechny tyto hodnoty získává váha pomocí bioelektrické impedance. Během vážení vyšle do těla nepatrný proud (je tak malý, že samozřejmě neucítíte vůbec nic) a měří jeho průchod tělem. Jelikož tuk, kosti či svaly mají různý odpor, váha na základě naměřených dat a výpočtů doplněných vašimi osobními údaji (pohlaví, věk nebo výška) dokáže vyhodnotit, jak to se složením vašeho těla vlastně je. Obslužná aplikace pak automaticky dopočítá další statistické údaje jako například BMI nebo odhad denního příjmu kalorií.

Měření pomocí bioelektrické impedance je u moderních přístrojů již dnes poměrně přesné. Jedno samotné měření sice může být zkresleno příjmem různého typu potravy těsně před vážením, pokud se ale budete vážit a měřit dlouhodobě, získáte o složení vašeho těla přehled velmi exaktní. V testu se mi navíc v případě váhy iHealth HS6 senzory příliš oklamat nepodařilo a vypočtené hodnoty kolísaly i přes nárazový příjem potravy jen nepatrně.

Optimální složení těla

Poměr jednotlivých složek v lidském těle má vliv na vaši kondici i sportovní výsledky a naopak způsob tréninku či stravování ovlivňuje složení a fungování vašeho těla. Každý je však unikátní, jiné optimum má muž, jiné žena, jiné hodnoty budou vyhovovat sprinterovi, jiné běžci na dlouhé tratě, nehledě k tomu, že každý má jiný somatotyp postavy. Doporučené hodnoty v tabulkách jsou tak vždy jen určitým průměrem a vždy je potřeba brát ohled na každého jednotlivce, jeho věk (doporučení se s věkem mění), životní styl či sportovní cíle.

Doporučené optimální složení těla u dospělých mužů:

  • voda: 62,4 %
  • minerální látky: 5,8 %
  • proteiny: 16,5 %
  • tělesný tuk: 15,3 %

Doporučené optimální složení těla u dospělých žen:

  • voda: 56,5 %
  • minerální látky: 5,3 %
  • proteiny: 15,2 %
  • tělesný tuk: 23,0 %

Přesto jsem se rozhodl přesnost prověřit. Alternativní způsob měření pro jednu z nejdůležitějších hodnot, tedy podíl tuku v těle, se provádí pomocí kaliperačních kleští. Ty měří tloušťku podkožního tuku (nejlépe je měření realizovat na několika místech na těle) a pomocí speciálních převodních tabulek dokáží určit zastoupení tuku v těle také s poměrně velkou přesností. Výsledek byl přesvědčivý. Zatímco váha mi naměřila 9,6 procent tuku v těle, pomocí kaliperačních kleští jsem naměřil 9,4 procent.

Chytrá váha

iHealth Core HS6

Osobní tělesný analyzátor s WIFI

  • měřené charakteristiky: hmotnost, index BMI, procento tělesného tuku, celková beztučná hmota, svalová hmota, kostní hmota, objem vody v těle, poměr vnitřního orgánového tuku, denní příjem kalorií
  • podporované telefony: Android, iOS
  • další funkce: měření okolní teploty a vlhkosti vzduchu
  • počet definovaných uživatelů: až 10
  • napájení: 4x AAA
  • cena: 3 599 korun včetně DPH

Klady:

  • skvělý vzhled
  • přesnost
  • automatické nahrávání přes wifi
  • motivační cíle

Zápory:

  • málo oficiálně podporovaných telefonů
  • chybí podpora Windows Phone
  • občas problémy s mobilní aplikací (Android)

Jedna věc je zjistit hodnoty složení těla, druhá věc je naměřené hodnoty evidovat a sledovat. Na to iHealth myslí také. Během úvodního nastavení váhy, které probíhá pomocí mobilního telefonu ve speciální aplikaci, si vytvoříte účet (je potřeba zadat vaši výšku, hmotnost, věk a pohlaví) a spárujete váhu s vaší domácí WIFI sítí. Celý proces nastavení je jednoduchý a běžný uživatel ho bez problémů zvládne. Tímto způsobem lze váhu nastavit až pro deset lidí.

Následně se stačí postavit na váhu, ta podle hmotnosti pozná, o kterého uživatele se jedná, a automaticky pošle přes WIFI naměřená data na web. Detailní data a grafy jsou pak k dispozici také v mobilní aplikaci. Pokud se náhodou sejdou dva uživatelé se zhruba stejnou hmotností (plus minus tři kilogramy), váha vás požádá o upřesnění vaší identity (poklepáním nohou zvolíte, který uživatel jste).

Příjemným bonusem je, že váha dokáže měřit také teplotu a vlhkost v místnosti. Stačí klepnout na spodní roh váhy a požadovaný údaj se okamžitě zobrazí na displeji. Jelikož váha vyniká hezkým a čistým vzhledem, můžete ji využít i jako designový doplněk domácnosti.

Trochu jsem bojoval jen s mobilní aplikací, která má na platformě Android ještě určité rezervy, a sem tam některé věci nefungovaly tak, jak bych očekával. Na druhou stranu jsem používal telefon s Androidem, který není oficiálně podporovaný, a za poslední měsíc byla aplikace minimálně jednou aktualizována, takže vývojáři na ní stále pracují. V aplikaci máte dostupné veškeré naměřené údaje v přehledných grafech, můžete tak sledovat jejich vývoj. Navíc si zde můžete nadefinovat cíle, kterých chcete dosáhnout (například zhubnutí), a aplikace vás bude informovat, jak se vám je daří či nedaří plnit.

Další grafy zobrazují vývoj hmotnosti a vypočítaného BMI.
Vývoj dalších měřených metrik. Váha bohužel do grafu zanáší i měření v...
Vývoj hmotnosti v čase, tak jak ho zaznamenala chytrá váha iHealth HS6.

Cena této váhy se pohybuje kolem 3 500 korun, čímž se řadí mezi drahé přístroje. Na druhou stranu váhy s podobnou výbavou a propojením s WIFI pod tři tisíce korun seženete jen obtížně. Srovnatelné váhy nabízí například Fitbit v podobě modelu Aria nebo Withings s modelem WS-50, ty se pohybují ve zhruba stejné cenové hladině.

Výrobce váhy iHealth se snaží brát sledování parametrů lidského těla vážně. Kromě váhy nabízí celou řadu dalších chytrých přístrojů, od tlakoměrů přes oximetr až třeba po glukometr. Data z těchto přístrojů pak můžete sledovat v jednotném rozhraní webové aplikace, jejíž jedinou nevýhodou jsou snad jen občas velmi pomalé odezvy a chybějící čeština.