Ona
TEST: Extrémně lehké tréninkové silniční boty Skechers GoRun 4.

TEST: Extrémně lehké tréninkové silniční boty Skechers GoRun 4. | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

TEST: Běžecké boty od Skechers. Lehké jako pírko, ale málo vydrží

  • 1
Značka Skechers je synonymem bot na běžné nošení. Málokdo však ví, že se tento americký gigant už několik let věnuje také výkonnostnímu běhání. A právě nový model GoRun 4 z této běžecké řady se nám dostal do testu.

Skechers. Málokomu se při vyslovení tohoto jména vybaví nějaký sport. V první řadě jsou skechersky notoricky známé jako lifestylové boty pro běžné nošení, ale v poslední době je s nimi třeba počítat i v běhu. Lví podíl na běžeckém rozmachu této značky má jeden z nejlepších amerických maratonců současnosti Meb Keflezighi. Především s jeho pomocí se totiž Skechers povedlo během několika let vybudovat velmi slušnou pověst a reputaci mezi běžeckými velikány.

Představa běžecké boty od Skechersu vzbuzovala na tvářích většiny atletů široký úsměv. Ten se ovšem vytratil v momentě, kdy se v nich Mebovi podařilo kvalifikovat v nabité konkurenci na olympijské hry, na kterých následně obsadil čtvrté místo. Díky tomuto výsledku začalo být většině běžců jasné, že to s těmito botami asi nebude tak úsměvné, jak se na první pohled zdálo.

S každou další generací se řady běhajících příznivců této značky více a více rozšiřují.

U Skechersu v celé běžecké kolekci nenarazíte ani na jednu high-tech botu přeplněnou nejnovějšími vynálezy. Při boji s konkurencí sází americký gigant především na jednoduchost společně s rozumnou cenou. Oba tyto parametry jsou typické také pro nový lehký silniční tréninkový model GoRun 4.

První věcí, která vás na GoRun zaujme, je hmotnost. Boty totiž váží ve velikosti UK8 neuvěřitelných 200 gramů. To je na tréninkový model opravdu nezvykle nízké číslo, které dává tušit, že klíčovou otázkou bude u tohoto modelu životnost materiálů. U běžeckých bot totiž platí neúprosné pravidlo, že čím lehčí bota je, tím nižší životnost má.

Ruku v ruce s nízkou hmotností jdou i další až minimalistické parametry, jako je pětimilimetrový drop a absence jakékoli pevné výztuhy. Překvapí naopak velmi měkký a příjemný došlap, který umožňuje v botě absolvovat i delší běžecký trénink.

Skechers GoRun4

Extrémně lehká silniční tréninková bota

hmotnost: 200 g (UK8)

drop: 5 milimetrů

cena: 2 699 korun

klady:

  • extrémně nízká hmotnost
  • bez problémů zvládá rychlé tempo i pomalý klus

zápory:

  • nízká životnost tlumicí vrstvy
  • velmi široký střih svršku

Díky tomu je GoRun ideální obuv pro běžce dopadající na střed chodidla, kteří hledají lehkou tréninkovou botu pro svižnější tréninky nebo univerzální model, který bude dostatečně pohodlný pro trénink a zároveň dostatečně rychlý pro závod.

Model bych naopak nedoporučil běžcům s vyšší hmotností a patařům, pro které jednoduše nebyl navržen. Neposkytuje totiž potřebné množství tlumení v patní části.

Životnost použitých materiálů u modelu GoRun je nutné rozdělit na dvě samostatné části. Zatímco svršek je z pevné a odolné tkaniny, kterou pravděpodobně nezničíte ani po pořádné porci kilometrů, pěnová mezipodešev je na tom o poznání hůř.

Střih svršku je v přední části velmi volný, a pokud nemáte extrémně široký tvar chodidla, budete muset použít doplňující pěnové vložky, které naleznete společně s botami v krabici. Integrovaná vnitřní stélka je sice připravena k použití i bez přítomnosti této přídavné vrstvy, ale v botách je tolik volného místa, že je potřeba ho přece jen alespoň částečně použitím vložky zaplnit. Bohužel se tedy nejedná o optimální variantu pro běžce s velmi úzkým tvarem chodidla.

Jako hlavní tlumicí vrstva je použitá lehká pěna z klasického materiálu EVA. Aby bylo dosaženo ještě nižší hmotnosti, je navíc mezipodešev konstruovaná v podobě malých kruhových výstupků, které vyčnívají z jinak výrazně tenčí vrstvy. Tato konstrukce sice umožní ušetřit nějaký ten gram navíc, ale zároveň bohužel snižuje množství hmoty, které je schopné zpracovat náraz při došlapu. Ne, že by boty tlumily výrazně méně. Problém spočívá v rychlejší degradaci materiálu, který se má s otřesy vypořádat.

Díky tomu je už po stovce naběhaných kilometrů bota pod příčnou klenbou citelně vyšlapaná a dá se očekávat, že s rostoucím počtem kilometrů bude tento trend pokračovat. Zatímco svršek tedy vydrží prakticky vše, tlumicí vrstva bude své služby plnohodnotně poskytovat pouze velmi omezenou dobu.

Celkově se jedná o povedený lehký tréninkový model, který bez problémů zvládne ostré tempo, ale i lehký výklus a to jak na asfaltu, tak v lehkém terénu. GoRun vám však budou vyhovovat pouze v případě, že při běhu dopadáte na střed chodidla a netrpíte výraznou nadváhou. Mezi největší výhody se bez debat řadí extrémně nízká hmotnost, se kterou však jde ruku v ruce velmi špatná životnost tlumicí vrstvy. GoRun sice stojí výrazně méně než prémiové tréninkové modely jiných značek, ale i tak nepatří poměr cena/výkon u této boty mezi ty nejpříznivější.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.