Adidas Terrex boost přináší premiéru tlumicí směsi Boost do trailu,

Adidas Terrex boost přináší premiéru tlumicí směsi Boost do trailu, | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

TEST: Premiéra v terénu, to je crossover Adidas Terrex boost

  • 7
S botami na pomezí běhu a turistiky se letos roztrhl pytel. Novinka Terrex boost od Adidasu je navíc o to zajímavější, že se jedná o vůbec první krosovou botu postavenou na boostové mezipodešvi. Jaké se od takové boty dají očekávat vlastnosti? Velmi zajímavé.

Tlumicí směs boost je materiál, kolem kterého už se dva roky točí v adidasu celý svět. Od prvního modelu Energy boost se každý další půlrok objevovaly nové a nové produkty postavené na boostu a postupně vytlačovaly ty původní. Jediný segment, který až do letošního jara odolával této expanzi, byly krosové boty. I na ně však nakonec došlo.

První trailové vlaštovky s boostovou mezipodešví jsme se překvapivě nedočkali v běžecké kolekci, ale v slibně se rozvíjející outdoorové řadě Terrex. To samo o sobě přináší zásadní otázku, na kterou je potřeba nalézt odpověď, a sice: o jakou botu se vlastně jedná? Má to být lehká treková bota na chození v středně těžkém běžeckém terénu nebo robustní běžecká krosová bota?

Adidas Terrex boost, jak se novinka jmenuje, by na první pohled mohla patřit do obou kategorií. Záleží, z které strany byste se na botu podívali a jestli máte k dispozici technickou specifikaci.

Začněme shrnutím číselných parametrů: 325 gramů hmotnosti ve velikosti UK8,5 a pouhých 6 milimetrů rozdílu mezi patou a špičkou hovoří jasně ve prospěch krosové běžecké boty. Přes velmi robustní konstrukci jsou tyto hodnoty poměrně příjemným překvapením, protože by se za ně nemusela stydět žádná čistokrevná horská krosovka.

Pohled na Terrex boost ze spodní strany oproti tomu přináší přesvědčení, že bota, kterou držíme v ruce, je jistojistě určená na lehký treking. Podešev tvoří kompaktní vrstva směsi continental, ze které vystupují masivní drapáky navržené k záběru do všech směrů. Vzhledově se podrážka blíží těm vibramovým, běžně využívaným právě u trekových bot.

Z profilu se opět vracíme k běžeckému konceptu. Na první pohled mají boosty ráz běžecké boty, kterou připomínají mnohem více než objemnou botu trekovou. O hlavní část tlumení se stará boost, který je kvůli vyšší stabilitě zpevněný především v oblasti paty klasickou pěnou EVA s vyšší tuhostí.

Adidas Terrex boost

Určení: Kříženec mezi trailovou a trekingovou botou
Drop: 6 mm
Hmotnost: 325 g
Cena: 4 199,-

Klady:

  • Univerzální použití na běh i turistiku
  • Agresivní vzorek s vynikající přilnavostí
  • Měkké a pohodlné tlumení

Zápory:

  • Velmi úzký střih svršku
  • Svršek boty není příliš polstrovaný
  • Využití pro běh pouze v horském a náročném terénu

Pohledem na svršek se naposledy vracíme k trekingu. Na svědomí to má nezvykle pěnový jazyk, pogumovaná obsázka chodidla chránící prsty proti nakopnutí a pevný materiál, ze kterého je celý svršek utkán. Polstrování boty je opravdu minimální a zapomeňte i na bezešvý svršek. Terrex boost je bota, ve které se bez ponožek neobejdete. Patní miska je překvapivě bez výztuhy. To nahrává lidem s patní ostruhou nebo s netypickým tvarem chodidla. Tkaničky nahrazuje stahovací systém quick lace podobný tomu, jaký používá značka Salomon.

Co se střihu týče, jedná se o velmi úzkou botu a vzhledem k velkému množství zpevňujících prvků se nedá očekávat, že by se tvar svršku v průběhu nošení výrazně změnil. Důležitou věcí je i fakt, že Terrexy mají vlepenou vnitřní stélku, která se nedá z boty vyjmout a nahradit jinou, například ortopedickou vložkou.

Z předchozích několika odstavců je jasně patrné, že Adidas Terrex boost je bota, která kombinuje dva odlišné přístupy, a nutno podotknout, že se jí to daří velmi dobře. Na rozdíl od modelu Dynafit Pantera, který jsme testovali nedávno, k celé problematice adidas přistupuje z opačného směru.

Při pohybu v Terrex boostech jsem přece jen cítil, že odezva a plynulost není na tak vysoké úrovni, na kterou je člověk u čistokrevně běžecké boty zvyklý, o to víc protekce a stability ale poskytuje.

Celkově se jedná o vynikající volbu na lehkou turistiku a stále oblíbenější fast packing, pro který je přímo stvořená. Pojem fast packing označuje aktivitu kombinující zrychlený přesun chůzí po horách s lehkým během. Chcete-li v Terrex boostech primárně běhat, oceníte je především v náročném kamenitém horském terénu a na dlouhých závodech typu B7, kde trávíte nemalou část chůzí. V takových podmínkách se projeví jejich kvality nejvíce. Naopak nepříliš vhodná je tato bota do příměstského prostředí a do lehkého terénu, kde bude přece jen zbytečně robustní a nemotorná.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert