Ona
Tejpy se hodí i na Achillovu šlachu a lýtkový sval.

Tejpy se hodí i na Achillovu šlachu a lýtkový sval. | foto: Profimedia.cz

Kineziotejping: ulevte svým bolavým lýtkům a achillovkám

  • 2
Po operacích a úrazech v oblasti lýtkového svalu nebo při zatečení lýtkového svalu při úrazech, operacích kolenního či hlezenního kloubu potřebujeme redukovat otok a hematom. Následující tejpy jsou nám dobrými pomocníky, usnadní hojení a eliminují obtíže s rehabilitací.

Tejp nám pomůže

  • výrazně zredukovat otok a hematom,
  • snížt pnutí ve tkáni, které působí bolest,
  • zlepšit odtok lymfatické tekutiny,
  • zlepšit cévní zásobení svalu a urychlit regeneraci.

Již vyšlo:

Ustřihneme si dva tejpy podle délky končetiny, konce zaoblíme. Přehneme tejp na půl a rozstřihneme si na 4 proužky, dostřihneme si asi 5 centimetrů od konce na obě strany. Vznikne nám prostorová síť. Tejp nalepíme na lýtkový sval šikmo k druhé straně, bez napětí (viz obr.1). Proužky roztáhneme na lýtkový sval. Druhý tejp nalepíme stejným způsobem z druhé strany (viz obr. 2). Tejp důkladně zažehlíme, můžeme nechat až 5 dní. Poté dáme den volno a můžeme nalepit znovu.

Obr. 1

Obr. 2

Zásady:

  1. Suchá a čistá pokožka bez kožních defektů, oholená - bez chlupů, předejdeme bolestivé depilaci
  2. Můžeme využít lepidla, doporučuji pro sportovce, kteří se více potí na chodidlech, tejp pak lépe drží.
  3. Zaoblíme konce tejpů, tejp „důkladně zažehlíme“, aktivujeme tím lepidlo a nebude se předčasně odlepovat.

Aplikace přímo na Achillovu šlachu a lýtkový sval

Tento typ použijeme přímo na sportovní aktivitu, jeho úkolem je redukce otřesů při běhání na Achillovu šlachu. Oddálíme též únavu, běžec má též větší pocit jistoty při běhu.

Obr. 4

Jako první ustřihneme tejp, který budeme lepit přímo přes Achillovu šlachu na lýtko, naměříme si tejp pod patou asi do poloviny lýtka. Ustřihneme, konce zaoblíme, nalepíme kotvu na patě bez napětí, můžeme použít lepidlo, poté napneme 50 procent napětí přes Achilovu šlachu a nalepíme konec tejpu bez napětí na lýtko. Volné kraje šetrně dolepíme okolo Achillovy šlachy.

Druhý tejp si naměříme pod patou – do podkolenní jamky, tejp rozstřihneme podélně na dvě poloviny. Pět až osm centimetrů necháme vcelku, budou tvořit kotvu na patě. Konce zaoblíme. Kotvu tejpu nalepíme bez napětí na patu, poté nalepíme jeden konec po vnitřní straně Achillovy šlachy přes sval a konec tejpu nalepíme bez napětí v místě ohnutí kolenního kloubu. Stejný postup volíme s druhým koncem po zevní straně.

Obr. 5

Třetí tejp si ustřihneme na déli 15 centimetrů a nalepíme přes Achillovu šlachu na kotníky, má fixační funkci.

Obr. 6

TIP: Můžeme využít také Cross tape, jednoduše se aplikuje. Jen ho odlepíme od podkladového papíru a nalepíme na bolestivé místo. Máme na výběr ze tří velikostí.

Bc. Miroslav Beránek

Autor je fyzioterapeut a fitness trenér, absolvoval několik odborných kurzů tapingu a kinesiotapingu, které využívá ve své praxi. Spolupracuje jako fyzioterapeut na přípravě sportovců z řad běžců, triatletů,  hokejistů BK Mladá Boleslav. Sám se aktivně věnuje sportu. Žije a pracuje v Praze. 

Bc. Miroslav Beránek
Tejpy.cz