Rozbor běhu: solidní běh a antuková nostalgie

  • 0
Běžecké boty plné červených kamínků, bílé ponožky s načervenalým nádechem, ústa plná prachu… Takové jsou vzpomínky těch, kteří chodívali trénovat běh na antukové ovály, které dnes ve většině případů vystřídaly polytanové či tartanové stadionky. Kdo již zapomněl či nikdy nezažil, může okusit na tomto videu. A nejen to, uvidí i celkem ukázkový běh.

I když je běžec Vít robustnější postavy a z hlediska somatotypu bych jej pasoval spíše na sprintera, běžce na 400 metrů či vícebojaře než běžce vytrvalce, předvádí lehký styl běhu. Odhadoval bych, že Vít má již něco naběháno a s během rozhodně nezačíná.

Plusy a minusy

Negativa

mírné křížení předloktí před tělem

příliš odtažené lokty od těla při pohybu vpřed

Pozitiva

držení trupu - mírný náklon vpřed

vzpřímené držení hlavy

přiměřený zákop a délka kroku

celková uvolněnost pohybu

dynamika pohybů

Z běhu v ukázce čiší dynamika, běžecký krok je přiměřeně dlouhý a nedochází ke zbytečnému zkracování kroku. Odrazová noha je pěkně propnuta a dotažena až do krajní polohy, odkud dojde k odrazu postupně přes chodidlo až ke špičce nohy. Tím je plně využit běžecký krok a energie se přenáší k následujícímu kroku a poměrně lehkému posunu vpřed. Výborná je i výška letové fáze, která svou měrou přesně odpovídá předváděnému běhu.

Horní polovina těla je až na drobné odchylky taktéž precizní. Mírný náklon trupu vpřed, vzpřímeně držená hlava. Tím, že si běžec nekouká pod nohy, způsobí narovnání trupu a mírné předsazení pánve dopředu.

Horní končetiny pracují taktéž velmi dynamicky a přitom uvolněně. Jako drobnou odchylku bych vytkl, jako již v několika předchozích rozborech, sklánění předloktí k tělu. To může být způsobeno buďto rotačním (otáčivým) pohybem v rameni nebo nadměrným odtahováním loktů od těla. Pokud si ukázku zpomalíme, zjistíme, že zde je to způsobeno nadměrným odtažením lokte a tím i celé paže od těla při pohybu vpřed a neudržením pohybu pouze v předozadní rovině. Toto lze ovšem velmi dobře odstranit, bude-li to mít Vít v běžecké paměti.

Tato ukázka patří rozhodně k těm, které můžeme doporučit jako vzory pro ty, kteří se v běžeckém stylu teprve hledají.

Videoukázky

Videa zasílejte o délce alespoň třicet sekund. Pohled na běžce by měl být z více stran, nejlépe jeden z boku, druhý zpředu, každý z nich ideálně po oněch třicet vteřin. Apelujeme také na svižnější tempo běhu, při němž lze běh lépe technicky provést, při němž však též více vyniknou případné nedostatky či chyby v technice. Svá videa zasílejte na  dusan.erbs@post.cz.

Dušan Erbs

Na závodní úrovni se věnuje atletice od sedmé třídy základní školy (od roku 1993), na výkonnostní úrovni pak od roku 1996. Vstoupil do týmu AC Pardubice, v němž působí dodnes. Soustředí se na střední a dlouhé tratě. Současně se plně věnuje dlouhým krosovým či silničním běhům na pět až patnáct kilometrů a dráhové atletice. Od roku 2003 je jeho druhým sportem canicross, je členem týmu SK Děti Severu.

Mimo jiné je mistrem České republiky v krosu, akademickým vicemistrem České republiky na 3000 metrů př., mistrem Evropy i světa v canicrossu. 

Je licencovaným trenérem atletiky se specializací na běhy a absolventem magisterského studia se zaměřením na tělesnou výchovu, sport a biologii.

Dušan Erbs