Běžecké boty Onitsuka Tiger Mexico 66 dnes už na běžeckých tratích nepotkáte. To však neplatí pro ulice měst, kde jsou retro běžecké boty žádaným módním doplňkem.

Běžecké boty Onitsuka Tiger Mexico 66 dnes už na běžeckých tratích nepotkáte. To však neplatí pro ulice měst, kde jsou retro běžecké boty žádaným módním doplňkem. | foto: onitsukatiger.com, Rungo.cz

Retro je v kurzu. Obujte běžecké boty z osmdesátých let

  • 3
Na první pohled by se mohlo zdát, že běžeckému světu se vlna retro vyhýbá, ale není tomu tak. V aktuálních kolekcích je sice retro oblečení nebo boty pomálu, ale žádná z velkých značek si tento stále rostoucí trend nehodlá nechat ujít. Výsledkem jsou reinkarnace běžeckých modelů z druhé poloviny minulého století, u kterých to všechno začalo.

Jak vlastně vypadaly běžecké boty v 70. a 80. letech, které se nyní vrací na pulty stylových obchodů? Pomineme-li rozdíly v materiálech a dostupných technologiích, blížily se svou konstrukcí až překvapivě dnešním botám minimalistickým nebo závodním. Důvodem byl i fakt, že v této době ve srovnání se současností prakticky neexistovali rekreační běžci, ale pouze výkonnostně orientovaní sportovci, kteří se běhu věnovali na profesionální nebo poloprofesionální úrovni.

Modelové řady nabízející takovéto boty se většinou pyšní označením spojeným s tradicí a dědictvím. Není divu, většina bot, které se dočkaly svého znovuuvedení, má za sebou velmi bohatou historii plnou osobních i světových rekordů na nejrůznějších tratích.

Velkou nabídku retro modelů vytažených z bohaté historie má značka s kořeny v Mekce vytrvalostního běhu, americkém Oregonu. Řeč je pochopitelně o botách Nike, které jsou na běžeckých trasách i v ulicích měst vidět asi nejvíce. Největší oblibu mezi botami svého druhu si bez debat získal model Air Max, který můžeme vidět na nohách neuvěřitelného množství lidí. 

Skalní příznivci běhu však raději sáhnou po jiné klasice, úzce spojené se slavnými výkony Billa Rodgerse a Steva Prefontaina. Konkrétně se jedná o modely Waffle trainer, Elite trainer nebo Pegasus 83 - botu, která se s aktuální verzí 31 řadí k těm nejstarším liniím stále vyráběných běžeckých bot na světě.

Dlouhou tradici ve výrobě běžeckých bot mají i na Japonském souostroví, odkud pochází nejen značka Mizuno, ale především Asics, která byla dříve známá pod označením Onitsuka Tiger. A právě pod touto značkou se znovu vyrábějí legendární modely Mexico 66, Colorado 85 nebo California 78, ve kterých se svého času běhaly ty nejrychlejší časy na maratonu. V letošním roce pak do této vybrané společnosti přibude i 21 let stará první generace stále vyráběné běžecké řady Gel-Kayano.

Dobu nezaspal ani adidas, který v rámci značky adidas Originals nabízí snad kompletní řadu svých retro modelů, mezi nimiž jasně dominují řady ZX a SL v nejrůznějších verzích a podobách. Zapomínat nesmíme ani na značku New Balance, která je na tom podobně jako adidas a nabízí nepřeberné množství běžeckých retro tenisek vycházejících ze svých desítky let starých předchůdců, které jsou nyní určeny k volnočasovému použití.

Kromě těchto nejznámějších a nejrozšířenějších značek můžeme narazit na podobné modely víceméně každé značky, která někdy v historii alespoň na chvíli vyráběla boty v tomto stylu. Málokteré však s sebou přinášejí i takový kus historie a tradice, jako některé z výše uvedených.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.