První pomoc při sportovním úrazu? Zachránit vás může i „chytré“ tričko

Kurzy první pomoci, příručky, nácvik ve škole, každý je známe, ale kdo z nás je schopen nabyté znalosti použít, navíc ve vyhroceném okamžiku? Český cestovatel vymyslel projekt, který má velké ambice na poli první pomoci.

Sport v odlehlých oblastech přináší různá rizika. V případě nehody může tričko výrazně pomoci urychlit vaši záchranu. | foto: RescueMe.cz, Karolína Hornová,  Rungo.cz

Koho z nás někdy nenapadlo, že se vydává zaběhat si na opuštěné místo, odkud se v případě nehody hned tak nedostane? Tím spíše, trpí-li nemocí nebo alergií, která by v případě nehody mohla přitížit. Napíšu své údaje o zdravotním stavu a kontakt na někoho blízkého do mobilu nebo na cedulku do peněženky, řeknete si možná, tak se to přece dělá. Nebo co popřemýšlet o něčem sofistikovanějším - třeba o speciálním tričku, které o vás bude vědět všechno a se kterým budou počítat i záchranáři. Sami se totiž na jeho vzniku podíleli.

Osobní údaje v peněžence jsou k ničemu

Mít údaje schované někde v útrobách peněženky je jedna z nejčastějších chyb. Problém je v tom, že záchranná služba nemá oprávnění legitimovat člověka, tím pádem ho nesmí ani prohledávat ve stavu bezvědomí. „Vyžádat si doklady, nebo provést osobní prohlídku smí skutečně pouze jen policie,“ uvádí Marek Slabý, prezident Asociace ZZS ČR.

Fakta o systému RescueMe

  • Projekt je navázán na záchranné složky ČR a funguje s jejich vědomím a podporou.
  • Projekt je patentován po celé Evropě a v budoucnu se plánuje jeho rozšíření.
  • Registrace se základním tričkem vás vyjde na 800 korun.
  • Trička si můžete libovolně dokupovat v e-shopu.
  • Na přání lze nechat potisknout vlastní textil – třeba běžecké tričko nebo cyklistický dres.
  • Tričko nesmíte z bezpečnostních důvodů nikomu půjčovat.
  • Tričko je vhodné i pro seniory nebo děti, třeba v případě letních táborů.
  • Osobní data v systému lze kdykoli aktualizovat.
  • Lze dokoupit různé visačky nebo návleky na zip v případě, že máte tričko „schované“ pod bundou a chcete na něj upozornit.

Pokud chceme případného zachránce informovat, musíme mít údaje umístěné viditelně. Ani to ale nezaručuje, že se k informacím někdo dostane. Snahy o zavedení „záchranných“ náramků, přívěsků či čipů nikdy neměly valný úspěch. „Tyto projekty nikdy nebyly dotaženy do konce. Záchranáři nikdy pořádně nevěděli, že existují nějaké náramky nebo dokonce čipy. Tím spíše na ně neměli žádné čtečky. Nikdy nic z toho nebylo oficiální. I kdyby třeba záchranář o náramku věděl, vlastně data z něj ani nesměl použít, protože jim nemohl důvěřovat,“ říká Jiří Brožek, náčelník Horské služby České republiky. „Pro nás je proto mnohem jednodušší, pokud má pacient vše napsané na triku, které stačí jen odhrnout. Pokud má postižený takové triko na sobě, víme, že tyto údaje poskytuje dobrovolně a je srozuměn s jejich využitím,“ dodává Marek Slabý.

Nový projekt posvětili renomovaní záchranáři

Nápad vytvořit systém, do kterého by byly zapojeny záchranné služby po celé zemi, tak byl nasnadě. S nápadem na záchranné tričko přišel český cestovatel a polárník Václav Sůra. Vzal to od správného konce, tedy oslovením samotných záchranářů s tím, jestli by se na projektu chtěli podílet.

Sůra vypráví o cestě, kterou projekt od prvotního nápadu až po výsledné tričko urazil: „Vývoj samotného potisku trval více než rok, vše bylo do nejmenšího detailu diskutováno a konzultováno s největšími kapacitami záchranných složek u nás. Na všech krajských záchrankách i na horských službách už proběhly nebo probíhají školení k tomuto systému a záchranné složky jsou připraveny RescueMe aktivně využívat.“

S přispěním lékařů a záchranářů tak vzniklo tričko, na kterém jsou natištěny všechny důležité informace o jeho nositeli, který je koupí trička zároveň doživotně zařazen do databáze, kde si záchranáři pomocí osobního kódu (natištěného na tričku) mohou vše ověřit, případně nalézt dodatečné informace.

Tričko dá instrukce i laikům

„Základem tohoto systému je tričko, na jehož rub si člověk nechá natisknout nejdůležitější data o své osobě. Tím je základní anamnéza jako alergie, epilepsie, diabetes, kardiostimulátor a vůbec vše, co by měl záchranář o dané osobě vědět. Dále jméno, bydliště a kontakt na blízkou osobu. Všechna tato data zásadním způsobem usnadní záchranářům jejich činnost, pokud najdou člověka v bezvědomí nebo ve stavu, kdy není schopen odpovídat na otázky,“ uvádí Slabý.

Každý záchranář, který vás v tričku s logem RescueMe nalezne, tak bude vědět, že stačí tričko odhrnout a dozví se o vás všechny potřebné informace v nejkratším možném čase. Novinka ale pomůže i naprostým laikům, kteří první pomoc neumí nebo si ve vyhrocené situaci nevzpomenou. V případě, že sáhnete po tričku s kompletním potiskem, budete na hrudi neustále nosit jasně a přehledně zpracovaný návod na první pomoc, navíc poměrně pěkně graficky zpracovaný.

Horský vůdce: Na horách nikdy nejste v bezpečí

Co je mobilní aplikace Záchranka?

Podobně jako tričko RescueMe je i aplikace Záchranka relativní novinkou. Projekty spolu nijak nespolupracují, ale svým posláním jsou si blízké. Aplikace funguje jednoduše: stáhnete si ji do chytrého telefonu a ověříte své telefonní číslo, čímž proběhne registrace. Do aplikace zadáte svoje údaje a také informace o zdravotním stavu (např. zda se léčíte s diabetem nebo srdečním onemocněním). V případě nehody nemusíte vytáčet číslo 155, ale pouze stisknout tlačítko na displeji, které vás spojí s operátorem záchranné služby a navíc odešle nouzovou zprávu s údaji o vaší přesné poloze.

Léto je obdobím horských túr, výletů a výběhů, ale také dobou, která neslavně vyniká počtem úrazů právě při těchto aktivitách. Podle statistik z loňského roku je nejčastějším důvodem výjezdů záchranné služby právě úraz. Následují autonehoda, infarkt a mozkové mrtvice. Nehody při aktivitách v přírodě a především na horách jsou pak problematické v tom, že ne vždy se zde dovoláte pomoci do patnácti minut jako ve městě.

„Nikde a už vůbec ne na horách, neexistuje stoprocentní bezpečnost. Tento jednoduchý nápad mi sice nemůže přímo zachránit život, stejně jako třeba lano, přilba, sedák, cepín nebo lavinový přístroj, ale genialita RescueMe se projeví přesně v momentě, když už jsou kostky vrženy, je tady malér a vy nebo ostatní ho musíte začít fofrem řešit. Urychlením a především zklidněním celé situace při samotné záchraně a první pomoci mohu dostat druhou a možná třeba i úplně poslední velkou šanci,“ uvedl Viktor Kořízek, horský vůdce a spoluzakladatel České asociace horských vůdců.

Ať už se vydáváte kamkoli, měli byste myslet na svou bezpečnost a neargumentovat slovy klasika „nač stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko“. Nejeden cyklista bez přilby utrpěl vážnou nehodu, když jel jenom do vesnice pro rohlíky. Samozřejmě, být paranoidně vyděšený a raději zavřený doma není řešení. Jenže ani lehkovážnost a nepřipravenost nikomu nepomohla. A „záchranné“ tričko může být jednou z možností, jak být připraven.

  • Nejčtenější

Žena se dvěma vagínami má dva přítele, sexuální potěšení má rozdělené

21. března 2024  7:54

Annie Charlotte se narodila se dvěma vagínami. Ačkoli zprvu pro ni byl její zdravotní stav šokem,...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

26. března 2024,  aktualizováno  8:54

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obří melouny už nejsou in, i muži mohou kojit a další zajímavosti o prsou

24. března 2024

Ňadra obvykle poutají pozornost mužských očí, jsou ovšem také částí lidského těla, která je...

Dvaadvacetinásobná matka přiznala závislost na těhotenství

22. března 2024  8:15

Sue Radfordová z Velké Británie má dvaadvacet potomků. Třiadvacetkrát byla těhotná a nevylučuje, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sex se zajíčkem je super, ale... Sedm důvodů, proč nechodit s mladším mužem

28. března 2024

Vztahy s výrazným věkovým rozdílem jsou stále častější a už dávno nepatří do kolonky „podivné“....

Osa střevo-mozek. Mikrobiolog o léčbě vlastní stolicí i vlivu na duševní zdraví

28. března 2024

Premium „Dejte svoji stolici do banky, bude se vám hodit,“ vyzývá molekulární biolog Petr Ryšávka, který...

Jedno ze siamských dvojčat se dočkalo svatby, druhé se vdávat nechtělo

28. března 2024  14:27

Čtyřiatřicetiletá Abby Henselová z USA se vdala už v roce 2021. O sňatku ovšem promluvila až nyní....

Intersexualita pro mě byl šok, říká žena bez ženských pohlavních orgánů

28. března 2024  8:45

Alyssa Ballová byla od mala vychovávána jako dívka. Ve skutečnosti ale úplnou dívkou nebyla. Pravdu...

KVÍZ: Oslavte den učitelů. Poznejte známé kantory a procvičte si znalosti

28. března 2024

Den učitelů se letos potkal s prázdninami, a k tomu ještě s přípravou na velikonoční svátky. Jestli...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...