Pokud se tedy chcete v nabídce GPS hodinek vyznat, je pochopení nabídky Garminu tou nejlepší cestou. | foto: GARMIN

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Průvodce běžeckými GPS hodinkami Garmin

Mezi běžeckými hodinkami se v posledních letech výrazně prosadily sporttestery obsahující GPS přijímač. Mezi nejvýznamnější značky, které se o tento trend zasloužily, patří americký Garmin. Značka Garmin má dodnes k dispozici nejširší nabídku běžeckých GPS hodinek ve všech cenových kategoriích.

Proč běhat s GPS?

GPS je zkratka amerického družicového systému. GPS přijímač dokáže pomocí výhledu na oblohu a GPS družic s přesností několika metrů zaměřit svoji pozici kdekoliv na Zemi. Hodinky, které GPS přijímač obsahují, měří pozici každou vteřinu a ze změny polohy jsou schopné vypočítat tempo, vzdálenost, nadmořskou výšku a další veličiny. Této vlastnosti se v kombinaci s měřením dalších hodnot, jako je například srdeční tep, využívá pro zaměření a záznam běžeckého výkonu.

Ačkoliv popis může vypadat na první pohled složitě, použití GPS hodinek je velmi jednoduché a oproti jiným metodám měření běhu také přesné. Využití GPS hodinek navíc není většinou omezeno jen na běh, stejně dobře zvládají změřit i řadu jiných sportů.

Velkou výhodou GPS hodinek je, že ke svému fungování nutně nepotřebují žádná dodatečná čidla umístěná na těle a ani žádnou složitou kalibraci. Při běhu pak změří nejen čas, tempo a vzdálenost, ale zaznamenají celý průběh trati a po výkonu jej zobrazí nad podrobnou mapou v počítači. Pokud si po čase nemůžete vzpomenout, kde jste běhali, nebo pokud se vám některé měřené hodnoty nezdají, záznam v mapě vám pomůže najít odpověď.

Co vše GPS hodinky dokážou?

GPS hodinky jsou na trhu k dispozici v několika cenových hladinách. Cena bývá nejjednodušším vodítkem při výběru. Podle ceny se liší funkční výbava hodinek. Zatímco levnější modely nabízí nezbytně nutné, základní funkce, dražší modely umožňují více uživatelských nastavení a měří i více veličin. V nejdražší kategorii pak najdeme hodinky zaměřené na vrcholové sportovce nebo hodinky se speciálními funkcemi.

Kromě ceny je možné hodinky posuzovat i podle škály funkcí, velikosti nebo konstrukce. Vývoj sportovních GPS hodinek jde poměrně rychle kupředu. Zatímco v minulosti byly GPS hodinky typické svou nadměrnou velikostí, moderní běžecké GPS hodinky mohou být k nerozeznání od běžných hodinek bez GPS. Pokud vyznáváte dlouho trvající tréninky, nezapomeňte se podívat na údaj, po jakou dobu vydrží hodinky fungovat se zapnutým GPS na jedno nabití.

Jednoduché a cenově dostupné GPS hodinky (cena od 3000 do 5000 Kč)

Základní GPS hodinky, s cenou okolo tří tisíc korun, jsou schopné při sportu poskytovat informace o tempu/rychlosti, zdolané vzdálenosti, čase, zaznamenat trať do paměti hodinek pro pozdější vyhodnocení v tréninkovém deníku. Nejlevnější hodinky nemusí nabízet možnost měření srdečního tepu, anebo mohou pro měření tepu vyžadovat dokoupení dodatečného snímače. Výhodou levnějších modelů je skutečně velice jednoduché ovládání. 

GARMIN

Nevýhodou je omezení počtu veličin zobrazovaných na displeji jen na ty nejdůležitější. Je to daň za jednoduchost. Podrobná statistika běhu bývá ale k dispozici po nahrání záznamu do tréninkového deníku. Typickými příklady jednoduchých GPS hodinek jsou Garmin Forerunner 10 nebo Forerunner 15. Oba modely jsou zajímavé tím, že jsou k dispozici v pánských a dámských velikostech a dámské modely patří k vůbec nejmenším GPS hodinkám, které jsou na trhu k dispozici. V případě potřeby sednou i na menší dětské zápěstí.

Zlatá střední cesta (cena od 5000 do 8000 Kč)

GPS hodinky střední a vyšší cenové kategorie nabízí oproti levnějším modelům více možností uživatelských přizpůsobení. Chcete na jednom displeji hodinek sledovat současně srdeční tep a tempo běhu? U střední třídy můžete údaje zobrazované na displeji přizpůsobit svým požadavkům. Hodinky v této kategorii již standardně nabízí možnost měření srdečního tepu a většinou mají potřebný snímač zahrnutý v ceně.

Vybrané modely mohou umět měření běhu nejen venku, ale i ve fitku nebo doma na běžeckém pásu, případně možnost propojení hodinek s chytrým mobilním telefonem za účelem pohodlného přenosu záznamu tréninku do webového tréninkového deníku. Příkladem střední kategorie GPS hodinek jsou modely Forerunner 210 nebo Forerunner 220 s hmotností blížící se pouhým 40 gramům.

Běžecké "superhodinky" (cena nad 8 000 Kč a více)

V nejvyšší cenové hladině GPS hodinek najdeme modely se specializovanými funkcemi. Patří mezi ně Forerunner 620 s barevným dotykovým displejem a měřením doby kontaktu nohy se zemí, Forerunner 920 XT – triatlonový speciál s měřením běhu/cyklistiky/plavání a výdrží až 24 hodin na jedno nabití nebo všestranný Garmin Fenix2 vhodný pro ultramaratonské běhy. Společnou funkcí všech těchto hodinek jsou bohaté možnosti zobrazení různých číselných, případně grafických informací. 

GARMIN

Mezi specializované funkce, se kterými se v této kategorii můžete setkat, patří možnost připojení bezdrátového teplotního čidla s měřením a záznamem okolní teploty, měření VO2Max nebo měření tempa/vzdálenosti i na běžeckém pásu uvnitř budovy. Všechny zmíněné "speciály" jsou vhodné pro výkonnostní nebo vrcholové sportovce, případně pro nadšence, kteří si rádi pohrají se všemožnými statistikami.

Tréninkový deník Garmin Connect

Při výběru hodinek je dobré pamatovat, že tréninkový deník je důležitou součástí GPS hodinek. Pro představu, pokud bychom hodinky porovnali s digitálním fotoaparátem, je tréninkový deník něco jako archiv pořízených fotografií. Značka Garmin nabízí pro uživatele GPS hodinek tréninkový deník nazvaný Garmin Connect. 

Oproti řadě jiných tréninkových deníků je Garmin Connect k dispozici plně v českém jazyce a nabízí přístup nejen z PC/Mac počítačů, ale i populárních tabletů nebo chytrých mobilních telefonů. Garmin Connect je schopen velice jednoduše splnit funkci tréninkového deníku. Každá absolvovaná aktivita je totiž zařazena do kalendáře. Několik let zpátky tak máte k dispozici nejen informaci, že jste absolvovali jízdu na kole nebo běh, ale díky GPS je k dispozici celý záznam trasy nad mapou.