Ona
Podzim, ideální čas zregenerovat pod celoročním běhání

Podzim, ideální čas zregenerovat pod celoročním běhání | foto: Czech holidays

Přinášíme výběr: České lázně pro hobíky i rychlíky

  • 0
Běžecké prázdniny jsou tu. Přečtěte si, jaká pozitiva mohou do vaší regenerace přinést české lázně. Vybrali jsme ty, které se specializují na sportovce a léčbu problémů pohybového ústrojí.

Doby, kdy se v létě jezdilo na několik týdnů do lázní v nově ušité štramácké výzbroji „od Podolské“ jsou už, bohužel, dávno pryč. Zatímco české lázeňské kolonády okupuje ruština, němčina a arabština, Češi se jezdí opékat na Jadran. Možná ale, že by krásný podzim a běžecké prázdniny mohly aspoň část naší populace donutit připomenout si staré elegantní časy a vytěžit z lázní maximum pro regeneraci a výkon v další sezóně.

Slavná minulost českých lázní

České lázeňství tady bylo už dlouho předtím, než slovutného krále Václava ráchala v kádi horké vody jistá sličná Zuzana. Pravdou ale je, že většinu lázní ze začátku tvořila spíše místa na omývání než na ozdravení těla a ducha (i když ve středověku byla za léčebný prostředek považována i koupel v obyčejné vodě s mýdlem). Od nepaměti vyvěraly na povrch české země domnělé i skutečné léčivé prameny, které místní využívali pro zmírňování svých zdravotních obtíží. Opravdovou lázeňskou epochu využívající léčebné vlastnosti minerálních pramenů a slatiny zažily české lázně od začátku 18. století až k druhé světové válce.

Jako první, ale nikoliv jediný příslušník světové smetánky, zavítal do Karlových Varů car Petr Veliký. Byl následován takovými jmény jako Beethoven, František Josef I., Paganini, Chopin, Mozart, Freud... Výkvět aristokracie i buržoazie, promíchaný s pikantními zbohatlíky a příslušníky polosvěta, vytvářel noblesní prostředí českých lázní především v západočeském trojúhelníku známém pro své minerální vody, které dokázaly kompenzovat jaterní a žaludeční problémy. Moderní běžci ale mají na rozdíl od státníků a operetních subret poněkud jiné požadavky na lázeňskou péči.

Lázně Bělohrad

Slatina = běžcovo blaho

Ne nadarmo je většina lázní zaměřených na sportovce lázněmi slatinnými. Slatina je druh peloidu (tj. směsí anorganických a organických látek), který vzniká biologickými a geologickými pochody, především tlením rákosu a různých trav. K léčebným účelům se používá už po staletí v rozmělněném stavu ve směsi s vodou. Díky své vysoké viskozitě má mimořádný účinek přenosu tepla, takže nepůsobí jen povrchově, ale i na hlouběji uložené orgány a struktury v našem těle. Uvolňuje spasmy, zvyšuje elasticitu tkání a povolení a léčbu jizev. Navíc mají zábal či koupel ve slatině efekt protizánětlivý, detoxikační a analgetický.

Podkrkonošské lázeňské městečko ležící kousek od Jičína vděčí za svůj rozvoj hraběnce Anně z Asseburgu, která zde provedla první pokusy s léčivými účinky místní rašeliny už v roce 1885. O tři roky později zde vznikly slatinné lázně a další tři roky nato byly vystavěny lázeňské domy pro vodoléčebné procedury. V roce 1901 byl v místním parku navrtán sirnoželezitý pramen, který se dodnes přidává jako přísada do koupelí. Kromě historické dětské léčebny jsou známé zdejší slatinné zábaly vynikající k léčbě problémů pohybového ústrojí. Lázně si zakládají na tom, že svým klientům přibližují pocit domova a vytváří atmosféru klidu a důvěry. Především slatinné koupele a zábaly doplňují uhličité koupele v Annamariánském prameni. Oxid uhličitý přítomný ve vodě pramene ovlivňuje činnost orgánů, zlepšuje srdeční výkonnost, prokrvení končetinových cév a výživu tkání.

Lázně Bohdaneč

Lázně založil na konci 19. století Jan Veselý, nájemce rybničního hospodářství. Pan Veselý totiž vlastnil louku, ze které si lidé odváželi za mírný poplatek rašelinu na topení. Jeho přátelé jej navedli na myšlenku využít tento přírodní zdroj poněkud jinak – k léčebným účelům.

V roce 1908 bylo městečko spojeno autobusovou linkou, jejíž jediný vůz značky Laurin a Klement vlastnil sám majitel lázní, s Pardubicemi. O něco později byl vyvrtán artéský pramen železito-alkalické vody a stavba dalších lázeňských pavilonů pokračovala i přesto, že jejich původní zakladatel zkrachoval a musel lázně prodat. Lázně Bohdaneč nabízejí slatinnou léčbu, vodoléčbu, elektroléčbu, masáže, inhalace a široký výběr léčebných tělocviků podle různých metodik. Navíc tu myslí i na amatérské sportovce a profesionální sportovní týmy, kterým tady umí zajistit rehabilitace přesně na míru.

Lázně Toušeň

Málokterý Pražák to ví, ale v přímé blízkosti Prahy leží slatinné lázně, které vašim kloubům a měkkým tkáním udělají jedině dobře. Kromě klasických slatinných zábalů a koupelí si zde užijete také přísadové a perličkové koupele, vodoléčbu, rehabilitační cvičení nebo plynové injekce. Překvapivě náleží k Nemocnici Na Bulovce.

Lázně Jáchymov

První radonové lázně světa vznikly využitím čtyř pramenů, které vyvěrají 500 metrů pod povrchem na dvanáctém patře dolu Svornost. Důl byl otevřen už v roce 1518, ale lázně začaly být provozovány až v 19. století a nejvyššího rozmachu se dožily před druhou světovou válkou. To si tady revmatismus a bolavé klouby léčily špičky kulturního, politického i obchodního světa. Radonová voda má totiž i účinky energetické, nikoliv jen chemické. Při radonové koupeli je povrch vašeho těla vystaven malé spršce alfa záření, které spouští řetězec fyziologických reakcí, jež stimulují regeneraci tkání, zvyšují tvorbu protizánětlivých a pohlavních hormonů a aktivují složky imunitního systému. Navíc, vzhledem k poloze lázní vysoko v lesích, je účinek na zdraví také klimatický.

Lázně Bechyně

Nejstarší zpráva o jedněch z nejhistoričtějších lázní v Čechách, vyhlášených léčbou revmatu, artrózy, bolestivých syndromů šlach a svalů, osteoporózy a dalších pohybových obtíží, pochází už z roku 1730. Tenkrát se jim říkalo Libušiny lázně. Pražští profesoři, znalí léčebných účinků místního slatinného ložiska, sestavili družstvo a společně založili lázně. Místní slatina z nedalekých Komárovských blat se těží dodnes a je obzvlášť bohatá na pryskyřnaté a aromatické látky. Koupele a zábaly v nich doplňují perličkové a přísadové koupele, suché uhličité koupele a další wellness procedury a masáže.

Lázně Třeboň

Už od středověku byly ve městě lazebny pro očistu těla, ale až v letech 1881 až 1883 vystavěl řídící učitel Václav Hucek léčebný ústav s aplikací rašeliny (dnešní Bertiny lázně). Třeboňské lázně využívají k léčbě původní přírodní léčivý zdroj – speciální prostou zemitou slatinu s obsahem dezinfekčních minerálů síry, pyritu a markazitu. Její účinky na pohybový aparát jsou především tepelné. Má je na svědomí konzistence (hutnost) slatiny. Díky své hustotě totiž vede teplo až osmkrát pomaleji než voda, proto se v ní organismus prohřívá šetrněji a především intenzivněji. Specialitkou těchto lázní jsou kromě klasických slatinných koupelí a zábalů také kombinace aplikace marockého jílu s třeboňskou slatinou a třeboňská koupel chlorella, která má hydratační a detoxikační účinky. Navíc nádherně voní po trávě v tom nejzelenějším stadiu.

Jakou proceduru je vám libo?

Kondiční běžec by v ideálním případě měl v lázních strávit až dva týdny, se třemi až pěti procedurami denně. Jaké nejčastější procedury můžete v lázních absolvovat, vám doporučuje fyzioterapeut Bertiných lázní Třeboň Marek Zeman:

Masáže

Celková nebo částečná masáž je řada mechanických podnětů, které provádí masér rukou na těle pacienta za léčebným účelem, kterým je především uvolnění „ztuhlého“ svalstva na páteři a končetinách.
Pokud je ruční masáž prováděna jako léčebná procedura, je velmi vhodné, když je načasovaná po nějaké teploléčebné proceduře (slatinná koupel nebo přísadové koupele), kdy se využívá předchozího předehřátí svalstva. Účinkem masáže je podpora metabolismu, trofiky (funkce nervových vláken regulující výživu a přeměnu látek tkání) a krevního oběhu v tkáních masírované oblasti.

Podvodní masáž

Masáž je prováděná ve vodním prostředí a spojuje účinek celkové tepelné koupele a masáže. Klient leží ve vaně s teplou vodou a fyzioterapeut masíruje jeho tělo proudem vody. Po masáži následuje relaxace v suchém zábalu, kdy dochází k uvolnění svalů a k pocitu příjemné mírné osvěžující únavy.
Komplexní účinek podvodní masáže zajišťuje svalové uvolnění, prokrvení kůže a podkoží, stimulaci lymfatického systému, zlepšení kloubní pohyblivosti a zároveň zmírnění bolesti pohybového systému.
Léčebně se indikuje u poúrazových stavů a otoků. Procedura je vhodná u chronických, zánětlivých a degenerativních onemocněních kloubů a páteře, poruch prokrvení, k tlumení bolestí a psychické relaxaci.

Perličková koupel

Perličková koupel je klasická vanová koupel s instalovaným přívodem stlačeného vzduchu pomocí trysek. Délka trvání je asi 15 min, poté následuje relaxace v suchém zábalu. Léčebně je využíváno jemné povrchové dráždění s následným zklidněním a celkovou relaxací. Perličková koupel se indikuje při nejrůznějších degenerativních onemocněních, u nespavosti či při bolestech hlavy.

Jodová koupel

Tato procedura probíhá ve vodoléčebné vaně naplněné vodou, do níž se přidávají přípravky s obsahem jódu (nejčastěji jodid draselný). Ten je následně vstřebáván pokožkou a nezanedbatelné množství se do těla dostává také inhalací. Při koupeli dochází k prokrvení tkání, zlepšuje se hojení ran a funkce nervů a podporuje se výživa chrupavek.

Solfatanová koupel

K přípravě solfatanové koupele jsou používány přípravky obsahující sloučeniny síry. Ve vlastní koupeli se pak uvolňuje sirovodík, který dobře proniká kůží do organizmu a zlepšuje prokrvení povrchových i hlubokých vrstev kůže.

Bylinná koupel

Při bylinné koupeli jsou využívány soli obsahující silice z léčivých rostlin a přírodní oleje lisované za studena. Působí zklidňujícím účinkem na celý organismus, prospívají kůži a uvolňují unavené svaly.

Slatinná koupel

Směs slatiny a vody o teplotě cca 39°C působí na tělo asi 15 minut. Způsobuje postupné rovnoměrné prohřívání organismu, vede ke svalovému uvolnění, prokrvení a regeneraci tkání. Je vhodná zejména u revmatických onemocnění, degenerativních poruch kloubů a svalů, ale i preventivně při zvyšování obranyschopnosti organismu. Stejně tak funguje i slatinný zábal, procedura využívající peloidní směsi o vyšší hustotě a teplotě 40°C. Aplikuje se na postižená místa, následuje sprcha a suchý ovin.

Vířivá lázeň horních a dolních končetin

Pro aplikaci vířivé lázně jsou využívány speciální vany, ve kterých je voda tryskami hnána zpět, což využívá kombinaci účinků tepla a silného mechanického tlaku vířící vody. Účinek je relaxační pro svalstvo a klouby, léčebně se indikuje u poúrazových stavů a otoků.

Fyzioterapie (na základě doporučení lékaře)

Individuální fyzioterapie je komplex rehabilitačních přístupů a postupů směřujících k obnovení hybných a funkčních schopností organismu. Fyzioterapie používá různé techniky, které umožňují zlepšit pohybovou funkci svalů a kloubů do maximálně možného rozsahu pohybu. Je schopná zlepšit a urychlit léčebný proces pohybového aparátu a snížit až zcela odstranit bolesti a ztuhlost svalů a kloubů. Tato procedura pomáhá také zlepšit správné držení těla, částečně zlepšit i pohyblivost u lidí s artritidou či osteoporózou či zcela odstranit pohybové problémy, které vznikly po úraze. Postup provedení je vždy individuální podle aktuálních obtíží pacienta a zahrnuje například techniky měkkých tkání (měkké techniky), mobilizace svalů, nácvik uvolňujících manévrů, stabilizace svalového korzetu trupu, úpravu pohybových stereotypů, senzomotoriku a další. Hlavní snahou fyzioterapie je minimalizovat bolest, zlepšit kloubní pohyblivost a svalové napětí a upravit pohybovou dynamiku.