Ona
Přemýšlíte o Sporttesteru? Přinášíme přehled nejzajímavějších novinek

Přemýšlíte o Sporttesteru? Přinášíme přehled nejzajímavějších novinek | foto: Suunto

Poradíme, jaký sporttester koupit: tady jsou nejzajímavější novinky

  • 23
Sportovních hodinek neboli sporttesterů je dnes tolik, že je velmi obtížné se v nich vyznat. Abychom vám pomohli v orientaci, vybrali jsme ty nejzajímavější novinky.

Suunto Spartan Ultra

Suunto Spartan Ultra byly pravděpodobně nejočekávanější hodinky tohoto roku. Od vydání modelu Ambit 3 totiž uplynulo už hodně vody a za tu dobu se svět outdoorových sportovních hodinek posunul zase o kus dál. Na vývojářích v Suuntu tak bylo přijít s novinkou, která bude schopná konkurovat třetí generaci Fenixu a dalším špičkovým přístrojům.

Základní vlastnosti:

baterie: od 16 hod

optický senzor: ne

chytré notifikace: ano

přehrávání hudby: ne

plavání v bazénu: ano

barometr: ano

(ne u modelu Sport)

cena: od 15 090 korun

Namísto očekávaných Ambit 4 nakonec přišel model s označením Spartan Ultra, ale ani název oblíbeného překážkového závodu těmto hodinkám bohužel příliš nepomohl. Stranou ponechme vysokou cenu, na kterou jsme u Suunta zvyklí. Přece jen se jedná o přístroje vyráběné přímo ve Finsku, které se za poslední roky staly synonymem pro kvalitní sporttestery. Hlavní problém spočívá v tom, že tato novinka s cenovkou přes dvacet tisíc nepřináší nic zásadního. Vše stojí a padá na barevném dotykovém displeji a dlouhé výdrži baterie. To je však přece jen trochu málo. A to ještě musíme připočíst fakt, že v současnosti je software hodinek plný chyb a nedodělků, jejichž oprava nabírá čím dál větší zpoždění.

Spartan Ultra, nový vlajkový model multisportovních hodinek od Suunto.

Suma sumárum jsou Suunto Spartan Ultra hodinky, které mají obrovský potenciál, ale prozatím z něj nejsou schopny vytěžit téměř nic. Nezbývá než čekat, že v Suuntu dokáží dohnat zpoždění, které mají, a dotáhnout vše do zdárného konce.

Polar M600

Další finský výrobce Polar patří historicky mezi top značky sportovních hodinek a svůj úspěch zakládá především na práci s měřením srdeční frekvence. Dlouhou dobu to sice vypadalo, že Polaru ujel vlak, ale s nástupem modelů V800 a M400 se tento výrobce opět vrátil mezi špičku na trhu.

Základní vlastnosti:

baterie: 10 hod

optický senzor: ano

chytré notifikace: ano

přehrávání hudby: ano

plavání v bazénu: ne

barometr: ne

cena: 9 490 korun

Třetím produktem, který má značce vrátit výsadní postavení, je novinka M600. Pohybuje se na rozhraní chytrých hodinek a sporttesterů. Výrobek M600 běží na operačním systému Android, disponuje optickým snímačem srdeční frekvence, integrovanou GPS a sledováním denní aktivity a spánku. Ze světa chytrých hodinek pak má funkce jako ovládání hlasem, chytré notifikace, přehrávání hudby nebo předpověď počasí.

S ryze sportovními hodinkami se při tréninku sice M600 rovnat nemůže, ale pokud hledáte univerzální variantu pro každodenní nošení a občasný trénink, bude tento hybridní sporttester horkým favoritem.

Sportovní hodinky Polar M600.
Optický snímač tepu u nového Polaru M600 využívá hned šest diod.

Polar M200

Další novinka od firmy Polar je velmi čerstvá, na trhu se objeví v následujících dnech. Rozdíl oproti M600 je naprosto zásadní, protože zatímco M600 jsou jako stvořené pro technologické hračičky, novější M200 naopak vynikají maximální jednoduchostí.

Základní vlastnosti:

baterie: 6 hod

optický senzor: ano

chytré notifikace: ano

přehrávání hudby: ne

plavání v bazénu: ne

barometr: ne

cena: 4000 korun

Klíčovým prvkem je optický snímač tepu, který budete u jiných hodinek v této cenové relaci (kolem 4 000 korun) hledat jen stěží. Nižší cena a přítomnost optiky se ovšem podepsaly na nižší životnosti baterie, ale šest hodin by mělo většině rekreačních sportovců bez problémů dostačovat.

Chybět nesmějí klasické funkce jako sledování denní aktivity, propojení s chytrým telefonem nebo sestavení tréninkového plánu.

Novinka od Polaru sází na nízkou cenu, přitom jí nechybí žádná důležitá funkce.

Garmin Forerunner 35

Hlavním konkurentem M200 je novinka od Garminu s označením FR 35.

Základní funkce:

baterie: až 13 hod

optický senzor: ano

chytré notifikace: ano

přehrávání hudby: ne

plavání v bazénu: ne

barometr: ne

cena: 5 490 korun

I tentokrát vše stojí na optice kombinované s nízkou pořizovací cenou. Ta je u FR35 přece jen o něco vyšší (5 490 korun), ale za patnáct stovek navíc dostanete o polovinu vyšší výdrž baterie.

Ostatní funkce jsou velmi podobné, u obou přístrojů nechybí propojení s telefonem, sledování denní aktivity a spánku a různé sportovní profily. Poslední věcí, která by kromě výkonnější baterie mohla rozhodnout ve prospěch třicetpětek, je přítomnost vibrací, které budete u polaru hledat marně.

Nový sporttester Garmin Forerunner 35.

Garmin Forerunner 735XT

TEST: Zjistěte, jak moc trpíte s novinkou Garmin Forerunner 735XT

Garmin Forerunner 735 vám prozradí, jak moc při běhu trpíte. Jak to dokáže? To se dočtete v naší rozsáhlé recenzi.

Kromě základních modelů se letos Garmin činil i na poli špičkových multisportovních přístrojů. Hlavní novinkou pro tento rok je model Forerunner 735XT, který je určen nejen triatletům, ale všem univerzálně založeným sportovcům.

Základní vlastnosti:

baterie: 14 hod

optický senzor: ano

chytré notifikace: ano

přehrávání hudby: ne

plavání v bazénu: ano

barometr: ne

cena: 11 990 korun

V malém a lehkém šasí, které známe například z modelů dvoustovkové řady, nalezneme optický snímač tepu, baterii s dlouhou životností a především funkce jako měření plavání v krytém bazénu, navigaci podle nahrané GPX trasy nebo možnost spojení s přístroji Garmin Varia (head-up displej nebo radar na kolo).

Vzhledem k tomu, že 735XT je model určený pro běh, plavání a kolo, nechybí ani možnost spárování s elektronickým řazením Shimano Di2 nebo nejrůznějšími měřiči kadence a výkonu.

TEST: Zjistěte, jak moc trpíte s novinkou Garmin Forerunner 735XT
TEST: Zjistěte, jak moc trpíte s novinkou Garmin Forerunner 735XT
TEST: Zjistěte, jak moc trpíte s novinkou Garmin Forerunner 735XT

TomTom Spark Music+Cardio

Sporttester neudělá ostudu ani při běžném nošení.

TomTom Spark 3: Měří trasu i tep a ještě vám zahrají, pozor ale na výdrž. Co dalšího tyto hodinky zvládají se dozvíte v podrobné recenzi

Ani nejmladší z výrobců sportovních hodinek nezůstává pozadu. TomTom je sice znám především pro své navigace, ale ani na poli sporttesterů nehodlá zůstat pozadu. Nejnovější model nese označení Spark a běžcům slibuje snímání tepu ze zápěstí nebo přehrávání hudby.

Základní vlastnosti:

baterie: až 11 hod

optický senzor: ano

chytré notifikace: ne

přehrávání hudby: ano

plavání v bazénu: ano

barometr: ne

cena: 6990 korun

TomTom byla jedna z prvních značek, které se pustily do měření tepu pomocí optického senzoru, a ani Spark v tomto směru nezůstává pozadu. Navíc přidává interní datové úložiště s kapacitou až 500 skladeb, které si můžete skrze Bluetooth přehrát do svých bezdrátových sluchátek. Obě tyto funkce však výrazně snižují životnost baterie. Pokud budete chtít poslouchat hudbu a zároveň měřit tep optikou, vydrží hodinky pouze pět hodin. V opačném případě (bez hudby a s vypnutým optickým senzorem) se dostanete na výrazně zajímavějších jedenáct hodin.

Kromě těchto dvou základních funkcí u sparku naleznete neodmyslitelné sledování denní aktivity, základní podobu navigace a množství sportovních profilů. Marně však budete hledat chytré notifikace a užší propojení s chytrým telefonem, které je u všech ostatních značek samozřejmostí.

Hodinky TomTom Spark spolu s napájecím kabelem.
TomTom Spark se sluchátky Urbanista.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.