Přečtěte si našeho průvodce praním pro běžce.

Přečtěte si našeho průvodce praním pro běžce. | foto: Profimedia.cz

Aviváž ano či ne? Aneb jak prát propocené sportovní prádlo

  • 9
Sportovní oblečení je po tréninku plné skvrn od potu, případně jiných tělních tekutin včetně krve, o trávě, bahně, hlíně a dalších nespecifikovaných hmotách nemluvě. Přečtěte si, jak svoje milované svršky udržet v kondici i při takovém nasazení a proč rozhodně nepoužívat aviváž.

Pračlověk si mohl vyprat kůži zapocenou z dobíhání mamutů leda v čerstvé vodě, kterou starověký pokrok doplnil využitím síry a moči schraňované z veřejných záchodků. Vrcholem mechanizace bylo otloukání prádla o přilehlý šutr v řece. Až v renesanci přišlo na pomoc mýdlo společně s valchou i do středostavovských domácností, i když praní prádla bylo stále náročnější než kruhový trénink a trvalo celý den. V roce 1791 získal chemik Leblanc ze soli prací sodu, ale syntetické prací prostředky se začaly vyrábět až na začátku 20. století. Především v období první světové války se vývoj pracích prostředků rozjel, protože v celé Evropě panoval fatální nedostatek mýdla.

Odstraňovače skvrn podle babičky

Skvrnu pořídíme snadno. Ale jak ji odstranit? To, co pro aviváž, platí i pro odstraňovače skvrn. Na polypropylenová vlákna je paradoxně lepší použít babské triky než chemické prostředky. Jaké nejčastější skvrny si běžec na trati pořídí a jak se dají odstranit?

Tráva: Pozůstatky skluzu v cílové rovince nebo seběhu je dobré namočit přes noc do mléka a pak teprve dát do pračky. Platí to především pro barevné oblečení. Na bílou látku platí ošetření vinným nebo jablečným octem, případně hodně zředěným bělidlem.

Krev: Čerstvé skvrny přeperte ve studené vodě, osobně mám osvědčeno současné využití citronové šťávy. Funguje i slaná voda. Už zaschlou krev přes noc namočte (sladká či slaná voda), poté vyperte s ostatním prádlem.

Ovocná šťáva:  Pokud jste na výběhu mlsali třešně nebo borůvky a teď vám tečou po celé přední straně trička, zkuste skvrnu zlikvidovat zředěným peroxidem vodíku. Hodně zředěným!

Čokoláda: Skvrny od čokolády namočte přes noc do mléka a pak vyperte.

Kolomaz: Pokud si k běhu přidáváte ještě kolo, máte jako správný závodník na lýtku převodník. A někdy nejen tam. Na skvrny od kolomazi platí ošetření máslem a vyprání v terpentýnovém oleji.

Rtěnka: Když se vám běžecké rande vymklo z rukou, skvrny od rtěnky odstraníte ošetřením inkriminovaného místa éterem.

Všechny prací prostředky fungují skoro stejně. Principem je využití povrchově aktivních látek tenzidů, které na sebe dokážou vázat ostatní látky. Jedna jejich ruka (nepolární konec) na sebe naváže částečky špíny, druhá (polární konec) 

se pevně chytne molekuly vody. Pak, v jednolitém vláčku a rozptýleny ve vodném roztoku, odtečou do kanálu. Účinnost tenzidu nejprve s množstvím roste, ale od určitého maxima je účinek neměnný a prádlo se vypere při výrobcem doporučené dávce stejně jako v pytli prášku rozpuštěném v pračce. Při dávkování pracích prostředků tak není třeba objem naddimenzovat, ale dbát doporučení výrobce. V opačném případě spíš změníte fyzikálně-chemické vlastnosti prací lázně tak, že výsledek praní nebude valný a tenzidy budou spíše pěnit než odstraňovat špínu.

Prací prášky - návod k použití

Prací prášky obecně neobsahují jen tenzidy, ale především spoustu pomocných látek. Jedná se především o plnidla, která zaručují sypkost prášku a také navyšují jeho objem, takže máte prášku za ty peníze uspokojivě velkou krabici. Chcete-li se jim vyhnout, vybírejte si kompaktní nebo gelové prací prášky, které tato plnidla-soli neobsahují, nebo mýdlové prací prostředky, které jsou alespoň dobře biologicky rozložitelné. Také je třeba myslet na to, že některé složky v pracích prášcích fungují jen do určitých teplot. Platí to například pro enzymy, které výborně fungují na skvrny od jídla nebo krve.

Aviváž „zalepí“ strukturu vlákna

Každý ví, že aviváž se na funkční materiály nepoužívá. Ale proč ne? Na běžné prádlo se aviváž přidává kvůli zmírnění projevů statické elektřiny a také ke změkčení látky, zlepšení jejích vlastností při žehlení a snížení mačkavosti. Toho docílí účinná látka v aviváži tím, že vytvoří tenkou, elektricky vodivou vrstvu na vláknech oblečení. Polypropylenová vlákna, která tvoří většinu našeho funkčního běžeckého oblečení, však takovou péči nepotřebují. Puky na běžeckých rajtkách si snad nažehlují jen opravdoví výstředníci! Při použití aviváže ta tenká, elektricky vodivá vrstvička, ucpe strukturu tkaniny, která zajišťuje odvod tepla a vody od těla a z funkčního materiálu nám vyrobí nepropustnou deku. Pokud vám už ale ruka s aviváží ujela, nezoufejte. Během několika dalších praní aviváž strukturu vlákna opustí a funkční vlastnosti prádla se obnoví.

Jak se s tím (po)prali naši čtenáři? To nejlepší z diskuze

Zoufalství na trati, zoufalství po běhu

Při praní funkčních materiálů tedy výsostně platí pravidlo „čím méně, tím více“. Vyhněte se odstraňovačům skvrn i změkčovadlům, používejte jen tolik prášku, kolik radí výrobce. Zvláštní ošetření zasluhují jen vlněná vlákna a výrobky plněné peřím, na které je dobré použít prací prostředky k tomu určené, a také softshellové a nepromokavé první vrstvy, které potřebují občasné použití impregnačních prostředků.

A co se různých pracích alternativ týče, například praní se slavnými pracími ořechy z mýdlovníku má stejný efekt jako vyprání prádla v čisté teplé vodě.