Ona
FOTOGALERIE: Prohlédněte si historii nejstarší běžecké boty

FOTOGALERIE: Prohlédněte si historii nejstarší běžecké boty | foto: NIKERungo.cz

FOTOGALERIE: Prohlédněte si historii nejstarší běžecké boty

  • 0
Která ze značek se může pochlubit nejstarší běžeckou botou? Není to ani Mizuno, ani Asics. Nejstarší botu nenalezneme ani v nabídce Brooksu nebo Saucony. Model, který má jako jediný na narozeninovém dortu přes třicet svíček, nosí na svém boku fajfku.

Pegasus je jedním ze stavebních kamenů této kultovní značky a svou roli plní už dlouhých třiatřicet let. První generace spatřila světlo světa v roce 1983 a od té doby je poslání Pegasu stále stejné - poskytnout tréninkovou botu pro všechny běžce za rozumnou cenu.

Stejně jako kdysi patří Nike Pegasus i nyní mezi nejlevnější z prémiových běžeckých bot, jeho cena lehce překračuje hranici tří tisíc korun (120$). Pokud vás zajímá, kolik stály pegasusky před třemi desítkami let, odpověď zní rovných padesát dolarů.

Pojďme se skrze jednotlivé generace Pegasu podívat na to, jak se měnily použité materiály a celkový přístup k tvorbě běžeckých bot

Osmdesátá léta

Ve svých prvopočátcích mezi lety 1983 a 1989 vypadal Pegasus přesně tak jako dnešní retro tenisky do města, které se těší vysoké oblibě napříč všemi generacemi. Svršek je vyrobený z umělé kůže a celková konstrukce má nadčasový design, který dokáže nadchnout i po desítkách let. Tlumicí vrstva byla zpočátku velmi minimalistická, ale velmi záhy (od roku 1988) se objevuje oblíbený vzduchový polštář Air.

Původní modely neplnily pouze běžeckou funkci, byly též stylovou obuví pro volný čas. Největší úspěch zaznamenal model Pegasus 1987, jehož se za několik týdnů prodalo neuvěřitelných pět milionů párů.

Devadesátá léta

Devadesátá léta nepřinesla na první pohled nic zásadního. Při podrobnějším zkoumání ale zjistíme, že se konstrukce boty začala zjednodušovat a design svršku uhlazovat.

Stálicí je vzduchové tlumení v patě a svršek z umělé kůže. Kromě toho ale začínají vývojáři v Nike experimentovat s novými umělými materiály, díky kterým mohou být boty lehčí, prodyšnější a příjemnější na noze.

Změna přichází koncem století, kdy se poprvé a naposledy objevuje viditelný blok vzduchového tlumení pod patou. Tento prvek je inspirován notoricky známými Air Maxy, ale velmi záhy se zjišťuje, že předimenzovaná vzduchová pata není pro potřeby běžců to pravé.

Jednadvacáté století

Rok dva tisíce byl pro podobu Pegasu zlomový. Od této chvíle totiž tato bota radikálně mění design a mnohem více se podobá běžeckým botám, jak je známe dnes. Pryč je kůže a čistý design. Nová generace už z dálky křičí, že je určená na sportovní využití, a ne na volný čas.

Velký vliv má v tomto období basketbal, od roku 2000 má následujících pět modelů podobu spíše sálových bot s opticky masivně zpevněným svrškem ve střední části.

Odlehčení přichází až v roce 2006, v němž nabral Pegasus definitivně podobu moderních běžeckých bot.

Novodobá historie

Důraz na odlehčení svršku a zjednodušení celé konstrukce se naplno projevuje od roku 2007. Od této chvíle se už odehrávaly pouze kosmetické změny, které vyvrcholily použitím pleteného svršku u současné generace.

Každý z pegasů od roku 2007 by se však dnes dal zaměnit se současnými běžeckými botami, aniž byste si všimli zásadních rozdílů. Konstrukčně i stylově jsou pegasy k nerozeznání od dnešních běžeckých bot od roku 2011, kdy se definitivně zbavily jakýchkoliv známek zastaralosti.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.