Nesmrdí, nekouše a hřeje i mokré. Zkusili jste už svršky z ovčí vlny?

Nesmrdí, nekouše a hřeje i mokré. Zkusili jste už svršky z ovčí vlny? | foto: Icebreaker, Rungo.cz

Nepáchnou, nekoušou, hřejí i mokré. Zkusili jste svršky z ovčí vlny?

  • 3
Ovčí vlna Merino má velmi dlouhou a bohatou historii a může se pochlubit celou řadou zajímavých funkčních vlastností. Kromě nich si ale dejte pozor i na pár stinných stránek.

Současný trh se sportovním oblečením je doslova přeplněný nejrůznějšími materiály a technologiemi, které slibují ještě lepší izolaci, prodyšnost, sbalitelnost a další zajímavé vlastnosti. Kromě těchto novinek je tady ovšem i stará dobrá klasika v podobě ovčí vlny Merino. Je ale tento přírodní materiál schopný vyrovnat, nebo dokonce překonat tvrdou konkurenci?

Není vlna jako vlna

Když se řekne vlna, většina lidí si vybaví pletený svetr nebo kulich. Tedy kus oblečení, který se hodí pro všechno možné, jen ne pro sport. Není ovšem vlna jako vlna. Pokud se bavíme o té ovčí, která má navíc správnou gramáž a je správně utkaná, dostaneme svršek, který svými vlastnostmi dokáže velmi mile překvapit.

Práce s vlnou ovšem může být velmi ošidná. Na rozdíl od polyesteru a dalších umělých materiálů totiž platí, že není vlna jako vlna. Kvalita použitého materiálu, stejně jako kvalita jeho zpracování, totiž hraje u Merina velmi zásadní roli.

Navzdory tomu patří Merino mezi jeden z nejstarších textilních materiálů, který se používá nejen pro sport, ale i pro volnočasové použití. Teprve v posledních letech však přišel obrovský boom, který Merino vlnu vynesl na (nejen) sportovní výsluní.

RUNGO.cz závody tvoří bězci běžcům, zkuste je!

  • 18. 3. 2016, Praha
  • 8. 4. 2016, Ostrava
  • 11. 6. 2016, Plzeň
  • 16. 9. 2016, Brno
  • 30. 9. 2016, Pardubice
  • 21.10. 2016, Praha

Klíčové vlastnost

Hlavní roli v tomto masivním rozšířením hrály funkční vlastnosti, na kterých Merino stojí a padá. Je to především výborná termoregulace a hřejivost, solidní odvod potu a v neposlední řadě odolnost proti zápachu.

Na rozdíl od klasické vlny navíc Merino prakticky nekouše. I tak se ale může stát, že budete výjimkou potvrzující pravidlo. V tom případě doporučujeme oblečení z Merina vyprat, několikrát propotit nebo nechat přemrznout. Tyto postupy obvykle zajistí změknutí tkaniny a nepříjemné škrábání omezí nebo úplně eliminují.

Díky svým vlastnostem je Merino vynikající volbou pro jakýkoliv méně intenzivní sport v chladném počasí. Kromě množství výhod je zde však i několik nevýhod, které je dobré mít při pořizování oblečení z Merina na paměti.

Stinná stránka

Nejen pro běžce je nejzásadnější nevýhodou pomalejší odvod potu. Nízká rychlost odpařování se projeví zejména při srovnání s umělými alternativami. Je sice pravda, že Merino hřeje, i když je mokré, ale mít na sobě vodou nacucané oblečení přece jen není nic moc.

Zateplovací materiál Polartec Alpha

Polartec Alpha: revoluce v zateplení z uniforem amerických vojáků.

Číst více

Budete-li se tedy pohybovat v nižší intenzitě, bude Merino stíhat odvádět pot dostatečně rychle a na těle bude velice příjemné. Pokud se ale chystáte na náročný a intenzivní trénink, dejte raději přednost polyesteru, polypropylenu nebo některé z dalších umělých alternativ.

Zajímavou možností je také kombinace těchto dvou materiálů (tedy uměliny a vlny) dohromady. Na tělo si dejte tenký a lehký nátělník z uměliny, který zajistí, aby vaše pokožka zůstala suchá, a jako další vrstvu můžete použít Merino, které bude fungovat jako špičkový izolační prvek.

Nevýhodou číslo dvě je nižší odolnost proti poškození. Merino totiž není příliš pružné, a proto je velmi jednodušší ho prodřít nebo proděravět. Vyšší pružnost sice dokáže zajistit úpletový způsob tkaní nebo umělé příměsi, i tak je ale celková odolnost spíše nižší.

Poslední věcí, na kterou byste si měli dávat pozor, je frekvence praní. Merino totiž disponuje jednou úžasnou vlastností - prakticky vůbec nepáchne, a to ani po několikerém propocení. Jestli toho ale budete zneužívat a oblečení z Merina prát jen výjimečně, pak si můžete být jistí, že se usazená sůl postará o velmi rychlou destrukci v nejnamáhanějších oblastech.

Celkové hodnocení

Jaké je tedy shrnutí? Merino se velmi hodí všude tam, kde oceníte příjemný a velmi výhřevný materiál, který si bez potíží poradí s lehkým pocením. Nejčastěji se tak Merino používá při outdoorových aktivitách, jako je chození po horách, cestování nebo zimní sporty.

Pozor si dejte na pomalejší odvod potu, který bude zejména při běhu velmi citelný, a nižší odolnost tohoto materiálu.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.