Plavání v zimní vodě přenechejte pro začátek ledním medvědům a otužilcům, kteří

Plavání v zimní vodě přenechejte pro začátek ledním medvědům a otužilcům, kteří už k tomu tréninkem dospěli. | foto: Profimedia.cz

Běh a otužování? Poradíme vám jak na to

  • 5
Otužování, tedy posilování imunitního systému, potřebuje jako každé posilování trénink. Je nejúčinnější, když se co nejvíce pohybujete venku, na čerstvém vzduchu, tedy v podmínkách, kdy na vás útočí chlad, zima, střídající se teploty, vlhko, vítr a slunce.

Otužování spočívá v tom, že na sebe necháme ony podmínky ve vhodné míře působit. Nebudeme se tedy balit do bezpočtu vrstev oblečení ani se před nimi schovávat, aby k našemu tělu nemohly proniknout. Protože dnes stále více lidí trpí alergiemi a chronickými respiračními onemocněními, mají tendenci se chladu, mrazu, větru či vlhku vyhýbat. To však vede jen k pozvolnému oslabování jejich už tak slabé imunity.

Odkládejte postupně vrstvy svého oblečení

Počet vrstev oblečení redukujte pozvolně. Snižujte ho nejen při běhání, ale při jakémkoli pobytu venku. Otužování je svým způsobem také forma tréninku, je to příprava těla na zátěž chladem. Vrcholnou fází otužování, v terminologii běžeckého tréninku maximálním zatížením, kdy běžíte na sto procent, je pak plavání v zimě v řece nebo v rybníku. To je ovšem úplné finále, ne úkol pro začátečníky.

Často potkávám běžce, kteří jsou nabalení tak, že se téměř nemohou pohybovat. A byť se plíží jako hlemýždi, jsou celí zpocení. Takže se na chvíli zastaví, sundají si šálu, čepici, rozepnou si, co se dá, vyřítí se na ně studený vzduch a je hotovo. Večer se dostaví teplota, ucpané dutiny a další nevítaní společníci.

Funkční oblečení a vrstvení

Mnohem lepší způsob ochrany před chladem, zpocením a následným onemocněním je funkční oblečení. Má zejména tři skvělé vlastnosti: odvádí od těla pot, nechá k tělu proudit vzduch a je pružné (neomezuje vás tolik v pohybu). Podle klimatických podmínek si oblečte dvě až čtyři vrstvy (spodní prádlo, triko, mikinu, bundu), na hlavu tunel, čepici či šátek, na ruce rukavice. Víc netřeba. Teplotní komfort vám kromě oblečení zajistí i vzduch mezi jednotlivými vrstvami.

Osobní zkušenost

Když jsem začal chodit do školy, měl jsem každou zimu angínu, během první a páté třídy jsem měl dokonce dvakrát zápal plic. Po tom druhém jsem začal běhat. Angíny zmizely, zápal plic už se nedostavil. Je to prosté: chce-li být člověk otužilý, musí tělo utužovat po všech stránkách. Ve zdravém těle zdravý duch.

Na místě je však rozvaha. S otužováním nezačínejte tak, že vlezete do zimního rybníka. Pokud to máte v plánu, vezměte si k sobě někoho, kdo vás z té studené vody včas vytáhne a dá vám masáž srdce. K tomu se váže jedna moje vzpomínka z vojny. Mazáci mě chtěli zkrotit, proto mě přivázali k železné pelesti postele, odnesli do sprch a tam mi začali dávat skotské střiky. Po pár vteřinách mi došel dech, lapal jsem po vzduchu jako kapr ve vaně a myslel si, že je to moje smrt.

Když tedy otužovat, tak pravidelným během venku, za každého počasí a v odpovídajícím oblečení.

Miloš Škorpil je zakladatelem serveru bezeckaskola.cz a čestným šéfredaktorem Rungo.cz