V létě vlk útočí

V létě vlk útočí | foto: Marek Topinka, Rungo.cz

Opruzeniny: nenechte se zakousnout od „vlka“

  • 13
Rudé spáleniny v podpaždí, tříslech, dolním lemu podprsenky a dalších nepublikovatelných místech trápí všechny běžce a ve vedrech je téma obzvlášť palčivé. Čím se mazat a jak pečovat o kůži, aby se do nás vlk zakusoval co nejméně?

Opruzeniny (latinsky intertrigo) vznikají na těle dospělého člověka tam, kde je teplo, vlhko a třou se o sebe dvě plochy, z nichž jedna nebo obě jsou vaše kůže. Čím jste prostorově výraznější a zaoblenější, tím více styčných ploch se na vašem těle najde. Mechanicky podrážděný povrch je v druhé fázi napaden všemi bakteriemi a plísněmi, které se na vaší kůži běžně vyskytují, ale zvenčí nemohou škodit, a způsobí podrážení, zčervenání, svědění a někdy až mokvající „popálení“. Třísla, vnitřní strany stehen, výstřih nebo vaše vzácné pozadí jsou nejčastějšími plochami výskytu opruzenin, a když se k tomu připočte dlouhodobé tření jemné kůže o lem trička, tílka nebo třeba podprsenky, máte intertrigo, lidově nazývané „vlk“, jisté.

Následky jsou nepříjemné – bolestivé pálení při každém pohybu, při dlouhodobém nebo opakovaném tření pak stopka veškerým aktivitám až do nápravy stavu. V opačném případě následuje zhoršující se stav bez možnosti se bezbolestně vykoupat, zato doprovázený mistrovským titulem v drbání obouruč. A nakonec vás čekají pomalu se hojící jizvy, které umí nevyblednout i několik týdnů a kvůli nimž vypadáte v plavkách jako špindíra.

Zkrocení zlého vlka

Nejlepší strategií pochopitelně je nenechat vlka, aby vás dohonil. Předběhnout jej můžete prevencí a užitím zdravého rozumu při výběru oblečení. Skvělou prevencí je použití takového běžeckého odění, které je ušité z dostatečně savého materiálu. Více je v tomto případě lépe, protože tričko sající pot v podpaždí zabrání odřeninám, zatímco tílko zvolené kvůli tomu, abyste se zbytečně nepřehřívali, mechanické poškození dovolí. Pokud je opravdu horko a rukávy na sobě nesnesete, dívejte se aspoň při nákupu běžeckých tílek na jeho střih a savé, měkké materiálové vsadky v podpaždí. Možná budete muset trošku zainvestovat, ale existují firmy (ověřeně Salomon, Dynafit), které myslí na váš komfort i v tomto bodě.

Opruzeniny vznikající kombinací mechanického tření s podrážděním kůže působením bakterií se dají včas podchytit výměnou prádla spojenou s omytím vodou a mýdlem. U běžců v závodě nebo na dlouhém výběhu to ale většinou není realizovatelné. Teoreticky stačí při pocitu jejich vzniku ošetřit inkriminované místo hygienickým kapesníčkem, ale jakmile se znovu rozběhnete, problém se za pár set metrů pravděpodobně objeví znovu. Proto je třeba problematická místa (a každý po několika delších bězích zjistí, kde je na těle má) ošetřit předem.

Kdo maže, ten běží

Ideálním a všeobecně užívaným mazivem je lékařská vazelína. Je to levná, všeobecně dostupná látka, bez parfemace, kvůli které by vám váš tělesný odér mohl připomínat špinavý nevěstinec, s hypoalergenními vlastnostmi i pro ty největší citlivky. Bohužel, při opravdu dlouhých bězích někteří běžci zklamaně podotýkají, že se její vrstva pocením tenčí a tenčí. Proto ji musíte na trasách o délce větší než maraton pravidelně obnovovat. 

Na kratší tratě stačí kůži prosypat dětským zásypem nebo tělovým pudrem, zmiňovanou alternativou pro oblast podpaždí je i použití tuhého antiperspirantu. Na dlouhé tratě od půlmaratonu výše ale jeho působení nestačí.

Zajímavou alternativou, známou především mezi ultramaratonci, je použití silikonového lubrikačního gelu. Ten se díky svému složení i původnímu účelu užití na zpocené kůži udrží nepoměrně déle. Jen si při jeho nákupu dejte pozor, abyste nesáhli po gelu zážitkovém. Kromě těch s ananasovou vůní existují i druhy výrazně pálící, mrazící neb jinak dráždící, které by z vašeho běhu mohly udělat zážitek z trochu jiného soudku.

Hojítka na opruzeniny

Pokud máte děti, budeme tady s doporučením vhodných hojivých krémů na opruzeniny nosit sovy do Atén. Ale pro ty bezdětné, kteří nikdy, ale opravdu nikdy nezavítali na světově vyhlášené diskuze na Mimibazaru, máme několik doporučení:

Kalciová mast - Calcium Pantothenicum

Bepanthen – jemný krém s panthenolem

Rybilka – doporučení našich maminek, ale na rande s tím nechoďte

Pharma White – octanový krém

Pityol – jen na nemokvající opruzeniny

Sudocrem – zinková mast

Žádejte ve své lékárně, před použitím se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem. A pečlivě čtěte příbalový leták! 

Rozvinuté opruzeniny už nezachráníte, jen dobře poléčíte. Kromě pravidelného promazávání se doporučují vysychavé obklady z dubové kůry a koupel ve velmi světlém roztoku hypermanganu. A pochopitelně odložení iritujícího a špatně střiženého běžeckého oblečení na dno šatníku. Jizvičky nevystavujte slunci, a pokud máte chuť, přidejte si koupele pár plátků citrónu.