Deset nejlepších článků na RUNGO.cz v roce 2016 | foto: Filip Marvan

„Nej“ článek 2016: Hýbejte se, nepřejídejte se a pijte vodu z kohoutku

  • 1
Zajímavé rozhovory, informace, jak se vyhnout častým zdravotním problémům, nebo test běžeckých podprsenek. Přinášíme vám přehled článků, které vás v uplynulém roce na RUNGO.cz zaujaly úplně nejvíce. Pro připomenutí i pro případ, že jste některý z nich minuli, třeba proto, že jste byli zrovna běhat.

1. Hýbejte se, nepřejídejte se a pijte vodu z kohoutku

Vůbec nejoblíbenějším článkem byl povedený rozhovor s nefrologem Petrem Hartlem, autorem on-line ledvinové klalkulačky. Většina onemocnění ledvin o sobě nedává do poslední chvíle znát, tím víc je nutné dbát na prevenci. Její součástí je samozřejmě i pohyb, třeba běh. „Jak člověk žije, pozná lékař v ordinaci často na první pohled,“ říká Petr Hartl.

2. Nepřítelem kloubů jsou „parketové“ sporty a špatná výživa

V práci reoperuje endoprotézy a narovnává kosti, ve volném čase se rád prohání na motorce. Primář ortopedicko-traumatologického oddělení Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi Pavel Šedivý léčí naše kosti už dvaatřicet let a tvrdí, že zdravé kosti a klouby ohrožuje zejména špatná výživa a přecenění vlastních sil. Ačkoliv je technologie na špičkové úrovni, úrazů a onemocnění pohybového ústrojí přibývá a lidé mají podle něj stále větší nároky na pohyb i v pokročilém věku.

3. Prsa v pohybu: i ta malá potřebují podprsenku s podporou

Titulní 12

Běžecká podprsenka slouží v první řadě k zamezení poskakování ňader, tedy jejich otřesů. Ty jsou i v „menších“ případech nepříjemné, až bolestivé. Tento kousek oděvu musí tedy splňovat náročné požadavky.

4. Moje žena měla na závod natrénováno, přesto skončila na JIP

Tento článek je varováním všem běžcům, kteří si myslí, že jim se to stát nemůže. Nadcházející kolaps organismu při horkém počasí podle pocitu jednoduše nepoznáte. Výsledkem je nejen pobyt v nemocnici a několikadenní rekonvalescence, ale i starost vašich blízkých.

5. Boty s logem adidasu na nohou 1 500 let staré mumie

Boty 1 500 let staré mumie nalezené v pohoří Altaj.

Na zajímavý objev narazili archeologové v pohoří Altaj, kde našli 1 500 let starou mumii s botami připomínajícími adidas.

6. Rozestup břišních svalů: zachraňte svoje bříško i běh

Těhotenství či oslabené břišní svaly způsobí jejich rozestup až o několik centimetrů. Vypadáte tak, že vás v tramvaji pouštějí sednout díky domnělému těhotenství i dva roky poté, co jste skutečně porodila. Nemusíte se s tím smířit. Přečtěte si návod, jak si vybojovat krásné bříško i po několika porodech.

7. Odhalujeme pět nejčastějších mýtů o běžeckých botách

Mýtů a polopravd o běžeckých botách koluje mezi běžci spousta. Některé jsou docela neškodné, jiné mohou vést ke vzniku zranění. Je mezi následujícími pěti mýty nějaký, jemuž věříte i vy?

8. Nomofobie žere čas i nervy (nejen) při sportu

Závislost na technologiích řeší psychologové i lifestylové časopisy. A ve formě virtuálních běžeckých deníčků s nekonečnými záznamy kalorií, kilometrů a tepových frekvencí postihuje i nás běžce. Přiznejte se, jak často je zpětně kontrolujete? Pročítáte je vůbec? Nebylo by lepší alespoň občas vyběhnout postaru?

9. Rozhodněte, které legíny tvarují ten nejhezčí zadeček

Tři běžkyně s grácií, sedmero legín. Zvolte vítěze!

Vyhlásili jsme soutěž o legíny, které dělají ten nejhezčí zadeček. Adeptů na vítěze jsme vybrali sedm, do křesel porotců jste usedli vy, čtenáři RUNGO.cz.

10. Proč bychom neměli běhat? Máme slabé středy těla

Byli jsme na tom jako běžci lépe než většina kancelářských krys, ale chtěli jsme jít dál. Rozhodli jsme se vyvážit jednostranný pohyb cvičením a naučit tělo pohybovým vzorcům, pružnosti a síle, které nám v útlém věku bývaly přirozené. Ve škole KB5 nám kvůli tomu naordinovali běžecký půst.