Ona
Botu si zkoušejte ideálně na běžícím pásu, rozhodně ne jen v sedě, radí Vítek

Botu si zkoušejte ideálně na běžícím pásu, rozhodně ne jen v sedě, radí Vítek Kněžínek. | foto: archiv Vítka Kněžínka

Nevíte, jak vybrat běžeckou obuv? Poradíme vám

  • 54
Ať už se rozhodnete brázdit silnice v objemových botách, křižovat české lesy v některém z trailových modelů, nebo dáváte přednost minimalismu, výběr běžecké boty s sebou nese několik záludností, na něž je dobré si dávat pozor.

V momentě, kdy se odhodláte a vyrazíte na nákup, máte dvě možnosti dalšího postupu. Můžete se svěřit zkušeným rukám některé z běžeckých speciálek, nebo můžete obětovat nemálo svého času a googlit a googlit a googlit. Čím více se člověk noří do světa běhu a běžeckých bot, tím více informací se na něj ze všech stran valí. Jak tedy vybrat a nepřebrat?

Velikost jako základní kámen výběru

Nejčastěji běžci chybují při volbě správné velikosti. Značná část si vezme boty, které jsou jim „akorát“, a pak při samotném běhu trpí. Lidské chodidlo má tendenci při běhu aktivně pracovat. Při dopadu se v přední části lehce rozšíří a během odrazu se prsty tlačí do špičky a díky ohybu se bota na okamžik lehce zkrátí. Vzhledem k tomu je potřeba, aby bylo v botě při zkoušení alespoň čísla volného místa. Dále je dobré zohlednit osobní zkušenosti, jako je náchylnost k otékání nohou, výrůstky na chodidle, vbočený palec a podobně.

Občas se stane, že je člověk na těsnější boty zvyklý a půl čísla navíc v něm vyvolává nepříjemné pocity. V takovém případě je dobré to překonat a přece jen poslechnout. Malá bota se při běhu projevuje černáním a slézáním nehtů, bolestí v oblasti holenní kosti a puchýři na chodidle.

Šířka svršku

Zvýšenou pozornost je dobré věnovat i šířce běžecké boty. Nedá se obecně určit,
jakou šířku zvolit, protože každé chodidlo je trochu jiné a každý máme na svršek boty jiné požadavky. Pro zjedodušení se ale dá říct, že vám bota nesmí být nepříjemně těsná ani v ní nesmí chodidlo plavat. Většina kvalitních běžeckých modelů se v průběhu používání výrazně nerozšlápne. Pokud vás bota tlačí už při zkoušení, raději sáhněte po něčem jiném.

Jak poznám, jestli je to ta pravá?

Ja vybírat botu

  • Nejdůležitějším kritériem výběru je šířka. Bota nesmí tlačit, nesmí být příliš volná ani těsná. Kritické jsou oblasti kolem paty a v nejširším místě přednoží.

Délku běžecké boty vždy vybíráme alespoň o polovinu čísla větší, než je délka chodidla tak, aby nehty nenarážely na stěnu boty.

Každá značka má své charakteristiky. Každému pak sedí trochu jiný tvar. Je ale pár znaků, na které se člověk může spolehnout.

Nazout, stoupnout, projít, proběhnout… Botu není dobré zkoušet pouze v sedě, je třeba ji zatížit tak, jak jí následně zatížíme běžným provozem.

Je to jednoduché. Ideálně zvolená společnice na budoucí stovky kilometrů nikde netlačí, není subjektivně nepohodlná a sedí na chodidle jako druhá kůže. Pokud máte možnost, botu rozhodně proběhněte na běžeckém pásu, nebo alespoň po prodejně. Při běhu se mohou některé nepříjemnosti objevit a jiné zase odezní. Rozhodně není dobré zkoušet botu pouze v sedě, minimálně stoj plnou vahou do boty je bezpodmínečná nutnost, nechcete-li při výběru přestřelit.

A která z nich je lepší?

Tak zní nejoblíbenější otázka všech běžců, když mají na výběr z několika různých modelů. V dnešní době jsou produkty všech zavedených výrobců natolik kvalitní, že mezi jednotlivými modely nejsou měřitelné kvalitativní rozdíly. Vždy tak záleží na konkrétním běžci, čemu dá přednost. Přesto má každá značka svou charakteristiku, podle které ji bezpečně poznáte.

adidas

Boty tradičně úžšího střihu vychází vstříc všem s delším a úzkým chodidlem. Poslední dobou adidas přechází k bezešvým, lehce strečovým svrškům, které obepínají nohu jako rukavice.

Adidasky mívají tradičně úzký svršek, který je ale strečový a ideálně se přizpůsobuje tvaru chodidla.

Brooks

Značka vyhlášená svou pohodlností. O svršku jakéhokoliv Brooksu se nedá říct, že by byl úzký, nebo široký. Je prostě neskutečně pohodlný. Kdo už měl možnost vyzkoušet tuhle americkou značku, dá jistě za pravdu. Jediným možným negativem může být fakt, že za vysoký komfort se platí vyšší hmotností a nižší dynamikou.

O neuvěřitelnou pohodlnost Brooksu se stará gelové tlumení, které ale zvyšuje váhu a snižuje dynamiku.

Mizuno

Japonské alter ego adidasu, které je charakteristické velmi širokou přední částí boty. Díky tomu si Mizuno často vyslouží srovnávání s bačkorou. Pokud máte široké chodidlo, Mizuno je jistota, ke které se můžete uchýlit. Díky zásadním změnám v poslední době se boty této značky dostávají na hodně zajímavou váhu.

Mizuno člověk rozezná na první pohled. Plastová wave deska a široký střih bije

Mizuno člověk rozezná na první pohled. Plastová wave deska a široký střih bije do očí už z dálky.

Nike

Podobně jako Mizuno, i boty s fajfkou patří mezi širší varianty běžecké boty.
Narozdíl od Mizuna ale Nike postrádá tak vysokou integritu a jednotlivé modely se mohou dost výrazně lišit. Hodně zajímavá je technologie pletených svršků Flyknit, která ne nepodobně bezešvému adidasu obepíná chodidlo jako druhá kůže.

Lehký a prodyšný jako pavučina. Otázkou zůstává životnost.

New Balance

Americké značce New Balance je vlastní spíše užší střih a hodně nízká váha. Díky tlumicí pěně RevLite najdeme v portfoliu této značky vždy jedny z nejlehčích běžeckých bot ve své kategorii. Dalším výrazným bonusem je příznivá cena některých modelů. Není to ale zadarmo, nízká váha a nižší cena je vykoupená lehce nižší životností.

Tlumicí pěna, kterou využívá americká značka New Balance může na první pohled působit robustně, ale přitom se jedná o jedny z nejlehčích běžeckých bot

Asics

Gigant na poli sportovních bot a další zástupce japonského střihu. Na rozdíl od Mizuna ale u Asicsu najdeme spíše středně široké boty s pevnou konstrukcí, která drží chodidlo na svém místě a nedopustí jakýkoliv nepatřičný pohyb.

Další ze zástupců těžších, ale pohodlnějších běžeckých bot jsou ty od značky Asics.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert

Jo a nezapomeňte, že žijeme taky na Facebooku.

,