Jak zamezit modrání nehtů a jak je případně ošetřit?

Jak zamezit modrání nehtů a jak je případně ošetřit? | foto: Profimedia.cz

Trápí vás po běhu modrající nehty? Dá se tomu předejít

  • 7
Objevili-li jste kouzlo delších běhů, odhalili jste možná zároveň i jejich nepříjemné následky. Přečtěte si, jak modrajícímu nehtu předejít a co dělat, když už vám ho běh nadělí.

Za všechno může sauna, kterou v botě intenzivní a dlouhodobě běžecká aktivita produkuje. Jak se noha rozpálí horkem, oteče, zvětší se a v botě bude více natěsno.

Pokud budete mít štěstí a váš drápek se s vámi rovnou nerozloučí, pouze „ztloustne“ a za pár týdnů odroste. Pokud s vámi ještě zůstane, ale štěstí vás opustí, prst pod nehtem vás bude bolet a získá barvu s přechodem mezi modrou, fialovou a černou. Asi také trochu přibere a tato přírodní úprava vám nějakou dobu vydrží, než budete mít zbrusu nový.

Z čeho je složen a jak vypadá zdravý nehet

Zdravé a krásné nehty jsou zpravidla pevné, hladké, bez rýh a vyvýšenin. Nehtové lůžko má růžovou barvu a nehet se leskne. U kořene nehtu je znatelný nehtový měsíček, polokruhová bílá plocha nehtu, nazývaná lunula. Nehtový val a jeho kůžička je neporušený a obklopuje nehet jako ochrana.

Nehtová ploténka je viditelná část nehtu, která vyrůstá z kořene nehtu a posouvá se po nehtovém lůžku až k volnému okraji nehtu. Je tvořena třemi vrstvami keratinu různé pevnosti. Horní je nejtvrdší, spodní nejměkčí.

Nehtový val s kůžičkou chrání kořen nehtu a nehtové lůžko před infekcemi, plísněmi a nečistotami. Zdravá kůžička potřebuje dobrou výživu a hydrataci.

Nehtový kořen a nehtové lůžko jsou zásobovány krví a důležitými látkami pro správný růst. Správná výživa zásadně ovlivňuje celkové zdraví a kvalitu nehtu.

Postižený nehet o sobě dává vědět několik dní a posléze se začne směrem od nehtového lůžka tvořit nová, nezraněná vrstva nehtoviny, která vytlačuje poškozenou tkáň. Při dlouhodobějším či intenzivnějším tření nebo odírání jsou poškození měkké tkáně pod nehtem rozsáhlejší a objeví se hematom. „Nehtové plotény rostou asi třikrát pomaleji na nohou než na rukou, takže výměna nehtu na palci u nohy trvá přibližně rok,“ prozradila dermatoložka Andrea Vocílková. „Je-li v okolí nehtu zánět a celé lůžko bolí, pomůže opakovaně černá ichtyolová mast na okolí nehtu na noc pod náplast“.

Amatérské propichování může do již zraněného místa vnést infekci, bez lékařského posouzení závažnosti a volby správného postupu můžete navíc napáchat více škody než užitku. Věřte, že i ten nejfialovější nehet nakonec jednou odroste.

Pokud bylo poraněno i nehtové lůžko, může po několika dnech otok pod nehtem zmizet a vy zjistíte, že se nehet uvolňuje. Pokud se celý „odloupne“, může vám vadit citlivý a obnažený koneček prstu: zpevněte si ho před během náplastí nebo tejpovací páskou. Když se nehet uvolní jen částečně, uvolněnou část opatrně odstřihněte, ať se za ni nezachytíte například o ponožku, a tím si rychle, ale určitě ne bezbolestně neodstraníte také zbytek nehtu. Uvolněnou část nehtu je možné opět přichytit nebo upevnit náplastí nebo tejpem, aby netropila další neplechu.

Poškozený a poraněný nehet je citlivý na napadení plísněmi. Stačí malá skulinka nebo spárka a na dlouhodobou nepříjemnost máte zaděláno. Nehet dezinfikujte, doporučují se opakované koupele v roztoku hypermanganu, ředěné octové vody nebo bylinek, jako je arnika, řapík nebo dubová kůra.

Tipy pro běhající ženy

radí dermatoložka Andrea Vocílková

Pokud budou dámy nehty lakovat, je nutné ho občas odlakovat a zkontrolovat, zda se pod něj nedostala infekce. Doporučovala bych spíše krátkodobá maskování lakem, která je možné běžně odstranit. Pravidelné odlakovávání je vhodné nejméně jedenkrát za týden, denně prsty nohou po hygieně promažte změkčujícím krémem na nohy a pod nehet kápněte některý antimykotický roztok. Volně prodejných přípravků je na trhu dost a na prevenci stačí všechny. Infikovaný nehet postižený mykózou většinou nemá při masivnějším postižení a lokálním ošetřování šanci na zhojení.

Překvapivě rizikovým obdobím může být plesová sezóna, tedy doba lodiček s úzkou špičkou.

Jak se problému vyhnout

Zaručeným prvotním opatřením jsou nakrátko ostříhané nehty. Při pravidelné údržbě se vám nebudou konečky nehtů třít při běhu a sebězích o vnitřek bot. Vaše ponožky by neměly být větší ani menší, ale přesně vaší velikosti, aby se vám netřely nebo nerolovaly. Boty by měly být právě tak utažené, aby se v nich vaše noha příliš nepohybovala, velmi důležitá je jejich správně zvolená velikost. Maraton (někdy však stačí třeba 15 kilometrů) zaběhlý v příliš malých botách dá spolehlivě vašim nehtům pěkně zabrat. Někteří ultramaratonci používají až o dvě čísla větší boty a ještě si část boty shora odstřihávají, aby měli volné prsty.

Nehty jsou vyživovány zevnitř, a proto se na jejich kvalitě, vzhledu a odolnosti odráží složení stravy. Důležitý je především pravidelný příjem aminokyselin, zinku a biotinu. Nejlépe je tyto nezbytné látky přijímat přímo ze stravy, pokud to ale nestačí, je možné je doplňovat formou tablet.