• 4
Má renomé nejtvrdšího běžeckého závodu na světě. Jeho účastníky čeká 251 kilometrů, které musejí zvládnout v marockých písečných dunách Sahary a pod pálícím sluncem během šesti etap. Letošní ročník Marathon des Sables vyhrál Mohamed Ahansal.

Čtyřicetiletý Maročan vyhrál v celkovém čase 18 hodin 59 minut a 35 sekund, za sebou nechal Salameha El Akru z Jordánska, Španěla Capa Solera Miguela, italského běžce Salarise Antonia Filippa a svého krajana Azize Akada.

Mezi ženami zvítězila v čase 24 hodin 42 minut a 1 sekunda Američanka Meghan Hicksová, druhá byla Britka Joanna Meeková a třetí její krajanka Zoe Saltová. Jedna z favoritek, Francouzka Laurence Kleinová, která doběhla jako první v prvních třech etapách, musela závod vzdát kvůli dehydrataci. "Dala jsem čtyři kilometry bez vody, myslím, že jsem byla dehydratovaná a měla jsem úžeh," uvedla a s pokorou k náročné výzvě dodala, že pouštní podmínky dokážou zaskočit i běžce, kteří s nimi mají četné zkušenosti.

Vítězka Hicksová přiznala, že nejvíc bojovala s horkem. "Nejhorší to bylo uprostřed dne, musela jsem co nejvíc zpomalit, abych se starala sama o sebe," uvedla.

Marathon des Sables je kultovní závod, jehož první ročník se konal v roce 1986 a který stanice Discovery Channel označila za nejnáročnější běžecký závod světa. Navzdory svému jménu není technicky vzato maratonem, ale závodem o šesti etapách, včetně osmdesátikilometrového nonstop běhu.

Jeho účastníci kromě délky čelí dvěma protivníkům: horku a písku. Musejí se o sebe navíc starat sami. Nesou si potraviny, vlastní vařič, oblečení, spací pytel a krabičku poslední záchrany. Organizátoři je zásobují jen vodou, na jednu etapu dostávají deset až dvanáct litrů podle její délky.