Obrázek 6

Obrázek 6 | foto: archiv autora

Kineziotejping kotníku poskytne pohodlí i rychlou regeneraci po úraze

  • 7
Tejping hlezenního kloubu je při jeho regeneraci po poranění lepší alternativou bandáže či ortézy. Pomáhá a přitom nepřekáží. Vyzkoušejte tejping podle našeho návodu.

Poranění v oblasti kotníku je nejčastější poranění běžců. Jedná se o různé podvrtnutí, natažení vazů doprovázené otokem, hematomem. Bolestivost, neschopnost došlapu, omezení hybnosti a další běžecký trénink v nedohlednu…

Ukážeme si aplikaci kineziotejpu na kotník, která urychlí fázi regenerace po zranění.

Výhody oproti bandáži, nebo ortéze:

  • Přizpůsobivost kineziotejpu nepravidelnému povrchu
  • Nedochází k omezení cirkulace krve a lymfy
  • Nedochází k omezení rozsahu pohybu
  • Dochází ke snížení bolesti a k většímu zatížení při pohybu
  • Vede ke stabilizaci psychiky
  •  24hodinová terapie, můžeme ponechat 1 až 5 dnů

Obrázek 1

Obrázek 2

Naměříme si tejp na šíři kotníků, konce tejpu zaoblíme. Přehneme na polovinu, roztrhneme podkladový papír a lepíme tejp mezi kotníky v místě ohybu hlezenního kloubu. Kotvení na kotníky je bez napětí, střední část maximálně 20procentní napětí. Tejp kopíruje retinakula – vazivo, které přitahuje šlachy. Pod místem aplikovaného tejpu dojde k uvolnění tlaku na cévy a ke snížení otoku hromadícím se na nártu a v okolí kotníku. Vše důkladně zažehlíme rukou. 

Obrázek 3

Obrázek 4

Druhý tejp si ustřihneme a konce zaoblíme, přehneme na půl, jako první tejp lepíme zespodu na chodidlo, přes kotníky na lýtko, konce tejpu kotvení 5 cm bez napětí, střední část napínáme maximálně na 50 procent délky. Vše důkladně zažehlíme rukou. 

Obrázek 5

Obrázek 6

Obrázek 7

Třetí tejp si naměříme tak že provedeme osmičku přes hlezenní kloub, jdeme z nártu na plosku nohy zevnitř, obtočíme na nárt, poté okolo vnitřního kotníku obtočíme přes Achillovu šlachu, zevní kotník zpět na nárt. Končíme tam, kde jsme začali. Zaoblíme si konce ustřiženého tejpu, nalepíme kotvu na nárt bez tahu a lepíme stejně, jako jsme naměřili tejp. Střední část pod napětím maximálně 50 procent, kotvení na nártu bez tahu. Vše důkladně zažehlíme rukou.

Obrázek 8

Obrázek 9

 Obr. 8.9. zde vidíme jak jsou konesiotejpy nalepené

Hodně zdaru při lepení. Tato aplikace nemusí sloužit jenom při regeneraci, ale i jako prevence zranění při sportu. Únava při běhání je často veliká a pozornost s narůstající zátěží klesá.

Bc. Miroslav Beránek

Autor je fyzioterapeut a fitness trenér, absolvoval několik odborných kurzů tapingu a kinesiotapingu, které využívá ve své praxi. Spolupracuje jako fyzioterapeut na přípravě sportovců z řad běžců, triatletů,  hokejistů BK Mladá Boleslav. Sám se aktivně věnuje sportu. Žije a pracuje v Praze. 

Bc. Miroslav Beránek
Tejpy.cz