Kineziotejp bránice

Kineziotejp bránice | foto: Miroslav Beránek

Kineziotejping bránice a žeber zlepší dýchání a pomůže od píchání v boku

  • 19
Kineziotejpy mají mnohem širší využití, než si myslíme. Mohou například podpořit dýchání. Podívejte se, jak vypadá kineziotejping bránice a aplikaci při píchání v boku.

Limitujícím faktorem číslo jedna je při běhu dýchání, transport životadárného kyslíku do svalů. Setkal se s tím každý při změně frekvence dýchání: při vysokých energetických nárocích se dostaví píchání v boku. Musíme zmírnit tempo, v nejhorším zastavíme a vydýcháme se. Bránici se bohužel dostává menší pozornosti, než tomu, v jakých botách poběžíme.

Kineziotejp bránice

Kineziotejp nalepený v místě, kde se bránice upíná na hrudník (při dolních žebrech) a přechází v břišní stěnu, nám kopíruje tvar bránice. Má podpůrnou a facilitační funkci, zlepší se vnímání pohybu hrudníku a toho, jak vlastně dýcháme. Naučte se, jak ho nalepit.

Titulní obrázek: Ustřihneme si první tejp, v délce podle velikosti hrudníku. Změříme si při vzpažení délku od hrudní kosti po okraji hrudníku k boku, vynásobíme dvěma (levá a pravá strana). Konce zaoblíme. Kotvení (polovina tejpu) lepíme na mečíkovitý výběžek hrudní kosti, bez napětí, pravý konec kopíruje (pod napětím 25 až 50 procent) žeberní oblouk, dozadu konec tejpu (bez napětí). Zopakujeme na levé straně a důkladně zažehlíme rukou.

Kineziotejp bránice

Druhý obrázek: Druhý tejp si naměříme podle šířky zad, tak aby kotvení navazovalo na kotvení tejpu z přední strany hrudníku. Střední část lepíme pod napětím 30 až 50 procent ve výši 10 až 12 hrudního obratle, v maximálním nádechu. Kotvení přecházejí na přední kotvy tejpu. Důkladně zažehlíme.

Kineziotejp bránice aplikujeme buď na dobu sportovního výkonu, nebo ponecháme déle, maximálně ale čtyři dny.

Kineziotejp žeber

Třetí a čtvrtý obrázek zachycuje, jak zatejpovat píchání v boku. Dva tejpy v délce 15 centimetrů na koncích zaoblíme. Lepíme při vzpažené horní končetině v maximálním nádechu. Roztrhneme si podkladový papír tejpu, střední část tejpu lepíme pod napětím 50 procent na postižené místo, na přechodu hrudníku v břišní svaly. Konce (bez napětí) důkladně zažehlíme.

Kineziotejp žeber
Kineziotejp žeber

I tento kineziotejp můžeme buď nalepit na sportovní výkon, nebo ponechat déle, ale též maximálně čtyři dny.

Kineziotejp je doplněním dechového cvičení, strečinku, případné fyzioterapie zaměřené na hluboký stabilizační systém.

Bc. Miroslav Beránek

Autor je fyzioterapeut a fitness trenér, absolvoval několik odborných kurzů tapingu a kinesiotapingu, které využívá ve své praxi. Spolupracuje jako fyzioterapeut na přípravě sportovců z řad běžců, triatletů,  hokejistů BK Mladá Boleslav. Sám se aktivně věnuje sportu. Žije a pracuje v Praze. 

Bc. Miroslav Beránek
Tejpy.cz