Zdá se, že nejvíc se naběhají fotbalisté. V ostatních sportech zato dají zabrat...

Zdá se, že nejvíc se naběhají fotbalisté. V ostatních sportech zato dají zabrat krátké sprinty (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Tipněte si, kdo naběhá víc, fotbalisté, tenisté či basketbalisté?

  • 9
Zajímalo vás někdy, kolik toho naběhají tenisté během několikahodinového zápasu nebo třeba hráči basketbalu, pozemního hokeje, fotbalu? Známe odpověď.

Tenis

Tenisové zápasy mohou trvat pár desítek minut, ale také několik dlouhých hodin. Kurt, na kterém se hraje, ovšem není nijak rozlehlý a hráčům stačí pokrýt pouze relativně malý prostor. I když vás to možná překvapí, celková naběhaná vzdálenost se tedy nevyšplhá nijak vysoko.

Například ve Finále U.S. Open 2015, ve kterém Novak Djokovič zvítězil ve čtyřech setech (zápas trval 3 hodiny 20 minut) nad Rogerem Federerem, naběhali oba hráči (každý zvlášť) pouze něco málo přes tři kilometry.

Basketbal

Basketbal patří na první pohled mezi velmi běhavé sporty, ale ani zde nečekejte nijak závratné cifry. Hřiště je přece jen i tady poměrně malé a sestava hráčů se během zápasu často točí. Největší průměr ze všech hráčů v základní části NBA má Jimmy Buttler z Chicaga, který se dostal na hodnotu 4 400 metrů za zápas (4x12 minut).

Americký fotbal

Americký fotbal není v Evropě příliš populární sport, ale globálně patří mezi vůbec nejsledovanější. Zajímavé je, že i přes výraznou rozlohu hrací plochy (hřiště má podobné rozměry jako trávník pro klasickou kopanou) se ani tentokrát nedočkáme výraznějších hodnot. Naběhané metry se velmi liší podle pozice, na které hráč nastupuje, ale ani ti nejvytíženější se nedostanou výrazněji přes hranici dvou kilometrů za zápas.

Pozemní hokej

Lední hokej se řadí mezi nejrychlejší a fyzicky nejnáročnější sporty. Jeho letní varianta v podobě pozemního hokeje ovšem nezůstává o moc pozadu, hráči musí za 70 minut hry urazit v průměru 10 kilometrů.

Fotbal

Bavíme-li se o uběhnuté vzdálenosti, bude pomyslným králem mezi všemi sporty klasický evropský fotbal. I tentokrát však velmi záleží na pozici hráče, nejméně toho naběhají kromě brankářů útočníci a obránci, zatímco záloha má práce o poznání víc.

I když se fotbalistům často vytýká mizerná fyzička, musí toho ve srovnání se svými kolegy z jiných sportů naběhat suverénně nejvíce. Při světovém šampionátu v roce 2014 američtí stopeři a útočníci naběhali přinejmenším 10 kilometrů a někteří záložníci se ve statistikách vyšplhali ještě o tři kilometry výše.

Uvedené cifry jsou pro běžce vzhledem k hracímu času spíše úsměvné, ale nesmíme zapomínat na to, že často je tato vzdálenost překonána v krátkých sprintech. A takový šestikilometrový intervalový trénink, při kterém střídáte rychlé stovky s krátkými pauzami, už je pořádná makačka.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.