Ona
Jak správně pečovat o běžecké boty? Na pračku zapomeňte

Jak správně pečovat o běžecké boty? Na pračku zapomeňte | foto: Magdaléna Ondrášová, iDNES.cz

Jak správně pečovat o běžecké boty? Na pračku zapomeňte

  • 3
Určitě to znáte. Doběhnete domů a vaše oblíbené boty schovávají svou krásnou barvu pod vrstvou prachu a bláta. Co teď? Nechat to být, vyprat boty v pračce nebo povolat do služby kartáček a hadr? Poradíme, jak správně pečovat o běžecké boty, aby vám vydržely co nejdéle.

Údržbu běžeckých bot bere spousta z nás jako samozřejmost, které není potřeba věnovat příliš pozornosti. Při nesprávném zacházení však můžete svým botám výrazně snížit životnost a v některých případech je dokonce i poškodit.

Krosovky mýt nemusíte

Následující řádky jistě potěší majitele krosových bot. Čistit botu určenou pro běh v terénu je totiž ztráta času. Při každém dalším použití bude totiž znovu obalená bahnem a jakékoliv čištění postrádá smysl. Výjimku tvoří chvíle, kdy bota pod bahnem ani není vidět a místo původních 250 gramů váží trojnásobek. I v tomto případě se však s mytím příliš nezatěžujte a z bot pouze intenzivním proudem vody dostaňte největší nánosy bahna, aby se daly opět bez problémů používat.

Zcela odlišná situace vás čeká při údržbě bot silničních. Ty sice také není nezbytně nutné čistit, ale většina z nás chce mít boty minimálně na závody v plném lesku, aby na fotkách nedělaly ostudu. Jak tedy běžeckou botu vyčistit tak, abyste jí zbytečně neublížili a zároveň tím nestrávili příliš mnoho času?

Na pračku zapomeňte

Prozradíme to rovnou, pračku vynechejte ze hry. Většina běžeckých bot totiž není tomuto způsobu mytí přizpůsobená a tento proces jim může dost výrazně uškodit. V extrémních případech si vypráním můžete zničit i nový pár bot.

Problém nespočívá ve vodě ani v mycím prostředku (ať už to bude prášek, nebo gel), ale v mechanickém poškození, které vzniká nárazy boty do pracího bubnu. Praním trpí jak tlumicí vrstva, tak svršek, který je u dnešních běžeckých bot často bezešvý a plný lepených spojů. Vypráním v pračce se tedy nejen deformuje tlumicí materiál (což má výrazně negativní dopad na životnost tlumení), ale bota se může i rozlepit nebo pomačkat.

Kartáček do ruky

Jakou alternativu tedy zvolit? Pokud vám na vzhledu vašich bot příliš nezáleží, bude stačit obyčejné proběhnutí ranní rosou, která část nečistot opláchne. Pro intenzivnější očistu ale budete muset vzít do ruky měkký kartáček nebo hadr.

Teplá (nikoliv vroucí) voda, gelové mýdlo a jemný kartáček jsou nejefektivnější nástroje, které vám s čištěním bot pomohou. Vzhledem k tomu, že pro výrobu běžeckých bot se používají umělé materiály, nebývá obvykle problém rychle a snadno vyčistit i světlé svršky. Pozor je třeba dát jedině na to, abyste s kartáčkem příliš netlačili a jemný materiál svršku nepoškrábali nebo nerozedřeli.

Při čištění nezapomínejte ani na vnitřní část bot a pěnovou vložku. Uvnitř boty se totiž drží prach a především pot, který způsobuje nepříjemný zápach.

Jak boty usušit?

Po samotném čištění následuje neméně důležitá část - sušení. I tentokrát vám bude nejsnazší způsob, hození bot do sušičky, zapovězen. Podobně jako pračka může mít i sušička velmi negativní dopad na životnost použitých materiálů.

Boty nejlépe schnou na vzdušném místě blízko zdroje tepla. Pro podporu můžete vnitřek bot vystlat starými novinami nebo jiným materiálem, který vlhkost rychle vytáhne a proces sušení výrazně urychlí. Kromě sušičky byste boty kvůli příliš vysokým teplotám neměli pokládat ani na rozžhavený radiátor nebo blízko rozpáleným kamnům.

A co impregnace?

Hned po čištění je druhý nejčastější dotaz směřovaný na impregnaci. Většina běžeckých bot je cíleně ušita z velmi jemného a prodyšného materiálu, takže jakákoliv vnější impregnace zpravidla nepřináší žádný efekt. Své botě tím sice nijak neublížíte, ale uděláte lépe, když si impregnační prostředek pošetříte na pohorky a trekové boty, u kterých bude fungovat mnohem efektivněji.

Boty s membránou

Samostatnou kategorii tvoří boty vybavené nepromokavou (nejčastěji gore-texovou) membránou. Ani ty není potřeba nijak impregnovat. Membrána funguje na mechanickém principu a měla by vodě odolávat sama o sobě bez nutnosti dalšího ošetření. Údržba je pak stejná jako u klasických textilních bot s tím, že tentokrát byste měli věnovat ještě větší pozornost vnitřku boty a alespoň lehce ho opláchnout a vydrbat kartáčkem minimálně jednou za měsíc.

Častější údržba vnitřní části je nutná proto, aby se jemné póry zajišťující prodyšnost membrány neucpaly prachem a potem a membrána mohla fungovat se stále stejnou efektivitou.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.