Ona
Pláštěnku nechte doma. Zkuste třeba tenkou softshellovou bundu.

Pláštěnku nechte doma. Zkuste třeba tenkou softshellovou bundu. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Začátečníci: jak se naučit číst počasí a vyběhnout správně oblečení

  • 7
Zkoušíme vše od vystrčení nejcitlivější části těla ven z okna po analyzování výstupů naší hi-fi meteorologické stanice a stejně se nám to stane. Vyběhneme a do pěti minut je nám jasno, že jsme to s oblečením přepískli. Nebo nedopískli. Pojďme si tedy říct, čím se řídit.

Tak jako do práce ve stejný den dorazí kolega oblečený v „džísce“ s kšiltovkou a kolegyně už vytáhla stříbrnou lišku a tanga vyměnila za pořádný spoďáry, je individuální i oblékání běžců. I když seženete číslo a zeptáte se samotného Homoláče, v čem on dneska poběží, není vám to nic platné. Vy se stejně musíte naučit znát své tělo a na základě nabytých zkušeností předpokládat, v čem mu bude dobře.

Čím se řídit:

  • teplota vzduchu
  • vítr
  • vlhkost
  • jakým tempem hodláte běžet
  • jakým terénem poběžíte
  • zkušenost vlastního vnímání pocitové teploty

Teplota vzduchu

Mrkněte, kolik je venku stupňů, koukněte, jak jsou lidé na ulici oblečení, a podle zkušeností hned víte, „na co to dneska bude“. Pokud ne, inspirujte se v článku, který se zaměřuje na oblékání v určitých teplotách (najdete ho zde).

Vítr

Vlají-li všechny listy sousedovic břízky kolmo jedním směrem, je vám hned jasné, že na oblečení budete muset přidat. Na délce (rukávů, nohavic), ideálněji na jedné vrstvě. Ohýbá-li se celá břízka do pravého úhlu, radím vůbec nevyběhnout z hlediska nebezpečí poletujících těžkých předmětů a padajících větví.

Tip: Materiály označené windstopper skutečně fungují. Jsou prodyšné, ale neprofouknou. Pocitové teplo rázem stoupne o několik stupňů.

Materiály s označením windstopper skutečně fungují a neprofouknou.
Materiály s označením windstopper skutečně fungují a neprofouknou.

Vlhkost

Déšť nejenže neznamená stopku běhání, ale dokonce si vás lidé ani nemusí plést s prchajícím pracovníkem z ebolacentra. Pláštěnky a kukly nechte doma. Vezměte si vlhku odolnou šustku nebo tenkou softshellku. Jeli-li nad deset stupňů a nefouká, postačí jen dobře navrstvit trička, aby si ve vlhku tělo drželo svou teplotu. Nohy žádnou speciální ochranu nepotřebují, ale sáhněte po botách, které nekloužou.

Tip: Materiály odolné vlhku najdou nejvíce využití za deště v teplotách nad 0 až 10 stupňů. Výborná je i kšiltovka do deště. Má rozložitý kšilt a oproti klasické funkční neproprší, tudíž se potůčky nebudou pokoušet udělat z vašeho make-upu impresionistické dílo.

Kšiltovka určená přímo do deště neproprší a má široký kšilt.

Do deště je nejlepší použít šustku, sofshellku, a je-li více než deset stupňů, stačí navrstvit vícero triček.

Zkuste vrstvit vícero tenkými vrstvami. Neodhadnete-li počasí, jednu můžete odebrat a sbalit do ruky nebo zavázat kolem pasu.

Jakým tempem hodláte běžet

Plánujete-li běh v anaerobním pásmu nebo závod, můžete se obléci lehčeji. 

Zkuste si pořídit bundu, která je variabilní. Tato má vepínací zateplovací vložku ve tvaru vesty. Vesta lze použít i zvlášť.

Moc to ale nepřehánějte. Myslete na to, že při rozklusání a vyklusání můžete prochladnout.

Tip: Na zahřátí a vyklusání si vezměte starou, třeba bavlněnou, mikinu, kterou si pak schováte na do koruny nejbližšího křoví. Shrábne-li ji mezitím lapka, můžete to považovat za charitu a v diářku odškrtnout dobrý skutek na tento den.

Jakým terénem poběžíte

Už víte, v čem chcete vyběhnout. Když pálí sluníčko přihlédněte k tomu, zda poběžíte nekrytým terénem, když bude naopak chladno, bude v údolí podél řeky vlhko a vlezlo, stejně jako při větru bude na kopci bez stromů a domů foukat ještě víc.

Osobní zkušenost vlastního vnímání pocitové teploty

A teď to nejdůležitější: můžete se zeptat kamarádky, co si bere ona, ale stejně dejte na sebe. Ačkoliv jsem v normálním životě chronicky ledová a můj partner topí za oba, při běhu to máme opačně. Oblékám-li si triko s dlouhým rukávem a na to s krátkým, on k tomu přihodí ještě šustku a oba se pak venku shodneme na tom... no ano, že on měl nechat doma šustku a já zase tričko s krátkým rukávem. Je to nikdy nekončící příběh.

Zvolte jednu vrstvu takovou, kterou sbalíte lehce do ruky, nebo zavážete kolem pasu.

Proto radím: Oblékejte se v zimě do vícero tenkých vrstev a jednu volte takovou, která se dá lehce sbalit do ruky nebo zavázat pohodlně kolem pasu. Vždy se snáze za běhu reguluje teplota, když máte na sobě tričko s krátkým rukávem, s dlouhým rukávem a tenkou profouknutelnou šustku, než tričko s krátkým rukávem a silnou softshellkou.

Triko s kapucí je dobrá volba, nevíte-li, zda nebude na kopci, přes který...

Tip: tunel (použijte ho jako čepici, čelenku, nákrčník, u drobných lidí jako bederní pás nebo ho pouze omotejte kolem zápěstí, aby čekal na svou příležitost), tričko nahoře na zip (je-li vám teplo, pomůžete si i větráním rozepínáním u krku), kapuce (v závodě by mohla obtěžovat, ale jinak dobře ochrání uši, když se zvedne vítr)

Multifunkční tunel, číhá na zápěstí pro případné použití, nebo prostě jen...
Multifunkční tunel, číhá na krku pro případné použití, nebo prostě jen proto,...
Multifunkční tunel, který číhá v záloze na krku, lze použít jako šátek.
Multifunkční tunel, který číhá v záloze na krku, lze využít jako ochranu na...

Oblékání a přešlapy Jirky Homoláče

(Elitní atlet a druhý vicemistr ČR v maratonu)

Podle čeho se rozhoduješ, v čem vyběhneš?

V první řadě se podívám na teploměr a zároveň z okna, jaké je reálné počasí (déšť, vítr, slunce). Udělám si představu, jak bych se měl obléct. Když je teplo, neřeším to a vezmu si kraťasy, kšiltovku a brýle a jdu. Když je chladněji, větrno nebo prší, řeším, která bunda mě nejvíc ochrání. Zda-li- si mám vzít proti větru, či proti dešti. Elasťáky také volím podle teploty, když už je moc zima, vemu si na ně i běžecké šusťáky, případně jen kraťasy.

Stává se ti, že se oblékneš nepřiměřeně? 

Málokdy, jen, když se během dne změní nějak výrazně počasí.

Co je tvůj nejčastější oblékací přešlap? 

Občas se mi stane, že barevně neladím. (smích)

V jakém nejhorším počasí jsi kdy běžel a co jsi měl na sobě? 

Nejvíc zima byla, asi když jsem běžel v -22°C, ale dobře jsem se na to oblékl (dvě termo trika, šusťáková souprava, čepice, rukavice, šátek na krk, dlouhé elasťáky, podkolenky) a běžel svižně, takže mně zima nebyla. Někdy je horší, když si k zimě přidá silný vítr nebo v kombinaci vítr a déšť. A nejhorší počasí je pro mně asi bouřka, před tou mě nic jistě neochrání.


Témata: oděv, zima, Test, Vybavení