Garmin vívofit Optic | foto: Garmin, Rungo.cz

S Vívoactive Optic ženy neškrtí pod podprsenkou hrudní pás

  • 10
Chytré sportovní GPS hodinky Garmin Vívoactive vzbudily před rokem řadu emocí. Nyní výrobce představuje novou verzi s označením Vívoactive Optic. Otočil displej na výšku, změnil tlačítka, přinesl optický snímač tepu i barometrický výškoměr.

U nových Vívoactive Optic vsadil Garmin na sportovní vzhled. Došlo k otočení displeje na výšku, hodinky se podobají náramku a dají se vzhledem přirovnat ke sporttesterům konkurenčních značek, jako je Polar V800, TomTom Runner nebo Fitbit Surge. Zda je to správný krok, ukáže až trh. Starší model hodinek Vívoactive zůstane podle dostupných informací na trhu souběžně s novým.

Přečtěte si TEST první generace Garmin Vívoactive

Důležité změny dostála i dříve dotyková tlačítka pod spodním okrajem displeje, získala klasičtější podobu a jsou spolehlivější. Naopak v oblasti chytrých funkcí, ke kterým patří zobrazování příchozích hovorů, SMS zpráv, e-mailů a dalších upozornění z mobilního telefonu nedošlo ke změnám a fungují stejně jako u předchozí verze. Za zmínku stojí podpora nejen telefonů s iOS a Android, ale i Windows Phone (verze 10), kterou Garmin přidal pro svá chytrá zařízení koncem loňského roku.

Tep si zjistí přímo z ruky

Garmin Vívoactive Optic

GPS: ano
měření tepu: optické přímo z ruky
komunikace: Bluetooth 4 LE, ANT+
výdrž GPS: 13 hodin
výdrž měření tepu: 8 dní
barometr: ano
vodotěsnost: 50 m
další funkce: notifikace z mobilu, monitoring denní aktivity a spánku, automatická detekce sportovních aktivit, podpora platformy Connect IQ
cena: 6 990 korun

Novinkou, která se dala očekávat, je integrovaný optický snímač srdečního tepu. Podobně jako u posledních novinek Garminu i hodinky Vívoactive Optic používají vlastní optický senzor (ElevateTM) vyvinutý značkou Garmin v loňském roce. O fungování optických snímačů se vedou mezi běžci dlouhé diskuze. Faktem zůstává, že optické měření je oproti standardním hrudním pásům pohodlnější, zejména pro ženy.

Právě pro ně by mohl být model Vívoactive Optic zajímavý, má totiž relativně malé rozměry a hmotnost a díky měkkému řemínku sedí dobře i na menším zápěstí. Optický senzor poskytuje celodenní měření srdečního tepu a hodinky průběh tepu dokáží zobrazit na displeji a současně přenést do tréninkového deníku, kde je k dispozici pro bližší analýzu. Z důvodu úspory energie hodinky nemají, v době, kdy nesportujete, optický snímač zapnutý trvale, ale zapínají ho v určitých intervalech, přibližně v 10 až 15 procentech času. Pokud ručně přepnete na stránku srdečního tepu, hodinky ukáží graf posledních čtyř hodin a po chvilce měření ukáží i aktuální srdeční tep.

Na stránce s grafem srdečního tepu zobrazují automaticky i zjištěný klidový tep. Hodinky stále umožňují připojit i klasický, hrudní snímač tepu. Pokud ho připojíte, má před optikou přednost. Podobně jako u náramku Garmin Vívosmat Optic umí i hodinky Vivoactive Optic informace o srdečním tepu vysílat pomocí ANT+ signálu do dalšího kompatibilního sporttesteru, například Garmin cyklopočítače.

Rychlejší odezvy a barometr navíc

Subjektivně mi použitý displej přišel užší a delší v porovnání se starším modelem hodinek, ale podle technických parametrů jsem zjistil, že jsou rozměry a rozlišení displejů starších a nových hodinek stejné. Pozor, zde však podobnost displejů končí. Díky rychlejšímu procesoru a nové dotykové vrstvě má displej nových hodinek mnohem rychlejší odezvu. Zatímco u starší generace jsem měl s rychlostí a přesností ovládání problémy, které jsem přičítal svým velkým prstům, nový displej je přesně podle mých představ. Displej navíc využívá vestavěné optické čidlo, které umí automaticky přizpůsobit podsvícení displeje intenzitě okolního světla a displej je obecně jasnější.

Garmin fénix3 umí vše, nač si vzpomenete

Design se Garminu opravdu povedl.

Dalším zdokonalením je vestavěný barometrický výškoměr. Ten se dnes objevuje jen v málokterém sporttesteru střední třídy. Ve srovnání s jinými, cenově srovnatelnými sporttestery značky Garmin, je Vívoactive v tomto ohledu výjimečný. K čemu je barometr potřeba? Myslím, že Garmin jej použil proto, aby mohl nabídnout počítání nastoupaných pater v rámci měření celodenního pohybu – podobně jako u chytrého fitness náramku Garmin Vívosmart Optic, kde se tato funkce objevila. Barometr u hodinek Vívoactive Optic ale může ve srovnání s náramkem nabídnout mnohem více funkcí.

Vestavěný GPS přijímač dokáže barometr průběžně kalibrovat a při běhu, jízdě na kole nebo lyžování barometr poskytne přesné výškové statistiky, podobně hodinka Garmin Fénix3. Nový Vivoactive tak může překvapit řadou funkcí známých z hodinek Fénix3, například funkcemi pro přesné měření sjezdového lyžování, zlepšenou plaveckou funkcí nebo podrobnějšími výškovými statistikami pro vyznavače trailových běhů. Některé nové funkce by se mohly objevit i jako volně stažitelné aplikace do prostředí IQ Connect, jímž Vívoactive Opric disponuje. Barometr u hodinek střední cenové třídy nabízí vývojářům řadu nových možností.

Změny se týkají výdrže baterií. Výdrž GPS sporttesteru se zvýšila z osmi hodin u staršího modelu na 13 hodin u Vívoactive Optic (při plně zapnutém GPS přijímači). Naopak došlo ke snížení výdrže v režimu chytrých hodinek. Zřejmě z důvodu kontinuálního měření srdečního tepu se výdrž v režimu hodinek snížila ze tří týdnů u staršího modelu na osm dní u modelu Vívoactive Optic.

Vlak s vývojem chytrých sportovních hodinek jede zatraceně rychle. Obměna modelů u vedoucích značek na trhu trvá přibližně 1až 1,5 roku. Nový Garmin Vívoactive Optic jsme zatím neměli šanci otestovat podrobně a představení berte spíše jako shrnutí nejzajímavějších změn v porovnání s předchozí generací hodinek. Rozhodně to není nejlevnější sporttester, ale poměr cena/výkon vypadá slibně. Mezi hlavní zlepšení patří optický snímač tepu, kvalitnější displej a vestavěný barometr, který by mohl nabídnout nové funkce. Doufáme, že podrobný test naše naděje potvrdí.