Bolest kolene neměla žádnou zjištěnou příčinu, ale přesto mě neustále trápila. Pomohla mi až Dornova metoda | foto: archiv autora

Lékaři říkali, že jsem v pořádku. Od bolesti mi pomohla až Dornova metoda

  • 0
Nespokojil se s výsledky tradičního lékařství a hledal alternativu. Od bolesti kolene, na jejíž příčinu nemohl nikdo přijít, mu pomohla až Dornova metoda. Tělo potřebovalo jednoduše srovnat do symetrie, líčí čtenář Martin Holeček.

Jmenuju se Martin a běhání miluju. Běhám odjakživa, ale více se vytrvalostnímu běhu věnuju od roku 2012, kdy jsem se poprvé zúčastnil štafety na pražském maratonu. Od té doby jsem běhu naprosto propadl. Považuju se za hobby běžce, preferuji delší tratě před rychlostí. V loňském roce jsem naběhal necelé dva tisíce kilometrů.

Od ledna letošního roku jsem se však trápil s kolenem. Aniž bych utrpěl úraz, začalo mě během tréninku píchat z vnější strany pravé koleno. Absolvoval jsem celou řadu vyšetření u specialistů, rentgen, magnetickou rezonanci a léčbu Condrosulfem. Po třech měsících jsem však byl stále na začátku, protože koleno pořád bolelo a závěr doktorů byl, že jsem naprosto v pořádku a nic mi není. S tím jsem se nemohl smířit, protože jsem kvůli bolesti nemohl běhat.

O problému jsem se zmínil kamarádově manželce Lídě, která mi navrhla, ať si zjistím na internetu něco o Dornově metodě PLUS, že by mi mohla pomoci. Byl jsem rozhodnut, že to musím zkusit. Už jen proto, že bolí-li mě koleno, které je podle všech vyšetření v pořádku, musí být problém jinde.

Návštěva terapeuta

V seznamu doporučených terapeutů pro České Budějovice, kde žiju, jsem oslovil Janu Peterkovou. Začali jsme nápravou usazení nohou v kyčlích, dále správným posazením a rotací pánve, přes bedra jsme postupovali až ke krční páteři. Poměrně významný rozdíl v délce nohou byl způsobený povysazením kloubu z lůžka a rotací pánve. Velmi pravděpodobně jsme nalezli příčinu mých problémů s kolenem. To, že mám jednu nohu kratší, shodou okolností tu pravou, vede to k dysbalanci. Náročnější trénink v loňském roce a větší váhová zátěž na pravé noze si tak vzaly svou daň.

Cvičení s ručníkem dle Dornovy metody
Cvičení s ručníkem dle Dornovy metody

Samotné napravení délky končetin probíhá samonápravou pomocí plátěného ručníku, který mám obepnutý kolem stehna pod zadkem v rovné pozici. Pokrčenou končetinu za výdechu pomalu natahuji za současného tahu ručníku křížem k opačnému ramenu. Končetinu nejprve natahuji pětkrát v přímém směru, následuje pětkrát vnitřní i vnější rotace a poté ji znovu natahuji pětkrát v přímém směru. Cvičení se provádí pro obě nohy. Důležité je správné provedení cviku, které vás naučí zkušený lektor.

Pocity a další kroky po rehabilitaci

Z rehabilitace jsem odešel s tím, že mám každý večer cvičit nohy tak, jak mi ukázala terapeutka, a po měsíci mám znovu přijít. Bezprostředně po rehabilitaci i během rehabilitace je zapotřebí dostatečný přísun tekutin. Nic mne nebolelo, ale byl jsem unavený. Druhý den po rehabilitaci jsem byl mírně dezorientovaný, protože mi terapeutka napravila i rotaci pánve, takže jsem měl lehký pocit, že nechodím rovně. Úlevu jsem cítil již druhý den po rehabilitaci a stav trvá dodnes.

Samotné domácí cvičení trvá zhruba tři minuty a provádím ho těsně před spaním. Ráno mne nebolí záda, po delší chůzi mne nebolí v kříži, kyčle mám krásně pohyblivé – to je stav, který už řadu let neznám. Trénuji teď na další letošní závody a mám za sebou Vltava Run.

Doufám, že tento článek pomůže někomu, kdo má problémy obdobného charakteru a komu všichni doktoři tvrdí, že mu vlastně nic není, a doporučují, ať raději odpočívá nebo ať posiluje zádové svaly, když ho bolí záda...

Pakliže jste absolvovali Dornovu metodu, měla na vás pozitivní vliv?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 2. srpna 2015. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 192
Ne
Ne 63

Co je to Dornova metoda PLUS

Základním smyslem a principem Dornovy metody PLUS (DMP) je vrátit klouby a obratle do jejich původní ideální pozice, a to v dynamice – zaměstnáme svaly pohybem v příslušné oblasti. DMP nelze zaměňovat s chiropraxií.

DMP se nejprve zabývá základy domu, tedy dolními končetinami. Z praxe je známo, že 95 procent lidí, kteří hledají pomoc v DMP (a to jsou většinou lidé, kterým údajně není pomoci), má „křivé základy“, tedy nestejně dlouhé dolní končetiny.

Při aplikování DMP není nutné pracovat tak násilně ani tak rychle jako při chiropraxi, protože autor metody Dieter Dorn vymyslel, jak na svaly, které fixují určitou pozici. Prostě je zaměstná pro ně nejpřirozenějším způsobem, a to pohybem. Musejí pracovat, posunování kloubů a obratlů tedy nemohou bránit. Pro pacienta to má velký psychologický dopad; celého procesu se účastní aktivně, nelehne si na lehátko a neřekne „Vyřešte to za mne.“

Jako všechny alternativní metody je i DMP metodou celostní. Prioritou jsou kosti, klouby, vazy a svaly. Páteř je ústřední orgán, který je velmi složitým způsobem propojen s vnitřními orgány a v neposlední řadě i s psychikou.

DMP vrátí klouby a obratle na jejich původní místo a nastartuje v těle i psychice proces samoobnovy. Zablokovaná místa, kde nebylo dobré prokrvení a informace do mozku nedocházely tak, jak by měly, se prokrví, regenerují a energie může opět volně proudit. Naše tělo si dokáže pomoci samo, když mu to umožníme.

Kdy DMP pomáhá:

  • při problémech v oblasti dolních končetin

(rozdílná délka, omezení hybnosti, změny čití, tupost, brnění, vyosení, někdy i bolest kyčelního, kolenního a hlezenního kloubu, hallux valgus-palec vybočený do X)

  • při problémech v pánevní oblasti

(bolesti křížokyčelních kloubů a kostrče s projekcí do dolních končetin, vyosení pánve provázené svalovými dysbalancemi a bolestmi při menstruaci i sexu, nemožnost otěhotnět či plod udržet, obtížné vylučování)

  • při problémech v oblasti zad

(bolestivé asymetrické a skoliotické držení těla, posuny obratlů, výhřezy plotének, vpadlé obratle, hyperlordózy, hyperkyfózy)

  • při problémech v oblasti šíje a hlavy

(spasmy a bolesti s možnou projekcí do horních končetin, často spojené s dlouhodobým stresem, migrény, tinitus, posun a omezená hybnost čelistních kloubů, únava, nesoustředěnost)

  • při problémech v oblasti horních končetin

(omezení hybnosti kloubů paží a rukou, mnohdy i bolest a změny čití, vadné postavení klíčních kostí a lopatek, syndrom karpálního tunelu)

  • problémy jiných oblastí

(posuny obratlů a svalové spasmy vedoucí k ovlivnění funkčnosti vnitřních orgánů, omezení toku energie, hraničním emočním projevům a pocitům bezcennosti, viny, vzteku, strachu, přetížení)

Zdroj: Prouzová, Púry – Dornova metoda plus…I ty můžeš (2011),

www.dornova-metoda.com