Diskuze

Běžci si nepřidají léta k životu, ale život k létům, říká profesor Pirk

Měříme si jeho tepovou frekvenci, bolí nás u něj, když vidíme, že venku je krásné počasí a my nemůžeme vyběhnout. Toho, kdo nazuje běžecké boty a vyrazí do přírody, i když je venku slota, nazýváme srdcařem. Přečtěte si, jak vidí spojení běhu a srdce významný český kardiochirurg a současně vášnivý běžec Jan Pirk.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Díky za pěkný článek / rozhovor. Jen jedna poznámka: pan profesor jistě ví, že Klaus to jako vtip nemyslel.

0 0
možnosti

R83o10m10a12n 15D64y16m44e42š

10. 6. 2017 11:40

Hezký článek,jsem zase o malinko chytřejší.

1 0
možnosti

Jan Daniel

7. 6. 2017 16:08

Paleolitický člověk obvykle opravdu neštval zvíře 40km. Typický lov spočíval v nejefektivnější a nejlogičtější technice: přiblížit se na dostřel luku či dohoz oštěpu - zranit zvíře - zraněný kus stopovat případně uštvat. Podstupovat maraton netřeba.

Mimochodem, proto také kariéra úspěšného lovce trvala velmi krátce: musel být dost starý na to, aby měl velké zkušenosti, ale ještě dost mladý na to, aby měl fyzičku. Každá komunita tak měla 1-2 lovce, kteří dodávali přes 80% celkové produkce. Většina lovců nechytila za sezónu vůbec nic. Proto také existovalo pravidlo, že výsledky lovu se rámci skupiny rozdělovaly komunisticky, zatímco výsledky sběru byly obvykle privatizované. A proto také byla žena-sběračka pro domácnost důležitější.

1 0
možnosti
Foto

Z toho plyne, že udržovat si kondici (pouze udržovat) je pro člověka nejúspornější a nejzdravější. Já jsem to pochopil až ve 30 letech po zdravotních problémech a teď vím, že nic se nemá přehánět.

3 0
možnosti

rozhovor je moc dlouhý, tak jsem celý nedočetla. Ale beru si z něj jedno - tělo si můžete zničit buď kouřením, nebo maratonem, tak si vyberte :-)

0 6
možnosti

Sport je jistě prima, ale zrovna běh není pro každého zdravý - klouby dost trpí a projeví se to až časem. I když u někoho ne . Plavání, chůze, běžné cviky ....jsou asi zdravotně vhodnější.

3 1
možnosti

A83l79e87s 74P43a54v40e91l

28. 5. 2017 11:43

To je blbost, beh je prirozeny pohyb, naopak je dokazano, ze trpi klouby ,ktere rozumne nezatezujete a jen trapite obezitou. Mam artrozu zacal jsem behat a uz mne klouby neboli. Vse je o rozumne mire. Rici ze je nezdrave behat, je stejne jako rici, ze je nezdrave jist (pac se cpete jen buckem:)

3 0
možnosti

Běh (dlouhý) nemůže být rozhodně zdraví prospěšný. Při každém dopadu je noha zatěžována 3 - 4 násobkem váhy běžce. Kdyby byl člověk od přírody určen k běhu, měl by 4 nohy, jako kůň. Žádný jiný živočich, za normálních okolností, neběží déle než cca. 3 minuty. I takový gepard, když mine kořist se na to vykašle a lehne si. Zdravou alternativou běhu je rychlá chůze, která je přitom energeticky vydatnější, protože nevyužívá šlachy, svaly a kosti - na rozdíl od běhu - jako pružiny.

6 2
možnosti

Tyhle absurdity a naprosté nelogičnosti jsou zábavné - chůze je "energetičtější", (asi jste chtěl říci náročnější na spotřebu energie, že) než běh...;-D Nohy (asi máte na mysli končetiny, kterých má člověk čtyři, tedy stejně jako kůň) to neurčují, určuje to energetický metabolismus - člověk je jeden z nejlepších vytrvalců v živočišné říši.

0 0
možnosti

Mě ten rozhovor připadá na takové lékařské eso trochu divnej. Říká tam věci, které všichni znají, fain do normálních novin, ale ne pro čtenáře Rungo. A vedle toho použije zkratku, jakože běh z genetických důvodů nepřidá léta - což není pravda vzhledem k alternativě, kterou je nezdravý kancelářský životní styl. Můj doktor říká, pravej opak: že běhat je normální a jen sedět a pr*ět jen v práci je nenormální.

0 0
možnosti

Znám čtyřicetileté běžce, kteří mají opotřebené srdce jako 70 letý stařec.

Tak jako se opotřebuje každé čerpadlo častým používáním tak odchází i srdce po určitém počtu tepů..........na to sportukuzdravníci zapomínají.

1 3
možnosti

Vhodným tréninkem sportovec snižuje svou klidovou tepovou frekvenci. Tudíž připustíme-li vaši teorii o daném počtu tepů, pak si tito běžci mohou život naopak prodlužovat.

0 0
možnosti

Tomáš Miřejovský

4. 5. 2017 17:23

Někde spočítali, že pravidelným sportem lze geneticky dané dožití prodloužit o zhruba 4 roky, což je poměrně významné. Na druhé straně vykouření jedné cigarety zkrátí člověku život průměrně o 10 minut.

1 0
možnosti