Diskuze

Triatlon: jak trénovat plavání

Plavání má v tréninku na triatlon nezastupitelné místo. Přečtěte si, jak má příprava ve vodě vypadat.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Václav Kolář

26. 1. 2017 20:38

Ahoj sporťáci,dovolim si s článkem maličko nesouhlasit,být smířený s tím,ze něco nedoženu,protože jsem to nedělal mezi sedmým a jedenáctým rokem,to zrovna nezačíná pro nás dobře.Se "skutečným" plaváním jsem začal ve dvaatřiceti po operaci kolen,vnímat ho jinak asi o tři roky později po přečtení TI(uvolněnost ,účinnost,plaváni trupem,počítání temp,plynulost,.....), prostě přemýšlet o plaváním jinak je to nejvíc,pro ty co neplavali od malička, v tom jsem nenašel lepší knihu,ale ani TI není vše ,i když někdy se tak tváří .Byl jsem i na kurzu,ale pochopil ho víc až po přečtení knihy .Technika je povýšena nad dril a objem(pro ty co si myslí,že se plavat naučí sami),když se naučíte plavat účinně pomalu,rychle to půjde opravdu snáz.Takže dohnat se to dá,mít nastavenou správně hlavu pro plavání,mít fajn trenéra co vás vidí ,opraví , poradí cvičení,napíše trénink,trenérku v Příbrami máme jedinečnou(není to trenérka TI)a pak trávit nějaký čas v bazéně.Malé děti v něm jsou i dvě hodiny denně na tréninku,takže dvě hodiny týdně stačit nebudou.Já plavání miluju,pro mě je to dlouhá cesta a nedovedu si představit být bez něj.Trénink na závody mě taky bolí,ale vychází z toho,že si dokážu udržet techniku,pořád na ní pracuji ,přemýšlím o ní ,snažím se zlepšovat a vím,že není dokonalá.Teď trošku k času,a bych tu jen naplacal,100m- 1:05, chtěl bych jednou pod minutu,ale jde to trošku proti dálkam ,400m-5:11, 1,9km-26:05 na Machači v neoprenu ,je mi čtyřicet a jde to na plavání do triatlonu a cítím,že pořád doháním,letos budu zase rychlejší,ale časy a závody nejsou můj cíl tak plavání zdar a věřte,že to jde

0 0
možnosti

Jerry X

12. 12. 2016 21:13

Ahoj Zdeňku (neregistrovaní bohužel nemůžou přímo odpovídat)

Nemyslím si, že by moje subjektivní "hrozně pomalu" cokoliv vypovídalo o metodě Total immersion (je otázka, zda je to víc výuková metoda nebo varianta kraula), ale když se tedy ptáš, tak prsama jsem 1 km plaval za 21-24 minut a následující kilometry nebyly o moc pomalejší, zatímco veškeré moje pokusy o kraul (podobající se TI = rotace + dvoudobý kop) vedly k časům skoro dvojnásobným... což bylo demotivující.... na druhou stranu, dokud jsem kraul plaval tak, jak nás vždycky učili (kmitat nohama co nejrychleji), uplaval jsem svižně 25m (25-30 sec?), jenže dát dva bazény v kuse už mi přišlo vražedně daleko... což bylo taky k ničemu. :-)

Nicméně já vím, že chyba bude u mě a kdybych plaval 4x týdně (místo 1x za 2 týdny) možná by to bylo o něčem jiném....

Nicméně na posledním triatlonu koukám, že 750m jsem prý uplaval prsama za 13:44, ale je možné, že to jen měli špatně vyměřené... ;-)

Každopádně co se seriálu článků o triatlonu týče, pořád trochu doufám, že si přečtu něco opravdu užitečného a mám pocit, že čtu pouze omáčku... snad se autor neurazí... ale třeba jen nejsem správná cílová skupina.

0 0
možnosti

Já se k těm časům propracovával dlouho. Chodíval jsem plavat i dřív, tak před 20 lety jsem si začal měřívat kilometr a byl jsem rád, když jsem se dostával pod 20 minut. Postupem času jsem se dostal až pod 19, ale tam se to zastavilo. Pak jsem nějakou dobu neplaval a když jsem se k tomu vrátil, tak to poměrně rychle došlo zase pod těch 19 minut. Jenže se to nezastavilo a dost dlouho jsem se zlepšoval. Nevím čím to, ale asi tomu pomohlo, že jsem začal plavat víc. Tedy po vlezení do bazénu se víceméně nezastavím a dva kilometry dávám pravidelně, občas i víc, týdně 6-8 km.

Takže ze své zkušenosti - 1x za dva týdny asi ke zlepšení nepovede :-)

2 0
možnosti

P23e12t24r 26S70p52u42r52n19y

10. 12. 2016 15:24

Techniku kraulu se můžete naučit za víkendový kurz, ale k tomu, aby to plavalo rychleji je pak potreba spousta hodin cviceni a oprav ruznych drobnych chyb. Jak u koho, ale ziskat trosku cit a rytmus pak trva cca 1/2 roku. Ani pak se nepriblizite plavcum, ale budete mit z kraulu lepsi pocit a ucitite ve vode i pokrok v rychlosti.

Total Imersion plavani je ok, ale pokud se posunete nad hranici urcite rychlosti, tak TI je to spise pro relax plavani a pro vyssi tempo slouzi jina technika, kdy se telo u kraulu vlni a horni polovina tela jde pri zaberu castecne nad vodu.

1 0
možnosti

Jerry X

10. 12. 2016 11:35

Říkal jsem si, jestli někdo zmíní Total Immersion, protože tahle varianta kraulu popírá spoustu bodů ze článku, podle TI třeba nedává smysl trénovat pohyb rukou a nohou samostatně, jak se to s destičkou na drtivé většině kurzů plavání dělá, místo toho má vlastní průpravná cvičení.

Na videu to vypadá moc hezky a příjemně, věřím že když se to umí, dá se tak i závodit (pro triatlon ideální, protože TI šetří svaly nohou), ale fakt pochybuju, že se to jen tak naučí každý. Podle knížek těžko, popisy TI principů často přerůstají ve filozofii (možná až náboženství) a co má člověk při plavání vlastně dělat je obtížně představitelné.

Koupil jsem DVD, byl jsem na jednodenním kurzu, snad jsem se i cíli trochu přiblížil, ale výsledek v mém provedení moc nefunguje = plavu hrozně pomalu. Nakonec jsem TI i kraula vzdal, na triatlonech plavu prsama a utěšuju se tím, že dost lidí plave kraul tak blbě, že jsou ještě pomalejší...

4 0
možnosti

Co to je - plavu hrozně pomalu? Je to hodně nepřesné, pro mnoho lidí je nedostižné dát 100 metrů pod 1:45, přitom světový rekord je trošku jinde.

0 0
možnosti

Sorry, naučit plavat se dá a speciálně pro vytrvalostní plavání velmi doporučuji knihu Terry Laughlin: Plavání - Total Immersion. Triatlonový hobbík ušetří plno sil tím, že se naučí jednokop a pořádně se protáhnout ve vodě a při trochu rozvinutí citu pro vodu pojede stejně rychle jako udřený kopající cákající lachtan. Zkuste si pustit nějaké video s Total Immersion stylem. Kdyz se to rozjede, je to fakt pohodicka.

1 0
možnosti

problem TI je rychlost plavani...proto je vhodne spis pro dlouhe trate na pocitove a pohodove plavani...usetreneni sil jednokopem je spis sporne...jednak to zabije rychlost a jednak je otazka zda jet pomalu a nechat svaly vlazne nebo jet vyrazne rychleji pri trochu vyssi tepovce a vyuzivat vyssi polohu tela pro silu zaberu

1 0
možnosti