Diskuze

Fotbal jsem vyměnil za běh, nazpátek bych neměnil, říká amatérský běžec

Běhat začal před čtyřmi lety. Za tu dobu si vyběhal kvalifikační limit na mistrovství České republiky v maratonu, na kterém pak obsadil 48. místo. Lukáš Nevařil je jedním z mnoha amatérských vytrvalostních běžců, kteří běhu propadli. Dnes je součástí jeho každodenního života.
PK

Ono je otázkou, jestli zrovna maratony jsou pro rekreační běžce tou nejlepší vzdáleností, nicméně už i z infoboxu lze usoudit, že maraton za 3:04 je považován za lepší výkon než 3 km za 10:06, když podle maďarských tabulek je hodnotnější ta trojka, i když ne o moc, viz můj kalkulátor: http://www.kanovsky.cz/Nevaril.jpg

A možná i odtud plyne ten první příspěvek Franty, protože na jedné straně jsou maratony populární, ale na druhé straně na ně většina účastníků adekvátně netrénuje a lepších výkonů dosazuje, či by dosahovala, u kratších tratí, ale nesportovní okolí vesměs ocení spíše maratonský výsledek, než trojku pod 10 minut.

1 0
možnosti
FS

Nějak tomu nerozumím. Já začínal jako běžec pro zdraví v r.1980 (bylo mi 31 let) bez jakýchkoliv sportovních aktivit pře tím (175 cm a 90 kg). Též jsem podléhal běžecké euforii a snažil se běhat více a více, v té době byl běžecký boom. V červnu následujícího roku jsem běžel první maratón v Otrokovicích (3:01:18). Za rok tamtéž 2:52:28, za deset let 2:38:48, mezitím a pak hodně kratších závodů na 25 km (1:32), 15 km (51:30), hodinovka od 16,160 do 17,160 km atd. Proč to píši? Výkony dnešních mladých jsou tak nějak o hodně slabší, než byly ty naše. Čím to může být? Byly ty naše tratě snad kratší? S mými nejlepšími časy bych dnes byl pravidelně "na bedně". V mé době někdy ani v první desítce. A to nemluvím o tom, v čem jsme běhali, v jakých různých variacích bot, na pořádné maratónky jsme se jen dívali (byly pro nás příliš drahé a hlavně nedostupné) jen v katalogu zahraničních firem, pokud jsme měli tu možnost. Je mi 67 let a stále běhám, i když o hodně pomaleji.

1 0
možnosti
PK

Franto, Ty jsi nesportoval ani v mládí, začal jsi v 31 letech a za rok ses dostal na tak dobrou výkonnost? Nemáš někde tréninkový deník, či aspoň souhrnné parametry z tréninku?

Každopádně, v dnešní době je mnohem více závodů a mnohem více běžců, bylo by třeba tedy porovnat pořadí v celkových tabulkách, abychom poznali více. Pod 3h má letos 156 mužů, pod Tvůj osobák 16 mužů.

Otázkou ovšem též je, jak je to s motivací mladých přecházet k maratonům, když je tolik komerčních desítek a obdobných délek, a zda je tedy vůbec porovnatelná skupina tehdejší s dnešní - dle mého názoru není. Ostatně, velké maratony jsou vesměs vyprodané dávno dopředu, přičemž startovné stále roste, a už z časových limitů kolem 7 hodin je vidět, na jakou skupinu jsou především orientované.

Každopádně gratuluji ke skvělým výkonům a přeji hodně zdraví i úspěchů při dalším běhání.