Diskuze

Sportovci neumí odhadnout účinek výživových doplňků, říká odborník na sportovní výživu

„Neznalost běžců a sportovců často vede k nesprávnému užívání výživových doplňků. V tom je asi největší problém. Sportovci je používají nahodile a nevědomě. Není možné doplňky stravy zatratit, ale je potřeba si zodpovědět základní otázky k jejich cílenému použití,“ dodává v rozhovoru pro Rungo.cz odborník na sportovní výživu Michal Kumstát.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

"Rozhodně nedoporučuji nenechávat příjem sacharidů až na poslední chvíli."

Jedno "ne" by mělo zmizet buďto ze slova "nedoporučuji", nebo "nenechávat"... :-)

Článek je jinak obsahově super! R^

0 0
možnosti

Super, že si i v dnešní době můžeme přečíst názor člověka, který se prodejem toho či onoho neživí, takže nám to necpe horem dolem :-) Ve většině věcí se s ním dá docela dobře souhlasit, i když pár úsměvných tvzení se v článku najde také.

Běhat ráno nalačno kvůli redukci váhy? Vždyť pan Kumstát sám říká, že je to nesmysl, resp. nemůže tu být žádná přímá závislost: Pokud otázka stojí tak, jestli totéž sním před nebo až po tréninku, tak to přeci nemůže mít přímý vliv, protože energetický příjem i výdej budou v obou případech (teoreticky) stejné. Spíš bych řekl, že běh nalačno pomůže hubnutí tím, že zabrání, aby se člověk nasnídal před i po výběhu ;-) Jinak ale (ne)jídlo může ovlivnit intenzitu tréninku - a tím i spotřebu: Pokud by tím jídlem byly hlavně sacharidy, tak když se sní před během, má tělo k dispozici energii a výkon může být vyšší. Problém: z čeho budu po tréninku regenerovat. Při běhu nalačno se tělo musí spolehnout na své zásoby a na nějaký silově intenzivní trénink asi můžete zapomenout. Pokud se po tréninku najíte víc, než tělo potřebuje, uloží to do tuků... Pokud ale před tréninkem chcete jíst bílkoviny a tuky, tak na intenzivnější výkon už teprve můžete zapomenout.

"Musí vytvořit negativní energetickou rovnováhu" - co to je? Rovnováha je rovnováha :-P asi tam mělo být "negativní energetickou bilanci".

U toho půlmaratonu za hodinu vs. za dvě bych to řekl jinak: Kdo ho zvládne za hodinu, je tak dobře trénovaný, že to tělo uběhne ze zásob. Kdo na to i při tepu nad 90% maxima potřebuje 2 hodiny, tak ano nutně potřebuje sacharidy a minerály průběžně doplňovat. Kdo půlmaraton umí za 1,5 hodiny a vyklusne si ho za 2hod, bude mu na ten výklus stačit pár kelímků vody.

0 0
možnosti
Foto

Ono to tak jednoduche neni. Osobne nejim sacharidy skoro vubec a jelikoz jsem jiz dlouhodobe adaptovana, nejlepsi vykony podavam prave na lacno. Hodne dlouhe behy jen s trochou tuku (vetsinou kokosovy)...a obecne muzu taky rict, ze beh na lacno u mne akceleruje hubnuti...

0 0
možnosti

60% sacharidů je prasárna :-P

Dlouhý trénink na lačno je špatný kvůli kortisolu

Se zbytkem celkem souhlas

1 1
možnosti

Proč je to prasárna? Pokud jste dobře trénovaný opravdu vytrvalostní sportovec, tak opravdu potřebujete hlavně a především ty sacharidy. Vlastní zkušenost. S takovou paleo dietou bych se zvládnul tak maximálně ploužit, pokud vůbec.

0 1
možnosti
Foto

Super článek od velmi rozumného a fundovaného sportovce.

Konečně neco, co se tu da číst.

Dekuji, velmi.

Martin,

Freediving

Instructors

International

0 0
možnosti
Foto

Běhám málo, ale jezdím hodně na kole. Všichni v mém okolí pijí ionťáky, ale mně je po něm špatně.... Čím ho nahradit, pokud jedu např. téměř celý den a je vedro?

1 0
možnosti

Si je tedy nareďte:-)

0 2
možnosti

U těch křečí to mohlo být víc rozvedeno, je to podle mne věc, se kterou se potýká více amatérských sportovců a pokud se řekne, že hořčík to neřeší, tak se mohlo aspoň říct, co by mohlo pomoci. Nejsem sice běžec, ale plavu hodně a poslední dobou i jezdím na kole a křeče jsou mým častým společníkem.

2 0
možnosti

Nabízí se vápník, ale v první řadě a především si hlídat elektrolyty. Hypertonismem netrpíte?

0 0
možnosti