Ona
Z lahve lze pít jak pomocí brčka, tak nakloněním.

Z lahve lze pít jak pomocí brčka, tak nakloněním. | foto: Filip Marvan, Rungo.cz

Neumíte dostatečně pít? Tahle láhev vám prý poradí

  • 14
Láhev nadupaná elektronikou, která komunikuje s mobilním telefonem a pomáhá dávat pozor na pitný režim. Sice není levná a mobilní aplikace by potřebovala ještě pár vylepšení, ale přesně dokáže změřit, kolik toho za celý den vypijete a jak často pijete. A pokud máte s pitným režimem problém, pomůže vám to změnit.

Pitný režim je důležitou součástí zdravého životního stylu. A pokud jste ještě k tomu aktivní a pravidelně sportujete, je dostatek tekutin ještě důležitější. Já jsem se postupem času naučil pravidelně popíjet čistou vodu v průběhu celého dne, ale pamatuji si, že ještě před pár lety jsem s tím měl docela problém.

Stačilo se v práci zabrat do řešení nějakého problému a najednou jsem zjistil, že jsou tři hodiny odpoledne a já mám vypitý pouze ranní čaj. V návalu pracovních starostí o sobě žízeň nedávala vědět a ozvala se vší silou, až když jsem se v podvečer po práci vydal proběhnout. Na pátém kilometru patnáctikilometrového okruhu jsem byl obyčejně vyprahlý jako velbloudí trus na Sahaře a sklenka, kterou jsem si dal před výběhem, už nezachránila vůbec nic.

A právě pro takové „případy“, jakými jsem byl já, je určena „chytrá“ sportovní lahev Moikit Gene. Dokáže sledovat, kolik toho vypijete, jak často, a případně vás upozorní, že je čas se napít. Pomocí Bluetooth se dokáže připojit k aplikaci v mobilním telefonu a evidovat vaše popíjecí návyky a statistiky.

Na sport i do práce

Lahev je sice označována jako sportovní, ale myslím, že vůbec nic nebrání tomu ji používat v každodenním životě, například v práci v kanceláři. Je to plastová lahev z materiálu tritan, který je pro výrobu lahví na vodu populární. Neobsahuje totiž žádné škodlivé látky a je velmi odolný. To nejzajímavější na celé lahvi je ale její víko. Zde se ukrývá veškerá elektronika, která je hlavní přidanou hodnotou lahve. Obsahuje dokonce displej, který neustále zobrazuje, kolik procent z denní dávky máte upito, nebo signalizuje, že je čas se opět napít.

S těmito lahvemi na vodu vás bude pitný režim bavit

Kolik jste vypili vody, pozná senzor ve víčku podle objemu vzduchu, který vniká dovnitř lahve, když pijete. Funguje to docela přesně, a i když jsem se snažil senzor ošálit například extrémně pomalým nebo rychlým pitím, byl údaj po vypití celé lahve pokaždé zhruba stejný.

Mohla by být ale i chytřejší

Moikit Gene

  • objem: 700 ml
  • baterie: 150 mAh
  • výdrž: 25 dní
  • vodotěsnost: IPX6
  • nabíjení: microUSB
  • cena: 1 959 korun

klady:
- dlouhá výdrž
- displej přímo na lahvi
- přesná evidence pitného režimu
- možnost propojení se službami FitBit a Jawbone

zápory:
- nestabilní aplikace
- pouze ruční synchronizace s aplikací
- cena

Láhev Moikit Gene do testu zapůjčil internetový obchod CZC.cz

Důležitou součástí lahve je mobilní aplikace, která je z mého pohledu zároveň nejslabším článkem tohoto produktu. Spárování sice proběhlo bez problémů, po nastavení základních dat o mé osobě mi aplikace vypočítala, kolik bych toho měl každý den vypít, a podle toho nastavila i ukazatel na displeji lahve. Následná synchronizace dat mezi lahví a aplikací ale probíhá pouze ručně (musíte otevřít aplikace a kliknout na „synchronizovat“), takže dokud nenecháte data nahrát, aplikace nemá tušení o tom, jak pijete.

Po několika dnech s lahví jsem si mohl v aplikaci docela přehledně procházet, jak na tom jsem s pitím v průběhu dne, a aplikace mi sama navrhla, v kterou hodinu mi doporučuje zapnout si upozornění v mobilním telefonu na potřebu se napít. V mém případě bylo vidět, že dopoledne to mám s pitným režimem horší než ve zbytku dne. Upozornění, která si v aplikaci zapnete, ale fungují pouze jako obyčejný budík a neberou v úvahu vůbec to, zda jste se před chvílí zrovna nenapili z vlastní vůle. Dokonce fungují, i když láhev vůbec nemáte. Další daň za to, že aplikace a lahev spolu komunikují pouze během ručně spuštěné synchronizace.

Rozhraní aplikace je přehledné a srozumitelné.

Přitom si myslím, že by nebylo vůbec špatné, pokud by se lahev připojovala k mobilnímu telefonu pravidelně, jako to dělají například sporttestery nebo chytré hodinky. Upozornění na potřebu pít by mohlo brát v úvahu, kolik jsem toho již skutečně vypili, a když na to přijde, pitný režim by se mohl upravovat i podle aktuálního počasí. Třeba v horkých letních dnech potřebuju vypít i dvojnásobek obvyklé denní dávky.

Občasné pády a dlouhá výdrž

Bohužel aplikace často padala a jedinou možností opravy byla reinstalace.

Nejvíc mě však na aplikaci trápilo, že opakovaně přestávala po čase fungovat a nebylo možné ji vůbec spustit. Jedinou možností bylo její odstranění a nová instalace. Testováno na telefonu Sony Xperia Z5 s Androidem ve verzi 7.

Sklo, kov, nebo plast? Našli jsme pro vás ty NEJ lahve na vodu

TEST: velký přehled lahví na vodu. Sklo, nerezová ocel i tvrzené plasty. Různé...

Kromě toho má ale lahev i pár vlastností, které mě překvapily opravdu příjemně. Třeba výdrž baterky, kterou jsem během tří týdnů testování nemusel dobíjet ani jednou a stále zbývaly více než dvě třetiny kapacity. Také se mi líbilo, že lze pít z lahve dvěma způsoby, pomocí brčka i nakloněním.

Cena lahve je necelých dva tisíce korun, což je zhruba trojnásobek ceny kvalitní plastové lahve bez „chytrých“ funkcí. Vzhledem k nedostatkům mobilní aplikace je to cena dost vysoká, není ale vyloučeno, že postupný vývoj aplikace tyto nedostatky odstraní a možnosti lahve rozšíří. Pokud jste ale fanoušek technických hraček a s pitným režimem třeba již nějakou dobu bojujete, mohla by vám třeba právě tato láhev pomoci.