Ona
Vyberte správně ponožky pro běháni v mrazu a sněhu

Vyberte správně ponožky pro běháni v mrazu a sněhu | foto: Profimedia.cz

Chystáte se vybírat ponožky pro běhání v zimě? Poradíme vám

  • 4
Rozdělení běžeckých bot na letní a zimní byste hledali marně. Až na výjimky neexistují žádné zateplené a jedinou možností, jak botu částečně „utěsnit”, je zvolit některý z goretexových modelů. Při boji s chladem tak přichází na řadu běžecké ponožky, které při správném výběru udrží vaše chodidla v teple.

Funkční ponožky jsou tou možná vůbec nejdůležitější a zároveň nejopomíjenější částí běžeckého vybavení. Při výběru je zásadní správný střih, celkové provedení a v neposlední řadě použité materiály. Ideálně vybraná ponožka totiž může zabránit tvorbě puchýřů, předejít přehřívání a promrznutí, ale také posouvání chodidla v botě.

TEST: Spodní funkční prádlo

Zvítězí funkční vlákno, nebo přírodní materiály?

TEST: funkční spodní prádlo - lehký dlouhý nátělník značky Craft z umělého...

Vybíráte spodní funkční vrstvu pro sportování v zimních měsících? Podívejte se, jak dopadlo srovnání umělých materiálů proti těm přírodním v tomto článku.

Nejhorší věcí, kterou můžete udělat, je vybavit se na běh tlustými bavlněnými ponožkami, které zadržují vlhkost a jejichž funkčnost je prakticky nulová. Při krátkém běhu v optimálních podmínkách se dost možná žádných nepříjemností nedočkáte, ale čím déle bude váš trénink trvat a čím náročnějším podmínkám budete čelit, tím důležitější roli budou ponožky hrát a tím více mohou napáchat škody.

Kvalitní běžeckou ponožku poznáte podle několika základních parametrů. Prvním a nejdůležitějším z nich je složení, ve kterém budete marně hledat bavlnu. Tu nahradí umělé vlákno (například polyester a polypropylen) nebo přírodní varianta v podobě ovčí vlny (merina) v kombinaci s elastanem.

Právě merino je pak díky svým vynikajícím termoizolačním vlastnostem perfektní materiál pro použití v chladnějším počasí. Ani u značek, které se na vlnu specializují (jako je Icebreaker nebo Smartwool), však nikdy nenarazíme na ponožky výhradně z merina. Kvůli dosažení vysoké elasticity se využívá jako příměs elastan, který zajistí výrazně pohodlnější střih a delší životnost ponožek. Naopak vlnu však využívají často jako příměs u svých zimních ponožek i značky, které jinak šijí výhradně z umělých vláken.

Ponožky na zimní běhání tedy vybírejte tak, aby byly vyrobeny výhradně z funkčních materiálů. Ideální je před čistě umělými preferovat ty s příměsí vlny. Přítomnost vlny totiž zajistí, že ponožka bude dostatečně teplá i při nižší gramáži a vaše chodidlo se v ní nebude zbytečně moc potit.

Dalším důležitým parametrem je střih. Na zimu se vyplatí sáhnout po ponožkách s vyšším komínkem (výška ponožky v oblasti kotníku). Ideální výška bude překrývat kotník a zároveň zaplní mezeru, která obvykle vzniká mezi dlouhými elasťáky a nižší ponožkou. Podkolenkám se spíše vyhýbejte, protože mohou způsobit, že se vám budou při běhu nepříjemně přehřívat lýtka. Čas podkolenek přichází pouze tehdy, budete-li běhat v teplotách hluboko pod bodem mrazu. V opačném případě bohatě postačí výška pět centimetrů nad kotník.

Třetí a poslední parametr, na který bychom si při výběru měli dávat pozor, je konstrukce a celkové provedení. Kvalitní běžecká ponožka bude absolutně bezešvá, aby zabránila případným oděrkám a lépe seděla na noze. Dále je standardem anatomické tvarování s rozlišením mezi pravým a levým chodidlem a také zesílení spodní části, zajišťující vyšší měkkost a pohodlí. Horní část nártu naopak bývá z tkaniny výrazně slabší, aby podpořila efektivní odvod potu pryč od pokožky.

Bonusem může být ochrana achilovky, pomocí výraznějšího zpevnění, nebo fixace kotníků, kterou disponují některé propracovanější ponožky.

Čeká-li vás v nejbližších dnech výběr běžeckých ponožek na zimu, dbejte především na následující body:

  • přítomnost funkčních materiálů (v ideálním případě merino vlny)
  • vyšší gramáž zajišťující potřebnou izolaci (pozor, aby ponožky nebyly příliš tlusté, jako například ty do lyžáků - u těch by docházelo k příliš vysokému pocení)
  • ponožka má spolehlivě zakrýt mezeru mezi kotníkem a spodním okrajem elasťáků
  • vybírejte anatomicky tvarované a bezešvé ponožky, taková konstrukce výrazně snižuje riziko tvorby odřenin a puchýřů

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.