Ona
Čelovka sedí na hlavě opravdu dobře. Trochu vadí jen tuhý kabel, který je na

Čelovka sedí na hlavě opravdu dobře. Trochu vadí jen tuhý kabel, který je na sobě potřeba dobře poskládat a neuškrtit se. | foto: archiv Filipa Marvana

TEST: Fenix HP30 – čelovka, kterou je lépe držet na vodítku

  • 21
Venku je sice světla stále více, přesto by nová čelovka od firmy Fenix neměla uniknout vaší pozornosti. V současnosti nejvýkonnější LED na trhu doplňuje externím battery packem na dva vyměnitelné li-ion akumulátory, které nejenže poskytnou energii pro spoustu světla na dlouhou dobu, ale dokonce zvládnou přes USB nabít i váš mobilní telefon.

Čelovka Fenix HP30 je zajímavá hned z několika důvodů. Jednak je to parádní světlo, které poskytuje díky v současnosti nejvýkonnější jednočipové LED od americké firmy Cree s označením XM-L2, podobně jako dříve testovaná Zebralight H600w. K dispozici jsou čtyři konstantní režimy intenzity světla, z nichž ten nejvyšší zvládne 500 lumenů, a to je světlo, s nímž si vystačíte bez problémů i na kole.

Světelný kužel je dostatečně široký, s intenzivním středem, pomocí kterého dosvítíte zhruba 200 metrů daleko. Pokud na reflektor čelovky navíc nasadíte dodávaný difuzor, světlo se nádherně rozprostře všude kolem vás, takže je ho dostatek pro čtyři další běžce po vašem boku. Musím přiznat, že takto intenzivní rozptýlené světlo mě doslova uchvátilo.

Nižší režim 200 lumenů je stále silnější než většina levných čelovek a běhá se při něm opravdu dobře i se sklopeným difuzorem. Při tomto režimu s dodávanými akumulátory navíc vydrží zhruba dvanáct hodin. Zbylé dva režimy už jsou vhodné leda na běh po asfaltce v parku, respektive na pomalou chůzi.

Jak je u Fenixu dobrým zvykem, všechny režimy jsou digitálně regulované, což znamená, že světlo má stále stejnou intenzitu, bez ohledu na stav nabití akumulátoru. Pokud je již energie málo, automaticky se přepne na nižší režim (a ten nejnižší vydrží opravdu dlouho, takže úplně po tmě vás jen tak nenechá). Kromě těchto čtyř režimů jsou tu ještě dva speciální. Takzvaný burst režim se aktivuje stisknutím speciálního tlačítka a po dobu jeho stisknutí produkuje 900 lumenů. Světlo je to sice nádherné, ale nutnost držet tlačítko stisknuté jeho využití přeci jen výrazně omezuje (alespoň pro nás běžce). Své využití by mohl najít například u jeskyňářů, kteří si potřebují na chvíli prosvětlit prostory kolem sebe. Poslední režim je morseovkové SOS.

Fenix HP-30

svítivost: 500 Lumenů (900 burst)
dosvit: 233 m
krytí: IPX6
váha: 276g
napájení: li-ion 2x 18650 / 4x CR123A
výdrž: 3,8 h (max) / 300 h (min)
cena: 2500 korun

Druhou zajímavou částí Fenixe HP30 je box na baterie. Ten se totiž nenachází na hlavovém pásku, jako u dříve testovaných čelovek, ale je volně propojen dlouhým kabelem, takže si ho můžete připnout na opasek nebo třeba strčit do kapsy batohu. Box je určen na dva li-ion akumulátory standardního typu 18650. Ty můžou mít  kapacitu 2600mAh a na nejvyšší režim (500 lumenů) mi vydržely svítit 3 hodiny a 40 minut. Kromě nich lze použít ještě čtyři lithiové baterie typu CR123A, což může být vhodné například do velkých mrazů. Dnes se dají koupit i 18650 akumulátory s kapacitou 3400 mAh, s nimiž byste se mohli dostat v maximálním režimu až zhruba k pěti hodinám.

Unikátní vlastností boxu na baterie je USB port, pomocí kterého lze nabíjet další elektroniku, například mobilní telefon. Plně nabité akumulátory zvládly nabít můj mobil s baterkou o kapacitě 2000 mAh hned dvakrát, a proto jsem si ho bral na celodenní výběhy třeba i samotný bez čelovky. Na vrchu bateriového pouzdra jsou čtyři malé informační diody, které vás mohou informovat o tom, kolik kapacity vám ještě zbývá.

Test čelovek

V našem seriálu testů čelovek jsme vám již představili modely Silva Trail Runner 2, Fenix HL21 R3, LED Lenser SEO7R, Magicshine MJ-886, Zebralight H600w Mk-II, Petzl NAO a Coleman CHT15 a Peli 2750.

Z počátku jsem byl nedůvěřivý a měl jsem obavy, že box na baterie bude příliš těžký a bude se s ním obtížně běhat. Po připevnění za pas běžeckých kalhot (pomocí dodávaného klipu) jsem o něm ale téměř nevěděl a pohupoval se jen při výraznějším poskakování. Na ledvince nebo v kapse batohu pak nebyl znát vůbec. Trochu mi vadil snad jen tuhý kabel, který kolem hlavy přeci jen trochu obtěžuje a je potřeba neustále řešit, kudy ho kolem sebe vlastně omotáte. Trochu pomůže alespoň upevnění k oblečení pomocí malé sponky, kterou Fenix přidal jako součást balení. Samotná čelovka drží na hlavě skvěle, nehýbala se i přes trochu vyšší hmotnost, za kterou může použití kvalitních kovových materiálů. Pokud chcete, lze čelovku na hlavě ještě zpevnit páskem přes vršek hlavy.

Celá konstrukce čelovky je vůbec velmi povedená. Reflektor, který vypadá trochu jako objektiv fotoaparátu, je celý kovový a slouží zároveň jako chladič výkonné diody. Kovové části jsou doplněny tvrzeným plastem a vše, včetně kabelu a baterií je skvěle utěsněno, takže čelovka odolá i proti stříkající vodě dle standardu IPX6. Výrobce slibuje dokonce určitou nárazuvzdornost, což jsem sice v praxi netestoval, ale to, že přežije pád z výšky jednoho metru, jí docela věřím.

Čelovka Fenix HP30 se na náš trh dostala teprve letos na jaře a koupit ji můžete za cenu kolem 2 500 Kč. Patří sice k těm dražším čelovkám, které jsme testovali, na druhou stranu je to svítilna prakticky bez kompromisů vhodná i pro dlouhé výběhy a další sportovní aktivity. Když k tomu připočtu opravdu parádní světlo, musím uznat, že tahle čelovka se Fénixu prostě povedla.

,