Canicross: než se stanete "profíkem", čeká vás šichta. Ale stojí za to

  • 8
Tenhle sport prověří po všech stránkách člověka i psa. Běžec a jeho čtyřnohý parťák, propojení lanem s amortizérem, při něm zdolávají trasu o vzdálenosti tří až sedmi kilometrů. A vyhrávají jen ti nejrychlejší a nejvytrvalejší. Canicross se stává stále oblíbenějším sportem konečně i v Česku.

"Proběhnout čtyřkilometrovou trať tempem 3:39 minuty na kilometr bych sama nedokázala ani ve snu. S Majdou, fenkou evropského saňového psa, jsme to na canicrossových závodech hravě zvládly nejednou," nadšeně vypráví o sobě a své psí závodnici Kateřina Zapletalová, canicrossařka a běžkyně z týmu Kerteam.

"Ačkoli jsme s Majdou dobrými běžci, první místo se nám vždy o chlup vyhnulo, to proto, že canicross chce po vás mnohem víc. Pár tréninkových chyb, nedostatečná fyzická i psychická příprava běžce i psa, neznalost několika základních pravidel a zlatá medaile putuje zaslouženě k jinému týmu," tvrdí Katka po svých zkušenostech z minulého ročníku Hill´s cupu, kde vybojovala druhé místo.

Jste-li vy a váš pes aktivními sportovci, canicross by pro vás mohla být vhodná sportovní disciplína. Spojte venčení a svůj běžecký trénink a radost ze společně zdolané trati bude dvojnásobná. Canicrossové závody se konají po celé České republice, ale i v zahraničí. V létě si navíc můžete vyzkoušet i triatlon se psem nebo nově též biatlon.

Máte-li na něj chuť, seznamte se s nejzákladnějšími pravidly tréninku.

První rada: běh je vhodnější trénovat bez psa

Nemusíte ho nechávat zavřeného doma, ale nezapřahejte ho. Běh se psem je totiž skutečně velice náročný na nohy a časté tréninky po nevhodně zvolených cestách vedou spíš k trvalé invaliditě. Soustřeďte se na svůj vlastní trénink, protahování, posilování, výběhy kopců a rychlost. Samotného pejska trénuje mnoho canicrossařů v zápřahu před kolem či koloběžkou.

Druhá rada: netrénujte v teplém počasí

Workshop o canicrossu

Pokud se na závody zatím necítíte, navštivte připravovaný víkendový workshop o canicrossu, který proběhne na konci března 2014. TJ Sokol Maxičky pro vás připravil víkend plný nejenom sportu samotného, ale i informací z oblasti canicrossu, kynologie nebo psí fyzioterapie. Veškeré informace najdete na webových stránkách www.canicross.cz nebo na facebookových stránkách Canicross TJ Sokol Maxičky.

Samozřejmě nastanou okamžiky, kdy si trénink v zápřahu s pejskem zkusíte. Mějte ale na paměti, že pes by rozhodně neměl trénovat v teplém počasí. Netrénujte v horku, naopak při chladném či deštivém počasí vyběhnout neváhejte. Canicross se nejlépe trénuje na jaře a na podzim, v zimě, když není sníh a neklouže to, v horkých letních dnech jen brzy z rána.

Třetí rada: tvrdému povrchu se rozhodně vyhněte

Pro vašeho pejska je nejvhodnější přírodní povrch, tedy lesní či polní cesty. Ideální je zvolit místo, kde není moc lidí ani psů. Oba se tak můžete plně soustředit na běh a nebudete ničím rušeni ani ohroženi.

Čtvrtá rada: sežeňte si parťáka

Pokud zatím nevíte, zda váš pejsek bude sám od sebe nadšeně táhnout, zkuste se nejdříve domluvit s někým, kdo už canicrossařské zkušenosti má, a domluvit se na společném běhu. "Je nutné, aby někdo vyběhl s jiným psem těsně před vámi a váš pejsek se mohl chytnout," radí Jirka Suchý, zkušený kynolog a canicrossař ze sportovního klubu TJ Sokol Maxičky.

Většina zkušených závodníků se shodne na tom, že canicrossařský trénink stačí jednou až dvakrát do týdne. To neplatí v případě běžců, jejichž tréninky jsou potřeba samozřejmě častěji. Jak už jsme zmínili, psa nejlépe připravíte tréninkem v zápřahu s koloběžkou. Koloběžka ho nutí skutečně táhnout a vaše pomoc je na rozdíl od kola minimální. Ať chcete či ne, na kole pomáháte psovi více a trénuje se tak především jeho rychlost.

A ještě jedna rada: jděte přímo ke zdroji

Není nic lepšího než přijít na canicrossové závody a u piva si popovídat se závodníky, všichni vám rádi poradí a podělí se o své zkušenosti. Vy tak alespoň nasajete atmosféru závodů a zjistíte, zda je to váš šálek čaje. Mimochodem, v letošním již šestém ročníku Hill´s cupu 2014, jsou nově zařazeny kategorie pro příchozí závodníky, tedy pro ty, kteří mají zatím ostych poměřit síly s ostatními profíky, ale sport si chtějí vyzkoušet.