Ona
Camelbak představil novou kolekci pro rok 2015.

Camelbak představil novou kolekci pro rok 2015. | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Lehké, odolné i objemné. Camelbak představil nové běžecké vesty

  • 1
Americká značka Camelbak se do dějin zapsala v roce 1988, kdy přišla na trh s revoluční novinkou, která navždy změnila způsob hydratace při sportu - vakem na vodu. Nejznámější je v cyklistice, kde to všechno začalo, ale i postupně se jí rozrůstá i běžecká sekce. Stále silnější pozici na trhu jí přinášejí i letošní novinky.

Už v předchozích letech patřily běžecké „camely“ k velmi populárním batohům, vždy tomu ale něco chybělo. To něco byl především úložný prostor. Ať Marathoner, nebo model LR Ultra disponovaly pouze minimálním objemem, do něhož se kromě tekutin vešlo jen pár nejnutnějších drobností.

V roce 2015 Camelbak představil zbrusu novou řadu svých běžeckých batohů, která rozšiřuje původní nabídku hned o tři nové kousky. Všechny novinky vychází z velmi populárního Marathoneru, který jako jediný ze starších variant v nabídce zůstal. Naopak dalšího pokračování se nedočkala Ultra LR vesta osazená horizontálním vakem. Oba zmíněné batohy jsme pro vás testovali v loňském roce. (Přečtěte si test batohu Camelbak Marathoner a batohu Ultra LR Vest.)

Batohy Camelbak

lehké a odolné běžecké vesty s různě velkým úložným prostorem

Camelbak Circuit

hmotnost: 270 g
objem: 1.5 L
cena: 1 799 korun

Camelbak Marathoner

hmotnost: 310 g
objem: 2 L
cena: 2 099 korun

Camelbak Ultra 4

hmotnost:  380 g
objem: 4 L
cena: 2 499 korun

Camelbak Ultra 10

hmotnost: 550 g
objem: 10 L
cena: 2 799 korun

Marathoner se nestal inspirací pro novou řadu náhodou. Základním kamenem je přední část batohu s množstvím kapes, která byla u Marathoneru velmi povedená, a v nové řadě je proto pro všechny čtyři modely totožná. Nové batohy se tedy liší především objemem a konstrukcí úložného prostoru.

Circuit

První a nejmenší z batohů nese označení Circuit. Je to ultralehká vestička s minimálním úložným prostorem a hydrovakem pouze na litr a půl. Circuit je ideální volba na tréninky a závody, kde vám stačí menší množství vody a zároveň s sebou kromě tekutin a výživy nepotřebujete nést nic jiného. Důraz je kladen na minimalistickou konstrukci a co nejnižší hmotnost.

Marathoner

Jen lehce větší Marathoner zůstal až na detaily nezměněný. Ani tento model nenabízí příliš místa k úschově vybavení. Hlavní rozdíl mezi Circuitem a Marathonerem je ve vaku, který v tomto případě obsáhne až dva litry tekutiny. To předurčuje batoh k použití při hodně dlouhém tréninku nebo na závodech, kde je mezi občerstvovačkami velmi daleko, ale povinná výbava je žádná nebo minimální.

Ultra 4

U třetího batohu se konečně dočkáme objemnějšího úložného prostoru. Název Ultra 4 prozrazuje, s jak velkým místem na zádech můžete počítat. Hlavní prostor je rozdělený do dvou samostatných kapes na zip. Hydrataci obstarává opět dvoulitrový vak na vodu, objem čtyři litry představuje vynikající variantu pro závody s přísnější povinnou výbavou nebo prostě jen pro celodenní pohyb v horách.

Ultra 10

Poslední a největší je batoh Camelbak Ultra 10. Úložný prostor je rozšířený o jednu velkou shora otevřenou kapsu se snadným přístupem. Přibyla očka na uchycení holí, tři malé otevřené kapsy a spousta místa na výbavu, která vystačí i v těch nejnáročnějších podmínkách. Ultra 10 bude velmi zajímat všechny, kdo shání pevnou běžeckou vestu s rozsáhlejším úložným prostorem využitelnou na dlouhých ultra i vícedenních závodech.

Pro všechny batohy Camelbak platí, že použité materiály jsou za cenu lehce vyšší gramáže pevné a odolné. Svršek disponuje DWR ochranou proti vodě (trvalá vodeodpudivá úprava materiálu). Velikost je u všech modelů univerzální, nastavit se dá celková šířka batohu přes hrudník i délka ramenních popruhů. Velmi zajímavá je i cena, která začíná na 1 790 korunách u modelu Circuit a končí na 2 790 korunách za verzi Ultra 10.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.