Za bolestí kyčlí u běžců mohou stát výrůstky. Přečtěte si, jak je léčit

Bolí vás kyčle, zevní strany stehna nebo třísla? Máte potíže s vystupováním z auta nebo dáváním nohy přes nohu? Cítíte, někdy dokonce i slyšíte, lupání v kloubu? Bolest této oblasti může poukazovat na poškození kyčelního kloubu nebo okolních měkkých tkání.
Za bolestí kyčlí stojí u běžců často výrustky

Za bolestí kyčlí stojí u běžců často výrustky | foto: Profimedia.cz

Kyčel je poměrně dobře konstruovaný kloub, hluboký, s velkou hlavicí a jamkou, u které je okraj zvýšen chrupavčitým lemem. Je to nosný kloub, který je zatížen prakticky v každé pozici (snad vyjma pozice vleže na zádech). Často je postižen artrózou, která se může potměšile projevovat bolestí kolenního kloubu. V tomto textu se však artrózou zabývat nebudeme, pokusíme se přiblížit poměrně častou poruchu, která bolest kyčle u sportovců způsobuje.

Příznaky:

  • startovací bolest (při pohybu postupně mizí) v třísle, kyčli nebo zadní straně stehna
  • bolest se charakteristicky vyskytuje ve stále stejné pozici (pohybu) a je opakovatelně vybavitelná
  • lupání v kyčli
  • potíže s vystupováním z auta, bolest při sedu s nohou přes nohu, v hlubokém dřepu, při provádění leg pressu, veslování, potíže mohou být při skocích přes překážku

Femoroacetabulární impingement (FAI) je stav poškození kyčelního kloubu, který vzniká na základě pohybu. Jakkoliv to zní nelogicky, je to stav, kdy dochází opakovaným pohybem ke vzniku kostěných výrůstků, které ovlivňují a blokují fyziologický pohyb v kyčli. Jedním z mechanismů je nadměrná zátěž v koncové pozici (silové kopy u karate, skluzy u fotbalu nebo hokeji), druhým je zátěž přiměřená, která však působí na terénu anatomické predispozice (nejčastěji je jí zadní postavení kyčelní jamky nebo plošší hlavice kosti stehenní). Drážděním vznikají v těsném okolí kyčelního kloubu kostní výrůstky (osteofyty). A ty pohyb v kyčli následně čím dál více blokují.

Co s tím můžeme dělat?

Diagnostika

pozitivita některého z výše popsaných příznaků:

  • úhybný oblouk při hlubokém dřepu (při pohledu zepředu se během pohybu dolů objeví posun pánve směrem do strany, po překonání bolestivého místa se pozice zase srovnává)
  • bolest při pokrčení v kyčli zkřížením přes druhou nohu a vytočení do vnitřní rotace; někdy je test pozitivní v opačné pozici (v zanožení a zevní rotaci)

Při dlouhodobějších jednostranných potížích je lépe vyhledat fyzioterapeuta, který vyloučí asymetrické nastavení, jímž je nejčastěji jednostranně spadlá klenba nožní, nestabilita kotníku nebo kolene, svalové dysbalance v bolesti kyčle (stažený hruškovitý sval nebo bedrokyčlostehenní sval, oslabení svalů na boční straně kyčelního kloubu a podobně). Potom je vhodné terapii cílit na ovlivnění daných oblastí. Pokud se potvrdí diagnóza FAI, v naprosté většině případů bohužel neujdete operaci. V tomto případě se totiž jedná o kauzální léčbu, tedy léčbu, která řeší příčinu.

Všeobecnou prevencí je pak následující program:

  1. budeme strečovat a mobilizovat kloubní pouzdro
  2. budeme posilovat
  3. budeme stabilizovat
  4. budeme dodržovat režimová opatření
  5. budeme nadále číst Rungo.cz

Jak na strečink

Strečink volíme šetrný bez dotahování do krajních poloh v kyčelním kloubu a podle toho volíme i výchozí pozice. Lehce omezíme i mobilizační pohyby v kyčli. Cílem rozhodně není působit bolest, bolestivá iritace stav naopak často zhoršuje. Více ke strečinku naleznete zde. V dalších řádcích si připomeneme nejdůležitější svaly pro správnou funkci kyčelního kloubu - a jak je ošetřit.

Hruškovitý sval: Vleže na zádech pokrčíme obě nohy v kolenou, chodidla jsou opřená o podložku. Jednu nohu umístíme kotníkem na koleno druhé nohy, koleno vytočíme zevně. Dolní končetinu, která je opřená na zemi, přitáhneme oběma rukama pod stehnem. Hlava je položená, zkuste uvolnit záda a povolit pánev. Pokud je tah na protahované kyčli příliš velký, použijte ručník, jímž prodloužíte tažnou páku. Pokud pozice zhoršuje vaše potíže v kyčli, zvolte jinou variantu, výběr naleznete v našem textu zde.

Bedrokyčlostehenní sval: Jsme zády ve stoje u podložky, koleno je pokrčené, chodidlo položené na podložce. Kolena jsou ve stejné úrovni, pokud by nebyl cítit tah, dejte protahovanou nohu kolenem více dozadu. Ve stoji se narovnejte, stáhněte břišní svaly, čímž lehce podsadíte pánev. Tah by se měl objevit v tříslu nebo přední straně stehna. Výdrž při strečinku je minimálně 20 sekund.

Natahovač stehenní povázky a hamstringy (zadní strana stehna) se výborně ošetří rollerem (válcem) nebo klasickými strečinkovými cviky.

Mobilizace kloubu

Krouživé pohyby v kyčli slouží k protahování kloubního pouzdra s vyloučením pozic, které bolí. Cvičíme v pěti až deseti opakováních a samozřejmě na obě strany.

  • Použít můžeme odlehčenou verzi vestoje s položením kolene na otáčecí židli nebo provádíme krouživé pohyby v pozici běžného stoje. Pro dobré uvolnění ošetřované končetiny je lépe se přidržet například zdi nebo jiné opory (obr. 1).
  • Odvalení vleže na boku (obr. 2). Ošetřovaná je spodní dolní končetina (ta, na které ležíte). Pomalu odvalujeme pánev směrem dozadu a vracíme zpět.
  • „Provlékání“ kyčle ze šikmého sedu (obr. 3). Z pozice vysokého šikmého sedu provlékneme dolní končetinu směrem vpřed a vrátíme zpět. Několikrát opakujeme.
  • Škorpion (vleže na břiše překlápění nohy přes druhou nohu vzad - vypadá to opravdu interesantně - obr. 4).

obr. 1

obr. 2

obr. 3

obr. 4

Nezapomínejte na posilování

Při posilování jsou důležité tři svalové skupiny: rotátory kyčelního kloubu, zadní strana stehna (hamstringy) a hýžďové svaly. Všechny svalové skupiny se podílí na stabilním usazení kyčelního kloubu a jeho správné funkci.

Zevní rotátory kyčelního kloubu: V pozici vleže na boku provádíme rotační pohyby ve svrchní dolní končetině směrem do zevní nebo vnitřní rotace (obr. 5). Rotátory výborně aktivujeme v excentrickém režimu v šikmém dřepu s podloženou zadní dolní končetinou, kdy pohyb vedeme lehce do strany a dolů (směrem za kyčlí lehce ven). Cítit byste měli aktivitu svalů na zevní straně kyčle nohy, která podřep dělá. (obr. 6)

Hamstringy: zvedání pánve na obou nohou (rozcvičení), na jedné noze (obr. 7), chůze směrem k hýždím vleže na zádech.

Hýžďové svaly: mrtvé tahy (ve dřepu); vestoje se spouštějte do pozice dřepu, váha jde směrem vzad, kolena stojí na místě (tzn. nepohybují se směrem vpřed - obr. 8).

obr. 5

obr. 6

obr. 7

obr. 8

Stabilizace

Toto cvičení je základem k tomu, abyste přinutili své svaly spolupracovat s cílem zajištění stability kloubu.

Kyčelní ohyb: Vestoje na jedné noze proveďte cvik obecně zvaný jako holubička. Pokuste se o elegantně vzletnou formu, bude-li to možné. Dokonalé protažení hamstringů vám umožní plnou verzi - dotknutí špičky prstů druhostranného palce u nohy (obr. 9). Lehké pokrčení kolene stojné nohy nevadí. Nutné je však zajistit držení volné dolní končetiny a trupu v jedné rovině.

Dřep na jedné noze: Cvik provádějte nejprve například mezi rámem dveří nebo s oporou něčeho jiného stabilního, postupně přecházejte k naznačenému provedení bez držení (nebo aspoň jen jednou rukou - obr. 10). V tomto případě rozsah pohybu samozřejmě snižte. Při všech cvicích, kdy stojíte na chodidle, se soustřeďte na oporu tří bodů na chodidle a na správnou pozici kolen (tj. aby stojné koleno nedělalo pozici „X“).

obr. 9

obr. 10

Režimová opatření

  • zásadně omezit pohyby, které dráždí bolest v oblasti kyčle
  • omezit koncové pohyby, zejména v zátěži (hluboké dřepy, leg pressy, rumunské mrtvé tahy, skoky přes překážku apod.)
  • uzpůsobit strečinkové pozice tak, aby nedocházelo k bolestivému dorazu kloubních struktur v kyčli

Superdůležitý bod na závěr

Ano, nezapomínejte pravidelně sledovat stránky www.rungo.cz.

  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Krásu dnes určuje Instagram, za nás byly úpravy tabu, říká Taťána Kuchařová

25. dubna 2024

Premium Před osmnácti lety jí posadili na hlavu ikonickou modrou korunku, letos její triumf v soutěži Miss...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...