Ona
Boty adidas UltraBOOST Uncaged Parley jsou vyrobené z odpadků z oceánu.

Boty adidas UltraBOOST Uncaged Parley jsou vyrobené z odpadků z oceánu. | foto: adidas

Adidas vyrábí nové běžecké boty z odpadků z oceánů a další zajímavosti

  • 2
Adidas se pustil do boje za čistší planetu a představil běžecké boty z nevšedního materiálu. Bývalá armádní lékařka vyvinula sandály, které pomáhají léčit zranění běžců, a jeden z nejlepších amerických ultraběžců podstoupil amputaci nohy, ale boj nevzdává. Přečtěte si novinky a zajímavosti ze světa běhání.

Chraňte planetu s botami z odpadků

Je dobře, že se v poslední době i v běžeckém segmentu stále častěji setkáváme s produkty z ekologických materiálů, vyrobených za pomoci postupů šetrnějších k životnímu prostředí. Adidas nyní představuje nové běžecké boty, které jdou v tomto směru ještě dál. Jsou vyrobené z plastového odpadu vyloveného z moře.

Jmenují se UltraBOOST Uncaged Parley a jsou vyrobeny v průměru z jedenácti plastových lahví vylovených z moře na Maledivách. Plastový odpad je nejprve speciálně zpracován, až z něho vznikne materiál s názvem Parley Ocean Plastic v podobě technických vláken. K těm se přidá dalších pět procent z recyklovaného polyesteru a výsledek slouží k výrobě celého svršku boty. Tam, kde se z funkčního hlediska materiál použít nedal, použil adidas jiné recyklované materiály.

Výsledkem jsou boty, které vzdávají hold čistému oceánu nejen svým složením, ale také vzhledem, který symbolizuje jeho vlny. Vyrábějí se v limitované edici sedmi tisíc párů. Cena byla stanovena na 200 dolarů.

Sandály, které léčí

Doktorka Meredith Warnerová pracovala jako ortopedický chirurg u letectva Spojených států amerických. Jak poznala během své kariéry, vojáci často trpí podobnými ortopedickými problémy jako běžci. Týká se to například plantární fascie, se kterou se setkávala velmi často. A jelikož i vojáci, stejně jako běžci, neradi dodržují potřebný klid s nohama nahoře, bývaly neléčené problémy často zdrojem obrovských bolestí.

Proto když ukončila kariéru u armády, využila svých zkušeností při vývoji speciálních „léčivých sandálů“, které fungují jako léčebná pomůcka a prevence právě před problémy s plantární fascií a patní ostruhou. Toho dosáhla díky kombinaci materiálů s různou tuhostí, speciálně vytvarovaných tak, aby pomáhaly s protahováním a masáží postižené tkáně a spolu s kolébkovou konstrukcí snižovaly zátěž postiženého místa. Díky těmto vlastnostem také pomáhají tlumit bolest postiženého chodidla.

Speciální léčivé sandály.
Speciální léčivé sandály.

I když tyto problémy mohou potkat úplně každého, jednou z hlavních cílových skupin produktu jsou právě běžci. Cena jednoho páru „léčivých sandálů“ je 124 dolarů.

Sami jsme zvědaví, jak budou tyto sandály, které na pohled vypadají spíše jako žabky z tržnice, při léčbě zmíněných potíží nakonec úspěšné.

I běhání může být nebezpečné

O tom, že běhání někdy nepřináší jen radost, svědčí příběh trailového běžce Dava Mackeyho. Skvělý americký ultraběžec v minulosti vyhrál několik závodů v délce od 50 kilometrů až po 100 mil a třikrát se stal americkým ultraběžcem roku. Minulý rok ho však potkalo neštěstí, spadl z kamenitého hřebene Bear Peak v Coloradu z výšky zhruba šesti metrů. Následkem toho utrpěl vážná zranění, především na levé noze, která měla rozdrcenou holenní a lýtkovou kost.

Po náročné záchranné operaci se podařilo Dava Mackeyho dostat do stabilizovaného stavu a lékaři se za pomoci mnoha šroubů, výztuh a plátů pokusili zachránit i jeho nohu. Před pár týdny, po 16 měsících léčby plné nekonečných komplikací, opakovaných operací, infekcí a bolestí, však Dave Mackey oznámil, že se rozhodl přistoupit na amputaci levé nohy. V obsáhlém příspěvku o tom informoval fanoušky na svém facebookovém profilu, kde se rozepsal o tom, že toto nevratné řešení pro něho znamená šanci uniknout bolesti, získat znovu svobodu a za pomoci protézy opět chodit a snad i běhat.

Držme mu palce. A až příště zase poběžíte, dávejte pozor, neboť občas zakopnou i ti nejlepší.