Běžecká poradna

Poradna ukončena

Hoka One One - fly over the earth

Na otázky odpovídá

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek
Spletitými cestami osudu jsem se skrze různá sportovní odvětví prokousal až k běhu, kterým žiji a který mě živí. Ne jako profesionálního atleta, ale jako konzultanta běžecké speciálky a právě tam se zrodila moje vášeň poznávat a zkoušet nejrůznější výstroj všeho druhu. Miluji pohyb po horách, ale i a hladkou silnici a když na běhání zrovna nemám náladu, snažím se objevovat další disciplíny, které by mohly běžcův život okořenit.

Nejvíce se ptáte

Trénink
Dobrý den,
mám otázku ohledně doplňků stravy pro správnou regeneraci. Běhat začínám, v plánu je intervalový běh, zatím to není náročné, ale k tomu 3x týdně jezdím na kole, vyjížďky tak na 2hodiny, což někdy náročné je. Jiný sport ani posilování neprovozuji, tak mne zajímá, zda při takové zátěži je vhodné užívat nějaký protein nebo bcaa tablety nebo zda stačí vyvážená strava. Díky za radu.
Dan
Vítek Kněžínek
Ahoj Dane, myslím, že při této zátěži nejsou žádné doplňky nutné a tělo by bez potíží mělo vystačit s pestrou stravou. Pro urychlení regenerace je dobré doplňovat energii co nejdříve po absolvování tréninku - nejčastěji uváděná hodnota je cca do 30 minut. Pokud bys chtěl nějaký doplněk vyzkoušet, pak bych se soustředil na BCAA, případně nějaký regenerační nápoj s vyšším obsahem sacharidů, bílkovin, minerálů a případně větvených aminokyselin (BCAA).
Trénink
Dobrý den Vítku,

Začal jsem běhat, ale nějak nemohu najít ten správný styl dýchání. Někdo mi říká: krátké nádechy a dlouhý výdech nebo jen nádech a výdech.
Jak by to mělo tedy být ?

Děkuji
Ondřej
Vítek Kněžínek
Ahoj Ondro, mě osobně se nejvíce osvědčilo snažit se dýchání co nejvíce neřešit, ať si tělo najde svůj správný rytmus (pomoci může třeba i běh s hudbou, která dech zvukově odstřihne). Konkrétní doporučení stran rytmu bohužel dát nemůžu, protože to bude velmi individuální. Já například dýchám přesně opačně, než ti doporučovali - dlouhý nádech a kŕatký intenzivní výdech.
Vítek
Trénink
Dobrý den,chtěl bych vědět jak začít. Nikdy jsem neběhal,mám 188 cm a 115 kg. V místě bydliště nemám žádný park atd.,jen asfalt.Boty již mám.
Děkuji,
Rudolf
rudolf
Vítek Kněžínek
Ahoj Rudolfe, nejsnazší způsob, jak začít a hlavně u běhu vydržet je vybudování návyku. Hodně by tomu pomohlo, kdybys měl nějakého parťáka, který tě chtě nechtě vytáhne ven (tuhle roli splní i pes). Ze začátku bych se vzhledem k vyšší hmotnosti vyhnul běhu a začal pouze chůzí, kterou můžeš postupně prodlužovat a zrychlovat. Až shodíš pár kilo a nabereš lepší fyzičku, můžeš začít prokládat chůzi krátkým během (ze začátku určitě ne více, než 1 minuta běhu) a délku běhu opět postupně prodlužovat. 
Vítek
Trénink
Dobrý den, mohl byste mi poradit ohledně pitného režimu v proběhu půlmaratonu? Letos ho poběžím poprvé, cílem je 90minutová hranice. Dosud jsem běhal pětky a desítky, kde jsem nepil. Poběží se na konci října, teplota bude spíš nižší. Měřím 180 cm, vážím 62 kg.

Je potřeba pít? Jak často?

Moc děkuji za radu
Petr
Petr
Vítek Kněžínek
Ahoj Petře, během půlmaratonu toho příliš k pití potřebovat nebudeš - obzvlášť, pokud poběžíš na čas 1:30 a teploměr nebude ukazovat 30°C. Doporučoval bych od desátého kilometru popadnout na každé (případně každé druhé, podle pocitu) občerstovačce jeden kelímek (je úplně jedno jestli vody, nebo ionťáku) a ten za běhu vypít. Ve výsledku tak sice nevypiješ skoro nic, ale jde spíše o příjemné osvěžení organismu, než o hydrataci.
Vítek 
Trénink
Dobrý den ?

Chci se zeptat jestli mam ve 14 letech běhat víc sprint na vytrvalostní běhy. Hraju hokejbal a nevim co by mi více pomohlo.
Děkuji
adam
Vítek Kněžínek
Ahoj adame, v tomhle věku máš na vytrvalostní disciplíny ještě dost času a rozhodně bych doporučil věnovat se spíše kratším tratím od sprintu po běh na 400-1500 metrů, kde budeš mít větší potenciál. Čím starší budeš, tím těžší bude získat rychlost a proto se většina lidi postupně posouvá od nejkratších disciplín až k těm vytrvalostním. Pomyslný strop v tomto postupu je maraton, na který se většina atletů nedostane dříve, než ve třiceti letech.
Vítek
Trénink
Dobrý den,
ráda bych se poradila, jak mám pokračovat s běháním. Postupně jsem se od minuty souvislého běhu dostala k hodinovému běhu. Podařilo se mi to jen díky neustálému usměrňování své rychlosti - běžím opravdu hodně pomalu. Díky tomu nejsem uhnaná a vydržím běžet dlouho. Pro představu, jak moc pomalu běhám, za hodinu uběhnu 5 km. Nyní bych se ráda posunula dál a dala těch 5 km za kratší dobu. Když jsem ale zkusila zrychlit, tak moje výkonnost značně klesla:-) Měla bych nějak mixovat pomalý a rychlý běh?? Moc děkuji za případnou radu. Tereza
Tereza
Vítek Kněžínek
Ahoj Terezo, střídání svižnějšího a pomalejšího tempa je dobrou metodou, jak donutit své tělo zrychlit - tuto metodu určitě doporučuji. Můžeš začít poměrem 1:3, kdy např. jednu minutu poběžíš svižněji a třiminuty volně. Pokud se budeš cítit dobře, neboj se tento poměr postupně měnit. Kromě toho můžeš vyzkoušet také tempový trénink, při kterém sice uběhneš jen kratší vzdálenost (v tvém případě cca 3km), ale budeš se snažit udržet tempo, které je o něco málo svižnější, než jaké bys volila při běhu na 5km.
Vítek
Trénink
Ahoj, už delší dobu mám nápad, že si zaběhnu nějaký delší závod (asi 100 km) a mám pár otázek. Běží se celou dobu? Proč mají běžci hole? Děkuji Honza
Jan Diviš
Vítek Kněžínek
Ahoj Honzo, u sto a více kilometrových závodů bude hodně záležet, jestli se konají na silnici, nebo v horách. Zatímco na silnici je žádoucí běžet opravdu celou dobu, v horách se kombinuje chůze a běh podle sklonu trati. Prudký kopec je totiž efektivnější vyjít, když ztratíš pouze pár vteřin času, ale ušetříš obrovské množství energie. Hole se u horských závodů používají, aby sis mohl rukama pomoci právě do strmých a dlouhých stoupání. Při správném použití rozložíš tlak ze stehen i na horní část těla, což ve výsledku výrazně sníží celkovou zátěž kladenou na dolní končetiny. Občas někdo používá hole ze stejného důvodu i při seběhu.
Vítek
Trénink
Běhám 4 x týdně brzy ráno kolem tří kilometrů (jsem půl roku po porodu), je to taková moje půlhodinka jen pro mě :)
Běhám takto už 4 měsíce a vždy je prvních asi 200 metrů hrozné utrpení, kdy mám pocit, že to nemůžu dát. Pak to jako mávnutím kouzelného proutku přejde a mám pocit, že kdybych měla čas (ten ale bohužel nemám, dítě pak vstává), můžu běžet, jak dlouho chci.
Mám nízký tlak, tak mě napadlo, že to souvisí s tím, že s epohybem ten tlak zvedne a tělo se s tím vyrovnává. Běhám opravdu rekre tempem, takže přepáleným začátkem to asi není.
Jak se toho zbavit?
Lenka
Vítek Kněžínek
Ahoj Lenko, je mi jasné že to z časových důvodů asi nebude úplně proveditelné, ale kdyby sis před každým během našla 10-15 minut na rozcvičení a rozehřátí, mělo by to pomoct s tím, abys už v prvních stovkách samotného běhu tolik netrpěla. Jako rozcvičku můžeš použít jakékoliv cviky dle vlastní preference. Mezi nejoblíbenější patří např. skákání panáka, angličáky, dřepy, pár kliků, krátký pármetrový sprint, nebo výpady.
Vítek
Trénink
Dobrý den.
Potřeboval bych radu ohledně tréninku na Cooperův Test.
Nikdy sem běžec nebyl, ale co sem šel do armády chtě nechtě běhám furt. Na vzdálenější trasy ( 10km ) a běhy se zátěží sem šel nahorů postupně a to běhám,l jak to říct, nemám prostě žádný plán. Někdy jdu běžet 5km, jindy 8 pak 2 dny třeba nic pak si dám jen pár sprintů.
Problém je ten Cooper, sním prostě nejsem kámoš. Přijde tělesné přezkoušení, zaběhnu 2650 a umírám. Potřeboval bych zaběhnout 3000m za těch 12 min. Můžete mi prosím poradit jak na to?
Jakub
Vítek Kněžínek
Ahoj Jakube, Cooper je pro tebe podle všeho velmi rychlá disciplína a na takovou zátěž nejsi z momentálního tréninku zvyklý. Aby se to zlepšilo, měl bys zařadit větší počet běhů ve svižnějším tempu (v tvém případě něco mezi 4 a 5 min/km). Špatné nebudou ani intervalové tréninky, při kterých budeš opakovat kratší úseky (400-800 metrů) v tempu okolo 4:00/km s mezipauzou. Zkrátka musíš své tělo naučit běhat rychle po delší časový úsek.
Vítek
Trénink
Dobrý den,

chtěl bych zvýšit svoji tréninkovou zátěž na 60 km za týden. Je lepší běhat 6x10 km nebo 5x12 km nebo 3x20 km? Abych měl třeba více volna na regeneraci. Je mi 44 let, sportuji od mládí, běhám 5 let. Čas na 10 km mám za 42 min. a rád bych ho konečně stačil pod 40. Vím, že by se mělo běhat strukturovaněji (fartlek, rovinky, kopce atd.) , ale na mne je to moc složité a nemám vítězné ambice. Hobík jsem a hobíkem zůstanu. Díky za odpověď. S pozdravem a přáním hezkého dne. Ruda
Ruda
Vítek Kněžínek
Ahoj Rudo, neřeknu ti jestli běhat 6x10 nebo 5x12, myslím, že z hlediska tréninku to nebude hrát až tak zásadní roli. Pokud bych si měl přece jen vybrat, volil bych 5x12 ať máš více času (2 dny) na regeneraci. 3x20 km není dobrý formát tréninku pokud se nepřipravuješ na nějaké hodně dlouhé závody (ultra/maraton). Pokud chceš zrychlit a zároveň se vyhnout nějakým složitějším tréninkům, vyzkoušej jednou až dvakrát týdně prostě jen běžet svou oblíbenou trasu rychleji, než jsi zvyklý.
Vítek
Trénink
Ahoj,
s běháním začínám a bojím se, že i brzy skončím. Při běhu mě píchá v boku (pod žebry). Můžete mi prosím poradit, co dělám špatně, jak tomu předejít a jak to zlepšit? Děkuji. Irena
Irena Kotalová
Vítek Kněžínek
Ahoj, píchání v botku často souvisí s nedostatečně posílenými břišními svaly. Kromě běhu vyzkoušej zařadit posilování s vlastní vahou zaměřené na posílení stabilizačního systému (břicho/záda). Pomoci by mohlo i vybírání spíše rovinatějších běžeckých tras a ze začátku nasazení volnějšího tempa.
Vítek
Trénink
Mám 53 let a béham 2 roky.Mám snimač tepy Mio Alphaa v telefonu aplikaci Endomondo. Maximalnitepovku mam o dost vyšši než 220-věk což zřejmě počita Endomondo takže grafy po béhu jsou nepoužitelne. Dá se to nějak v aplikaci nastavit?
karel gabzdyl
Vítek Kněžínek
Ahoj, když se přihlásíš na endomondo.com, najedeš myší na své jméno v pravém horním rohu a klikneš na settings, otevře se ti nastavení tvého profilu. Poslední záložka je Heart Rate, kde si můžeš nastavit svou maximální tepovou frekvenci i jednotlivé zóny.
Vítek
Trénink
Ještě bych měla jeden dotaz. Běhám krátce a opravdu pomalu dle runkeepru cca 7:14min/km. Jak mám docílit větší rychlosti. Momentálně mám pocit, že bych to neudýchala. Zlepší se to tréninkem. Běhám tak cca 2-3x v týdnu.
Děkuji Marie
Marie
Vítek Kněžínek
Ze začátku bude nejdůležitější vydržet a jednoduše naběhat nějaké kilometry. Snaž se chodit běhat co nejpravidelněji a po malých dávkách navyšovat týdenní kilometráž (cca o 10%). Tím by sis měla vybudovat dostatečnou fyzičku, abys časem zvládala i svižnější tempo. 
Vítek
Trénink
Zdravím,
chtěl bych se poradit, jaký nápoj (značka a označení) byste mi doporučil po běhu cca 5km, 10km a více než 15km. Bohužel nemám čas na přípravu domácích nápojů, tak sháním nějaký v práškové podobě, ale je toho strašně moc a nevím, co je doopravdy účinné. Prosím, zkuste mi doporučit nějakou značku, která má dobré gely a nebo tyčinky.
Děkuji
Jirka
Vítek Kněžínek
Ahoj, značek, které dělají kvalitní a funkční sportovní výživu je velké množství. Osobně mám vynikající zkušenosti s GU, ale mezi ty kvalitnější se řadí i PowerBar, Enervit, nebo Inkospor.
Vítek
Trénink
Ahoj, zajímalo by mě, co říkáš při běhu na zátěž na ruce, jestli to nějak znatelně může posílit horní polovinu těla, nebo to jen unavuje ruce a zavazí. Prakticky vůbec to na běžcích totiž nevídám a zdá se mi to jako zajímavý doplněk při běhu pro komplexnější posílení.
Děkuji.
Ondra
Vítek Kněžínek
Ahoj, zátěž na ruce bych při běhu nepoužíval, protože může způsobit výrazné dysbalance a "pokřivit" běžecký styl. Pokud chceš při běhu více zapojovat i horní polovinu těla, vyzkoušet běh s holemi - tzv. Nordic running.
Vítek
Trénink
Dobrý den,potřebuji poradit plán,jak co nejrychleji uběhnout 1 kilometr za měsíc. Konkrétně na 2.6. 2016. Teď ho uběhnu za 5-6 minut,a chtěla bych ho uběhnout aspoň za 3 minuty
Děkuji
Kája
Vítek Kněžínek
Ahoj Kájo, tři minuty na kilometr jsou hodně ambiciózní plán a bojím se, že s výchozím časem 5-6min/km se to za měsíc dá zvládnout jen velmi těžko. Abys nabrala potřebnou rychlost, zařaď do tréninku velmi rychlé opakované úseky (200 až 500 metrů), které půjdeš v co nejrychlejší tempu (ale tak, aby poslední úsek byl stejně rychlý jako ten první). Mezi úseky vždy krátká pauza v podobě odpočinku, mezichůze, nebo meziklusu.

Vítek
Trénink
Ahoj, potřebovala bych prosím poradit ohledně techniky běhaní. Před pár lety jsem běhala jedno léto každý den v neběžeckých botách, a nohy (od kotníků do lýtek) mě začaly bolet až po dvou měsících běhu. Minulý rok jsem se k tomu chtěla vrátit, koupila jsem si běžecký boty, vyběhla jsem a asi po 20 min běhu znovu ta bolest. Běhám přes paty, ale boty mam na patě zesílené. Napadlo mě, že bych se tohoto mohla zbavit, pokud začnu běhat přes špičky, tak jak by se mělo. Poradíte mi prosím jak se odnaučit běhat přes paty a běžet tak, jak se má? Děkuji za odpověď
Monča
Vítek Kněžínek
Ahoj, špatná technika došlapu by v tomto případě roli hrát mohla. Doporučuji se zaměřit na kadenci, která je klíčem k dopadu na střed chodidla (nebo na špičku, jak se občas zjednodušeně uvádí). Ideální kadence by měla být vyšší, než 180 kroků za minutu a při tomto tempu už by se technika měla uzpůsobit právě k dopadu přes střední část chodidla. Nejsnáze se kadence sleduje pomocí adekvátního sporttesteru, ale účel splní i metronom, který si můžeš stáhnout jako aplikaci do chytrého telefonu. Nezpomínej ale ani na zpevnění středu těla, abys neběžela v předklonu, nebo naopak příliš zakloněná.
Vítek
Trénink
Dobrý den,

začal jsem se připravovat na překážkový závod typu spartan race (délka závodu +- 6 km). Příprava trvá od nového roku 2016 a předtím jsem běžně trénoval s vlastní vahou, občas běh či kruhový trénink. Když jsem v minulosti běhal můj čas na 5 km byl kolem 23 min a 10 km kolem 50 min.

Chtěl bych se zeptat jestli postupuji správně v běžecké přípravě na překážkový závod.

V lednu jsem naběhal cca 70 km běhy v rozmezí 5 až 12 km v obecné vytrvalosti.

Momentálně jsem ve fázi tréninku podle plánu na zlepší času 10 km, který trvá 4 týdny. Jsou tam intervalové tréninky např. 1x800m int.;4x400m int.; 4x200m int; 1x1000m / mezitím 400m reg a také vytrvalostní běhy kolem 10 km, fartlek atd. vychází to na 40 km týdně.

Rád bych také zaběhl po skončení běžecké přípravy 5 km pod 20 min.
Co si o tom myslíte?

Děkuji za odpověď.
Martin
Vítek Kněžínek
Ahoj Martine, v tvém případě bych se zaměřil především na zvýšení počtu naběhaných kilometrů. 70km za leden je opravdu málo a bude ti chybět základ, na kterém můžeš dál stavět. V tuto chvíli bych s intervalovým tréninkem počkal a spíše se soustředil na to, abys stabilně týdně naběhal alespoň 40 kilometrů (to znamená cca 160-180km měsíčně). V rámci toho samozřejmě občas zařaď tempový běh, nebo fartlek, ale na rychlé a intenzivní intervaly si myslím, že máš ještě čas. Na začátku se totiž budeš výrazně posouvat už pouze tím, že začneš více běhat.

V rámci přípravy na Spartan Race nezapomínej ani na posilování (ať už ve fitku, nebo s vlastní vahou), kruhové tréninky, crossfit apod - tedy trénink, který posílí střed těla, ramena a ruce - to ti pomůže snáze překonávat překážky, ale také ti to pomůže při samotném běhu.
Vítek
Trénink
Zdravím Vítku, chtěl bych prosím poradit ohledně tréninku. Cca za měsíc bych chtěl ukončit zimní přípravu a začít s nabíráním rychlosti. Plán už zhruba mám, spíš my jde o to, jak dlouho by měly tyto tréninky (intervaly, sprinty, rychlé výběhy mírnějších kopců, samozřejmě i volnější běhy) trvat? Trénuji 6x týdně, celkem asi 70-72km. Chci začít druhý týden v březnu a první důležitější závod mám 30.4. Jedná se o závod na 5km - chtěl bych běžet v rozmezí 17:30 - 18:00, zatím mám osobák na pětku 18:20. Mám běhat tyto rychlé tréninky celou sezónu až do podzimu, nebo se během sezóny trénuje jinak? Moc děkuji za odpověď a přeji hodně štěstí v závodech. :)
Martin
Vítek Kněžínek
Ahoj Martine, celková koncepce tréninků směřovaná ke snížení počtu kilometrů a zvýšení intenzity je určitě správná. Tato část přípravy by měla vrcholit několik dní před plánovaným závodem - v tvém případě 5km na konci dubna.

Jestli pak bude následovat v krátkém sledu více závodů za sebou, doporučil bych tréninkové dávky snížit a spíše se soustředovat na to, aby ses udržel v tréninkovém nasazení, ale zároveň stíáhal mezi závody pořídně regenerovat.

Jakmile takové závodní období skončí a další cíl bude zase až za několik měsíců, znovu bych vysadil rychlé tréninky a najel na objemy (podobně, jako v zimě) a s blížícími závody se opět pomalu přesměrovával na rychlost.
Vítek
Trénink
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak dlouho a kolikrát týdně bych měla při své proporci (155 cm, 45 kg) běhat, abych si udržela váhu, pouze zkrátka aby byl běh jako sport. Mám sedavé zaměstnání. Děkuji Vám.
Kathleen
Vítek Kněžínek
Ahoj, přesný počet a intenzitu tréninků ti bohužel neprozradím, protože to takhle na dálku lze odhadnout jen velmi stěží. Důležité však je udržovat co největší pravidelnost a vyvarovat se dlouhých (týden a více) tréninkových výpadků. Obecně bych se snažil běhat alespoň 3x týdně, ale jak dlouho/daleko, nebo v jaké rychlosti už záleží na tobě a na tom, jak ti taková zátěž bude vyhovovat a na jaké jsi výkonnostní úrovni.
Vítek
Trénink
Ahoj, prosím o doporučení vhodné mobilní aplikace pro běhání. Chci začít s intervalovým tréninkem, ale k tomu potřebuji aplikaci, která půjde propojit s hrudním pásem Polar a bude pravidelně hlásit tepovou frekvenci a především jednotlivé časové úseky (příp. uběhnuté metry), abych mohla střídat rychlé tempo s pomalým. Aplikace Endomondo sice propojení s měřením tepu nabízí, ale při samotném běhu to nehlásí. Stejně tak hlásí pouze čas a rychlost za každý uběhnutý km. Děkuji moc za tip!
Jitka
Vítek Kněžínek
Ahoj, s mobilními aplikacemi bohužel nemám příliš zkušeností (dávám přednost monitorování tréninku pomocí sporttesteru), ale pokud ti Endomondo nevyhovuje, vyzkoušel bych některou z následujících alternativ: Runkeeper, Strava, Runtastic, Polar Beat, nebo Nike+. Věřím tomu, že některá z nich bude splňovat tvoje požadavky.
Vítek
Trénink
Ahoj,
mam asi trochu zvlastni dotaz, beham si jen tak pro radost, 2x tydne 5-10 km, ale jako hobbik si rada zabehnu i pulmaraton. Ted se mi narodilo miminko a moc rada bych se k behu co nejrychleji vratila. Ze zkusenosti z predchozich tehotenstvi ale vim, ze jakmile zacnu behat, hrozne rychle zacnu hubnout a to ovlivnuje kojeni. Mam normalne 60kg, ted teda o 20 vic, ale nechci to prehnat, prvnich par mesicu nechci kvuli kojeni nijak silene hubnout. Chtela bych se poradit s jakym objemem zacit, aby se mi pomalu vratila fyzicka, abych nepretizila klouby (prece jenom +20kg neni malo :)), ale aby sla vaha dolu pomalinku (zato natrvalo)? Moc dekuju, Lucie
Lucie
Vítek Kněžínek
Ahoj, na tenhle dotaz bohužel neexistuje univerzální odpověď. Intenzita tréninku, se kterou bys měla začít bude záležet především na tom, jak se budeš cítit. Vyzkoušel bych v tvém případě začít na 2x tydne 3km a když se budeš cítit dobře, můžeš postupně přidávat, nebo naopak ubírat, když to nebude úplně ono. 
Vítek.
Trénink
Ahoj, běhám už přes rok a stále nejsem schopná snížit tepovou frekvenci. Začínala jsem kvůli sešroubovanému kotníku indiánem na páse, pak běhy na cca 5 km, na podzim první desítka a teď bych ráda běžela půlmaraton (jedu podle plánu, takže intervaly, tempa, objemy). Nemám problém uběhnout delší vzdálenost, ale např. při tempu 8 min/km (což je přesně tempo, které jsem schopná vydržet relativně dlouho) mám pořád tepovku přes 140.. Je mi 41 let, výška 172, váha 64 kg.. Doufala jsem, že čas pomůže, ale zatím to moc nevypadá..
Předem díky za odpověď!
Petra
Petra
Vítek Kněžínek
Ahoj Petro, vyzkoušel bych do tréninku zařadit časově kratší, ale intenzivnější tréninky, které připraví tvé tělo na vyšší zátěž. Je totiž možné, že na tempo 8min/km, které běháš už je tvé tělo zvyklé a takový trénink už nepředstavuje potřebný tréninkový impuls.
Vítek
Trénink
Dobrý den, ráda bych začala běhat, ale mám 115 kg - můžete mi poradit přesný postup jak začít ? jak pokračovat atd ? (Běhala jsem po prvním dítěti a přestala, jakmile jsem čekala druhé) ale po dvou dětech mám velkou nadváhu.
29 let 175 cm
JaninkaTureza
Vítek Kněžínek
Ahoj, začal bych na tvém místě procházkami, které by se postupně měly měnit ve svižnou chůzi. Když už budeš cítit, že ti chůze nestačí a že se fyzička zvedá, můžeš zařazovat krátké úseky, kdy poběžíš (začínej na 45-60 vteřinách). Čím lépe se ti bude běhat, tím by se měly tyto úseky prodlužovat a úbývat by mělo chůze. 

Kromě chůze můžeš vyzkoušet trénink i na kole, cyklistickém trenažeru, nebo na elipticalu, tedy na strojích, které jsou šetrnější ke kloubům.
Vítek
Trénink
Dobrý den,
ráda bych začala s běháním, kterým jsem zatím nepolíbená. Neměla jsem ráda ani běh ve škole a na autobus jsem také nedobíhala, protože vím, že pojede další.
Běhala bych spíše mimo mnoho asfaltových cest.
Doporučil byste mi 9 týdenní plán pro úplné začátečníky a jakou výbavu bych si měla koupit (hlavně boty)? Krom toho jsem diabetik 1. typu. Měřím 168 cm a vážím cca 86 kg.

Moc děkuji za odpověď.

Katka
Katka
Vítek Kněžínek
Ahoj Katko, konkrétní plán ti nedoporučím (nicméně internet je jich plný - pozor ovšem na velkou obecnost a tím i nepřesnost podobných plánů) ze začátku bych začal svižnou chůzí, kterou bych ve stále častějších intervalech prokládal krátkým během až se z plynulé chůze nakonec stane plynulý běh. Jednou z nejdůležitějších věcí, aby měl trénink požadovaný efekt je pravidelnost. Snaž se tedy běhat/chodit pokud možnos pravidelně a bez dlouhých výpadků. 

Ohledně bot bych se soustředil na některý z velmi dobře tlumených modelů, buď univerzálnějšího ražení (silnice+terén), případně boty vyloženě krosové (budeš-li se pohybovat opravdu z drtivé většiny mimo asfalt a zpevněné cesty).

Pokud to s během myslíš vážně, určitě bych navštívil některou z běžeckých speciálek, kde ti rádi s výběrem poradí. Od Jara do podzima jsou běžecké boty prakticky jedinou nutnou součástí běžecké výbavy a vyplatí se do nich trochu zainvestovat, aby sis hned ze začátku nezničila nohy.
Vítek
Trénink
Ahoj Vítku
Běhám 4x týdně tak 10-20km, v pruměru 5:50m/km. Chtěl bych ještě více zvýšit VO2max, na internetu jsem objevil tréninkovou masku,která slouží k simulaci tréninku ve vysokohorském prostředí, kde je nižší tlak kyslíku ve vzduchu. Není to jen reklamní trik, nebo vážně takhle maska(je poměrně drahá) dopomůže k lepším výkonům?

Děkuji za odpove, ať se vám daří
David
Vítek Kněžínek
Ahoj, zátěžovou masku bych si na tvém místě v žádném případě nekupoval. Jedná se o nástroj, který může přinést užitek, pokud jsi výkonnostně orientovaný sportovec a potřebuješ se posunout o malý kousek výš i když standardní tréninkové metody už jsi vyčerpal. Stejně tak si nemyslím, že by v tvém případě bylo dobré soustředit se na zvyšování VO2max. Pokud se chceš zlepšovat, začni pozvolna přidávat počet a délku tréninků (ideálně ne více, než +10% týdně) a začni zařazovat i nějaké kvalitní tréninky (rychlé tempo, nebo kopce), abys byl schopný běžet dál a rychleji. 
Vítek
Trénink
Ahoj, chtěla bych se zeptat jaký si vytvořit trénink tak abych během hubla. Vloni jsem začala běhat cca 5-8km týdně, časově něco mezi 35-50min. Je mi 41 a vážím 70kg, potřebovala bych dát dolů cca 6kg. Vůbec nevím kolikrát v týdnu běhat a cca kolik km nebo jak časově. Se zdravou stravou jsem již začla. Děkuji
Gabis
Vítek Kněžínek
Ahoj, pokud s během začínáš, připrav se na to, že ze začátku budeš kila spíše přibírat, jak ti bude růst svalová hmota. Pro spalování tuku je možné buď běhat v nižším tepovém pásmu (60-75% maximální tepové frekvence), nebo krátké, zato velmi intenzivní tréninky při kterých sice poběžíš jen několik málo minut, ale po celou dobu se budeš blížit maximálnímu tepu. Přesné kilometry, nebo čas týdne ti bohužel neřeknu, pouze poradím, abys běhala pokud možno co nejpravidelněji a bez dlouhých (5 a více dnů) prodlev.
Vítek
Trénink
Dobrý den, potřeboval bych radu. Běhám již 4 rok závodně. Na trénincích dávam hodně slušné časy, ale jak přijde závod nedokážu proměnit co ve mě je. Nevíte co by se s tím dalo dělat? - otázka upravena poradcem
David
Vítek Kněžínek
Ahoj Davide, vyzkoušel bych na tvém místě závodit bez hodinek, nebo sporttesteru (pokud tak již nezávodíš). Pomůže ti to běžet více uvolněně a na pocit. kromě toho můžeš zkusit zařadit velké množství závodů - v nadcházející jarní sezóně klidně každý víkend, aby se pro tebe závody staly rutinou a nepředstavovaly nic neobvyklého. Pokud by ani to nepomohlo a máš vysoké ambice, zvážil bych návštěvu sportovního psychologa (nejedná se o nic zvláštního, sportovní psychologie využívá velká část profesionálních sportovců).
Vítek
Trénink
Ahoj, chtěl bych poradit se situací, o které se nikde moc nepíše. Článků o běhání za účelem zhubnutí je spousta. Já mam opačný problém, chtěl bych kila přibrat, ale současně nepřestat běhat. Jak zkombinovat řekněme cvičení s během?
Petr
Vítek Kněžínek
Ahoj Petře, bojím se, že výraznější nabírání svalové hmoty je s výkonnostním běháním neslučitelné. Samozřejmě můžeš pomocí cvičení sílit a přitom stále běhat, ale vytrvalecký trénink bude chtě nechtě ze svalové hmoty ukusovat. Abys tento proces zmírnil zařadil bych po každém běhu jako doplněk stravy creatin spolu s BCAA a high proteinem, čímž doplníš potřebné živiny pro unavené svaly a podpoříš jejich růst. 
Vítek
Trénink
Ahoj,

v březnu jdu na závod přes Tydýty, cvičím podle tréninkového plánu, bohužel jsem ale nemohla v lednu moc běhat. Jsem začátečník a mám prostě jen jedny boty, se kterými bych se na ledu nejspíš zabila. Jak natrénovat na kopce?
A ještě věc ke stravování: Docela často slyším o proteinech v prášku, holky to pijí na noc k regeneraci. Hledala jsem a je toho hrozná spousta. Je něco vhodného pro holčinu, co se do sportování opřela? Po cvičeních mě bolí celý člověk :) Mám 170 cm, 54kg.
Viktorie
Vítek Kněžínek
Ahoj, na kopce nejlépe natrénuješ buď jejich zařazením do tréninku (Buď delší volnější běh během kterého budeš muset pár větších kopců přeběhnout, nebo opakované výběhy 400-600 metrů do příkrejšího kopce s mezichůzí zpátky dolů). Kromě toho ale funguje i zařazení vyšší rychlosti na rovině, takže buď krátké intenzivní sprinty na vzdálenost 100-200 metrů, nebo delší intervaly (400-1000 metrů) s tím, že po každém intervalu bude následovat krátká pauza v podobě odpočinku, chůze, nebo velmi lehkého klusu.

Ohledně výživy - osobně si myslím, že většina sportovců na rekreační úrovni nepotřebuje využívat doplňky stravy, ale jestli to přece jen chceš vyzkoušet, doporučuji takzvané "recovery", které vyrábí značky jako GU, PowerBar, Enervit, nebo Inkospor. Tento typ nápoje obsahuje vyšší podíl bílkovin, ale i cukry, minerály, vitamíny a často i BCAA aminokyseliny, tedy látky podporující a urychlující regeneraci po náročnějším tréninku. Jako alternativa se dá použít "noční protein" v podobě miscelárního caseinu - ten by měla vyrábět většina značek specializujících se na fitness a na trhu toho bude obrovské množství.
Vítek
Trénink
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se naučit zrychlovat při běhu. Přihlásila jsem se v dubnu na závod10km a líbilo by se mi ho zvládnout kolem 1h. Zatim jsem běhala jen tak ale ted jsem měla asi půl roku výpadek ze zdrav. důvodů.Teď se pohybuji 7-7,30min/km a mám pocit že po 1km se mi začne špatně dýchat zpomalím doběhnu ale nemůžu zrychlit. Je mi 43let. Děkuji - otázka upravena poradcem
Ivana
Vítek Kněžínek
Ahoj Ivano, nejlepším způsobem, jak při běhu zrychlit je pozvolná adaptace na svižnější tempo. Základ tréninku by měla tvořit takzvaná obecná vytrvalost - tedy běh v pohodovém "konverzačním" tempu, ale alespoň jednou týdně vyzkoušej běžet o kousek rychleji, než bys běžela normálně. Stačí zrychlit opravdu jen zlehka a na takovou míru, abys uběhla ne 10, ale jen 5-7 kilometrů ovšem v souvislé rychlosti.
Vítek
Trénink
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na tréninkový plán na 10km. Plánuju běžet Nightrun 16.4.
V roce 2014 jsem ho běžela poprvé, ale jen 5km, čas 24:49.
Začala jsem na něj trénovat prakticky z "hecu". Běhala jsem do té doby jen občas - asi 7,5-8,5 min/km, zhruba 10 km týdně. Poté jsem si vymyslela režim:
běh 3x týdně (rovinky ve fitku - třeba 5x 400m 12km/hod; 1x 5km maximální rychlostí, 1x 10km pomalu). Celkově jsem uběhla asi 110-130km/měsíc.
Závod jsem zaběhla za 24:49 5km. Což byl výsledek mého 2 měsíčního snažení a byla jsem spokojená :)

Tento rok bych ráda běžela 10km. Ale nevím, jak si trénink poskládat. Do fitka teď přístup nemám, takže ty rovinky se hůře provádějí. Mám na to tedy necelé 3 měsíce. Teď běhám asi 6km výběhy s průměrem 6:50 min/km. (měla jsem dlouhou pauzu). Vím, že jsem se minule zlepšovala opravdu hodně a chtěla bych zkusit tu 10km trasu :) Chtěla bych jít pod hodinu...

Děkuji moc :) - otázka upravena poradcem
Adéla
Vítek Kněžínek
Ahoj, s tvým časem na 5km bych se účasti na 10km závodě určitě nebál. Trénink, který jsi prováděla v minulém roce byl naprosto ideální (intervaly pro získání rychlosti, tempový běh a volnější obecná vytrvalost). V tomto směru bych určitě radil pokračovat i nyní. 

Tratě, které běháš nyní se mi zdají ve strašně pomalém tempu ve srovnání s tím, jak jsi běhala předtím. Určitě bych se tedy snažil postupně zrychlovat zpátky k 5min/km s tím, že budeš-li běhat opět třikrát týdně, jeden běh absolvuj ve volnějším tempu, jeden v tempu svižnějším a v tom třetím můžeš zařadit takzvaný fartlek - střídání pomalého a rychlého tempa podle pocitu.

Vítek
Trénink
Dobrý den,

chci se zeptat, co konkrétně jíst po doběhu. Běhám 2-3 krát týdně trasy 12-18 km, to je mým tempem cca 1,5 hodiny. Mívám pak značný hlad. Jaké konkrétní potraviny jíst ? Dodám, že potřebuji zhubnout cca 6 kg. Je možné požít proteinový nápoj s nízkým obsahem sacharidů ?

Děkuji za odpověď, hezký den.
Jan Karpeta
Jan Karpeta
Vítek Kněžínek
Ahoj Honzo, po tréninku je důležité přijmout dostatečné množství bílkovin, které tě zasytí, zaženou hlad a co je nejdůležitější, poslouží jako "palivo" pro regeneraci unavených svalů. Pokud chceš zároveň hubnout, příjem sacharidů by měl být určitě nižší. "dietní" proteinový nápoj (s nízkým obsahem sacharidů) by určitě mohl tento problém vyřešit, stejně jako přírodní potraviny s podobným nutričním složením. Konkrétně můžeš vyzkoušet například nízkotučný tvaroh (pokud nemáš problémy s laktózou). Jednou z příčin, proč míváš po běhání hlad ale také může být jednoduše fakt, že jíš příliš málo.
Vítek
Trénink
Dobry den. Rada bych zacala behat. Je to uz tri roky, co jsem behala. Zustalo mi po porodu dost tuku. Pri vaze 96 kg se nejak nemuzu rozhoupat. Boty taky tesne. Jake by byly nejvhodnejsi pro me na asfalt. A jak zacit. Dekuji.
Tereza
Vítek Kněžínek
Ahoj, kvůli vyšší hmotnosti nižší kondici bych doporučil začít buď intenzivnější chůzi, nebo jízdou na kole/rotopedu, dokud se nepodaří pár kilo shodit a zlepšit fyzičku. Pak i ten běh půjde přece jen o něco líp a třeba bude snazší se k němu rozhoupat. Ohledně bot doporučuji zajít do některé ze specializovaných prodejen, protože na to, abych ti dokázal přesněji poradit mám bohužel příliš málo informací (o povrchu, kde běháš, tvaru tvých chodidel, cenové relaci a o tom, jaké funkční vlastnosti bys od bot očekávala)

Vítek
Trénink
Ahoj, chci se zeptat jak řešíte stravu během delšího běhu, 30km a více. Bude mi čerstvě 18 let, 70 kg a 180 cm, minimum tuků, pravidelně běhám rok a půl. Naposledy 32 km za 4,6 min/km v celkem náročných podmínkách. Nicméně řeším, co je nejlepší během běhu k jídlu. Pokud mám hlad, tak výsledky jdou rapidně dolů, proto mě zajímá, co doporučujete a co Vám nejvíce sedí. Zatím mám 2 tyčinky typu mars apod. s tuky a cukry. Někdy mi stačí jedna, ale to záleží, jak moc se najím než vyběhnu. Nějaké rady? Rovnou, když tu píši, tak co se nejvíce hodí po doběhnutí takové trasy? Tekutiny jsou jasné, ale je dobré třeba težký tvaroh kvůli bílkovinám? Ještě mě zajímá nějaký typ na boty pro takovéhle delší tratě. Převážně běhám terén, ale sem tam zavítám i na silnici. Doteď mám salomony speedcross, ale už mi jaksi ubývá podrážka :)) Jsou nějaké více univerzální typy? Děkuji moc za odpověď. Jsem ještě mladej a rád se přiučím :) Vilda
Vilda
Vítek Kněžínek
Ahoj, osobně při běhu do 7 hodin funguji pouze na energetických gelech (při závodě 1 každou hodinu, při tréninku zhruba po 90-120 minutách)  a tuhou stravu přijímám spíše výjimečně a případně pouze ovoce typu banán, pomeranč, nebo meloun. To je ovšem velice individuální a je potřeba najít si zdroj energie, který ti bude vyhovovat.

Výhoda energetického gelu (osobně preferuji značku GU, ale jsou tu i ovocnější PowerBar, sladší Enervit, nebo Inkospor... na 100% se ovšem vyhni Nutrendu) je skladnost, snadná konzumace a obsah dostatečného množství energie pro více jak hodinu běhu.

Při volnějším tempu, nebo pokud preferuješ tuhou stravu, můžeš sáhnout po některé z energetických tyčinek, které mají na rozdíl od Marsek výrazně lépe stravitelnější složení a tak se energie dostane ke svalům za citelně kratší dobu. Mezi tyčinkami můžu doporučit některou z přírodních variant, jako jsou Chimpanzee, Raw Bite (pozor, pokud máš alergii na ořechy), nebo Bombus. Jak často a kolik toho sníst už si budeš muset vyzkoušet sám. 

Pokud bys chtěl vyzkoušet nějaký alternativní zdroj energie, můžeš vyzkoušet sušené ovoce (vynikající energetické složení mají například datle), ale občas někdo běhá i na rohlík, nebo salám. Sto lidí, sto žaludků, sto chutí :-).

Ohledně stravy po takto náročném tréninku je potřeba doplnit živiny v co nejkratším čase - ideálně do 30 minut po doběhu, aby mělo tělo z čeho brát při následné regeneraci a nezačalo pálit svalový glykogen. Důležité jsou především bílkoviny, sacharidy a velmi užitečné mohou být BCAA aminokyseliny na obnovu svalových vláken, minerály a vitamíny. Tvaroh mě osobně vyhovuje a funguje velmi dobře, ale znovu platí, že si to musíš vyzkoušet. Dají se koupit různé sportovní doplňky s označením "recovery", které mají ideální poměr výše zmíněných látek přesně namíchaný, stačí si namíchat s půl litrem vody, nebo mléka a je po starostech, ale zároveň se dá bez problémů doplnit vše potřebné obyčejnou pestrou stravou, jen je to trochu náročnější na přípravu.

Ohledně bot je to na delší povídání, ale když to zjednodušíme pouze na krosovky univerzálnějšího charakteru, můžeš se podívat po Inov-8 Race Ultra 290, resp. 270, Salomon Sense Mantra, Brooks Cascadia, Hoka One One Challenger ATR, nebo Asics Gel-Fuji Trabuco. Každopádně bude dobré zajít si někam, kde ti poradí a kde budeš mít možnost vyzkoušet větší množství modelů, ze kterých si vybereš na základě toho, které boty ti nejlépe sednou na tvůj tvar chodidla.

Vítek
Trénink
Ahoj Vítku,
chci se tě zeptat, jak mám trénovat, když chci za tři až čtyři měsíce zaběhnout kilometr pod tři minuty. Nyní ho dávám tak těsně pod 3:30.
Díky za odpověď a měj se.
Jarda
Jaroslav Smílek
Vítek Kněžínek
Ahoj Jardo, pokud chceš zrychlit na takto krátké vzdálenosti, bude dobré zařadit intenzivní intervalový trénink, při kterém budeš běhat opakované úseky o délce 100 až 400 metrů v tempu výrazně rychlejším, než 3:00/km. Mezi jednotlivými úsek zařaď vždy buď krátkou mezichůzi, meziklus, nebo úplný klid. Bohužel sis ale pro takový trénink nevybral zrovna nejlepší roční období, protože běhat v tak vysoké intenzitě v mrazu by se ti mohlo vymstít. Intervaly bych proto absolvoval v posilovně na páse (kde ovšem narazíš na problém, že pásy pouze výjimečně zvládají rychlosti vyšší, než 20kmh - to se ale dá částečně obejít nastavením vyššího sklonu). Dej si pozor na to, že aby byla intenzita běhu na pásu srovnatelná s během venku, je potřeba nastavit pro tyto rychlosti minimálně 1% stoupání.

Vítek
Trénink
Dobrý den,
Potřeboval bych radu ohledně fyzičky. Je mi 19 let, výška 182 cm, váha 77 kg. Zajímalo by mě jak nejefektivněji získat fyzičku. Čeká mě rekreační závod na běžkách (17km). Chodím běhat tak cca 2- 3x týdně zhruba 3km. Po běhu se protáhnu a lehce si zacvičím se svojí váhou. Chtěl bych se zeptat, jakým cvičení a treninkem získat potřebnou fyzičku na běžky.
Díky za odpověď
Tomáš
Vítek Kněžínek
Ahoj Tomáši, záleží především na tom, jaký druh fyzičky chceš nabrat.

Pro vytrvalost je potřeba zařadit delší tréninky s nižší intenzitou (to znamená, že je potřeba postupně natáhnout ty tři kilometry, které běháš až na jednu hodinu běhu a pak případně dál, podle toho, jaké budou tvé další cíle).

Rychlost a sílu pak zase získáš kratšími běhy o intenzitě výrazně vyšší. Ideální je intervalový trénink, výběhy kopců, nebo tempový běh (řekněme ty tři kilometry, ale v tempu výrazně vyšším, než když si je jdeš odběhnout "jen tak").

Na běžkách kromě nohou hodně pracují i ruce a břicho, takže není od věci si alespoň 1-2 týdně zacvičit s vlastní vahou, nebo zajít do posilovny.
Trénink
Dobrý den,

potřeboval bych poradit ohledně tréninkových plánů. Všiml jsem si, že se kriticky stavíte k určitým funkcím sporttesterů - jak je to s tréninkovým plánem?
Eventuálně kde a jak je možné si nechat sestavit vhodný tréninkový plán na půlmaraton včet posilování svalů nutných pro běh?

Děkuji

Petr Adam
Petr
Vítek Kněžínek
Ahoj, z osobní zkušenosti mohu tvrdit, že odhad ideální doby regenerace je opravdu u většiny sporttesterů strašlivě přestřelený a člověk se touto funkcí při intenzivnějším tréninku řídit nemůže.

Ohledně tréninkových plánů z hodinek a aplikací jsou zde dvě věci, které je potřeba si uvědomit:
1) všechny tyto plány jsou velmi obecné. Rozhodně na míru vašim potřebám, proto bych je bral s rezervou.
2) Na druhou stranu se u těchto plánů staví na platných a funkčních principech, takže i když to možná nebude úplně optimální, nějaký přínos by trénování podle nich mít mělo.

Pokud se rozhodnete pro trénování podle nějakého podobného plánu, vybral bych si ten, který diktuje tréninky podle intenzity zátěže (tepové frekvence) a naopak bych se vyhnul takovým, které vám přesně říkají v jakém tempu máte kdy běžet.

Nejlepší varianta je samozřejmě obrátit se na nějakého osobního trenéra (ideálně se zkušenostmi s během), který vám postaví plán na míru.
Vítek
Trénink
Začala jsem se zimní přípravou. Dneska jsem měla běžet 6 km, ale jsem strašně unavená a vůbec se mi nechce. Čím to je? Mám jít běhat, nebo regenerovat?
Tereza
Vítek Kněžínek
Ahoj, to záleží na tom, co jsi dělala den (týden, měsíc) předtím, než jsi chtěla se zimní přípravou začít. Pokud jsi v podzimní části sezóny absolvovala intenzivní trénink, nebo množství závodů, je určitě dobré dát si pár týdnů volna (běhat jen lehce a zařadit doplňkové sporty), aby si tělo stihlo před nadcházející dřinou odpočinout. 

Ohledně aktuální kondice dokáže hodně napovědět tepová frekvence - její klidová hodnota (ideálně měřená po probuzení) totiž s únavou výrazně roste. Máš-li tedy tepovku vyšší, než jsi zvyklá, je to další ukazatel toho, že pauza není špatný nápad.

Jednat se ale může i o obyčejnou "podzimní únavu", která vychází spíše z psychiky (venku je zima, mlha a prší a člověku se prostě nechce), než z reálné fyzické únavy. V tu chvíli je potřeba takovou únavu jednoduše rozběhat.
Vítek
Trénink
Ahoj, jezdím hobby závody horských kol. Je běh dobrý doplňkový sport? A jaký běh zvolit? Lze začít už teď v zimě? Díky moc. Pítrs
Petr Hlinka
Vítek Kněžínek
Ahoj Petře, běh je pro cyklisty velmi častým doplňkovým sportem, obzvláště přes zimu, kdy jsou na kolo velmi nepříjemné podmínky. Největší efekt bude mít běh na delší vzdálenosti a ideálně v terénu. Tam totiž efektivně rozvíjíš sílu a vytrvalost, která se ti na kole bude hodit.

Pozor na to, že naopak (tedy cyklistika jako doplněk k běhu) to nefunguje an zdaleka tak dobře. Při intenzivním cyklistickém tréninku totiž nežádoucím způsobem posílíš stehna a "zpomalíš" si nohy.
Trénink
Ahoj, chtel bych se zeptat na regeneraci, spravny-vhodny rozestup mezi treninky? Je nejaky zpusob jak pred vybehnutim kontrolovat aktualni stav organizmu? Jestli zaradit uz zaradit fartlek nebo regeneracni-volny beh? Zmerit tep? Kontrola pres nejakou aplikaci napr. HRV4training? Diky
Jirka
Vítek Kněžínek
Ahoj, na tuhle otázku se prakticky nedá odpovědět bez podrobnějších znalostí o tvém organismu. Jedna věc je ovšem jistá - Některé z novějších sporttesterů mají funkci, která ti po tréninku vypočítá ideální dobu regenerace a přesně tahle funkce je úplně k ničemu :-).

Na druhou stranu - ideálním ukazatelem, jak na tom zrovna jsi je srdeční frekvence. Abys to ovšem byl schopný plnohodnotně využít musíš velmi dobře znát, jaké tepy míváš v konkrétních situacích (klid, objemové tempo, ANP, závodní tempo atd. atd.). Tohle se dá buď naučit pomocí podrobného analyzování tréninku a vnímání svého těla, nebo by ti mohli pomoci v některé sportovní laboratoři, kde projdeš zátěžovým testem. Na základě toho ti poskytnou naprosto přesně všechny tyto hodnoty (které se ovšem budou s posunem v tréninku neustále měnit). 

Osobně si nemyslím, že by to pro běžného hobby běžce bylo potřeba řešit až tak do detailu a zastávám podobný názor, jako Steve Prefontaine - Když se cítíš dobře, běž rychle. Když se cítíš špatně, běž pomalu a když tě něco bolí, neběhej vůbec.
Vítek