Ona
Hlava bez vlasů vyžaduje opravdu zvláštní péči

Hlava bez vlasů vyžaduje opravdu zvláštní péči | foto: Rungo.cz

Jak se starat o svoji pleš aneb aerodynamickou hlavou k lepším výkonům

  • 9
Bývá milovaná i proklínaná. Ti, kteří ji mají, ji nechtějí, a ti, jimž na hlavě trčí bujná kštice, si ji pořizují zcela dobrovolně. Přečtěte si, v čem je běžecká pleš jiná, jak se o ni starat i s jakými riziky musíte počítat, pokud si ji rozhodnete pořídit na letošní léto.

Přirozená pleš

Někdo má štěstí a je jí obdařen již během dospívání. Dalším jedincům je dopřána až v pokročilejším věku, obvykle kolem třicátého až čtyřicátého roku. Její výskyt bývá spojován s dosažením určitých životních zkušeností, případně s delší koexistencí se ženou, případně jinými živočichy, ve společné domácnosti. Některým z nás není ale souzena vůbec a postupem času se stáváme spíše šedými vlky. Pokud patříte do této nešťastné skupiny, je pro vás jediným řešením pořídit si pleš umělou.

Umělá pleš

Většinou se vyskytuje u mladších jedinců mužského pohlaví. Dříve bohužel sloužila k odlišení jedinců hlásících se k extrémistickým skupinám, kvůli čemuž neprávem získala ne zrovna pozitivní pověst. Naštěstí je toto období snad již za námi a její výhody objevuje čím dál tím více uvědomělých mladých mužů. Výhodou je fakt, že si ji může opatřit kdokoli a v podstatě kdykoli.

Kombinovaná pleš

Příklad pleše kombinované. V tomto případě se z větší části jedná o pleš...

Můžete býti od přírody také takzvaný kolečkář či koutař, případně kombinací obojího, pak se řadíte mezi takzvané věnečkáře. V těchto případech je velmi žádoucí doplnit tuto vaši částečnou přirozenou pleš i pleší umělou. Snaha o řešení opačné, tedy o přehazovačku, se neosvědčila a velmi výrazně ji nedoporučujeme.

Jak si pleš pořídit

Pokud vlastníte pleš typu "přirozená", přeskočte rovnou na oddíl "Údržba – výhody/nevýhody". Jestli si ale toužíte opatřit pleš umělou, čtěte dál. Necháme-li stranou způsoby, které by ocenili snad jen masochisti (depilace voskem, žehem atd.), dostaneme se k holení, což je zřejmě nejpřijatelnější a nejsnáze aplikovatelná metoda. Dělí se na variantu mokrou a suchou.

Mokrá: Bude vám stačit obyčejný holicí strojek. Staromilci možná sáhnou po žiletkovém strojku nebo dokonce po břitvě. Pak už stačí jen gel či pěna na holení, případně obyčejné mýdlo či trocha sprchového gelu.

Volba správného strojku je pro výsledný efekt zcela zásadní

Výhodou této metody je vysoký lesk vaší hlavy a trvanlivost. Než se z vás stane takzvaný štětináč, trvá to totiž poměrně dlouhou dobu. A pokud si zvyknete ve vaně či sprchovém koutu během každé druhé až třetí očisty vašeho těla (předpokládejme nepodloženě, že se myjete průměrně jedenkrát denně) také doladit strojkem hlavinku, máte o perfektní výsledek postaráno. Nevýhodou, především pro holiče začátečníky, je značné riziko vzniku mnoha drobných poranění. A takový půltucet strupů vaší jinak výstavní pleši na přitažlivosti zrovna nepřidá.

Suchá: Vyžaduje elektrický zastřihovací strojek, jehož pořizovací cena je přeci jen o něco vyšší než u strojku pro variantu "mokrá". Použít můžete jak ten pro vousy, tak ten pro vlasy. Ten první má obvykle užší stříhací lištu, takže vám celý proces zabere trochu více času, ale na druhou stranu se s ním zase lépe manipuluje a procentuální pravděpodobnost ustřižení ucha díky tomu značně klesá.

Výsledkem této varianty je obvykle hlava pokrytá porostem o délce jeden milimetr. Pokud byste se chtěli zbavit i tohoto posledního zbytečku, můžete buď sáhnout po elektrickém holicím strojku na vousy anebo dokončit úpravu pomocí mokré varianty.

Jak ji udržovat

Pleš má spoustu výhod (sex-appeal je zřejmě tou největší), ale bohužel také pár drobných slabin a je potřeba ji občas věnovat trochu té speciální péče.

V chladném počasí je potřeba ji opatřit nějakou zateplovací pokrývkou. Já osobně nejčastěji používám klasickou běžeckou kšiltovku nebo multifunkční šátek. Můžete ale sáhnout i po čelence, pirátském šátku nebo nějakém slušivém kloboučku, případně přes hlavu aspoň přetáhnout kapuci.

Aktuálně tu ale máme letní období, a to s sebou přináší nebezpečí největší, hrozbu připečení jemné pokožky hlavy. Hlava je asi hned druhým nejcitlivějším místem, které si můžete spálit, připečené zadnice běžců naturistů teď nechme stranou. Za slunečného počastí proto na hlavu vždy preventivně aplikujte krém s ochranným faktorem dvacet nebo vyšším.

Někdy vás mohou naopak trýznit nepříznivé povětrnostní podmínky. Taková vydatná letní bouřka je pro plešatce lehce diskomfortní. Na druhou stranu, když se bouřka přežene, stačí pleš lehce otřít jelenicí. Pokud nějakým nedopatřením nemáte jelenici při sobě, poslouží vám stejně dobře libovolný kousek oděvu. V případě, že je letní buřina provázena kroupami, nastává problém v podobě absentujícího air-bagu. V tomto případě tedy spíše hair-bagu. Kroupám tedy raději čelte vybaveni pokrývkou hlavy pro její mechanickou ochranu. Ovšem i v tomto případě volte raději pokrývku textilní a nikoli paruku.    

Jedno z možných řešení problému s potem stékajícím do vašich očí se jmenuje...

Dalším drobným problémem je pot, který vám může o něco více stékat do očí než vašim vlasatým souputníkům. Tento problém řeší elegantní čelenka, čepice či obočí značky Brežněv.

Zda jsou reflexní vlastnosti pleše pozitivním, či negativním faktorem, záleží na okolnostech. Taková pořádně se lesknoucí šiška vám může v noci na silnici zachránit i život. Na druhou stranu můžete prasátky, která kolem sebe vrháte během závodu, oslňovat vaše soupeře a ti si následkem toho můžou způsobit i vážná zranění. Vám pak hrozí diskvalifikace za nesportovní chování.

Shrnutí

Pleš je prostě bezva. Ušetříte za šampóny i holiče. Díky ní maximalizujete svoji aerodynamiku i přitažlivost pro něžné pohlaví. Nevyžaduje zas až tolik péče a pocit větru na pleši je k nezaplacení. Vlasatci jděte se bodnout, teď frčí bald Bolt!

,
Témata: Běh