Ona
Batáty, sladké brambory. Zpestřete svůj jídelníček a přijměte více vitamínů

Batáty, sladké brambory. Zpestřete svůj jídelníček a přijměte více vitamínů | foto: Lukáš Procházka, MF Dnes

Batáty mají méně kalorií a více vitamínů. Nejezte je ale příliš horké

  • 18
Batáty mají více vitamínů a méně kalorií, jsou tedy skvělé k přípravě zdravé stravy. Není však třeba zanevřít ani na obyčejné brambory, obzvláště máte-li hluboko do kapsy. Jsou totiž levnější a i ony obsahují mnoho dobrých prvků.

Tato debata se vede již spoustu let: sladké, nebo obyčejné brambory? Které jsou lepší a prospěšnější pro naše zdraví?

Podíváme se pod slupku brambor. Ukážeme si i konkrétní čísla jednotlivých složek, abyste si mohli udělat obrázek sami.

RUNGO zavítá do Pardubic!

  • Kdy: 3. října 2015
  • Co: běžecký závod na šest kilometrů
  • Proč: jsme redaktoři běžci a běžcům rozumíme. Závody pro vás organizujeme vlastníma rukama a srdcem. Přijďte se přesvědčit! Více informací...
Craft RUNGO běh Na Kuňku

V nedávných letech dostaly sladké brambory (nikoliv obyčejné) status superpotraviny především mezi sportovci. V mnoha publikacích se o nich zmiňují špičkoví sportovci a vyzdvihují jejich přínos. Já osobně je svým sportovcům doporučuji také, ale mezi superpotraviny bych je nezařazoval.

Je důležité zdůraznit, že neporovnáváme zdravé a nezdravé, ale dvě zdravé potraviny. Jak obyčejné brambory, tak sladké, jsou chuťově skvělé, zdravé a tvoří součást kultury v mnoha zemích. Oboje jsou výživné, energeticky bohaté, jejich historie pěstování a konzumace je stará tisíce let. Mají původ ve Střední a Jižní Americe a odtamtud se začaly rozšiřovat po celém světě.

Je známo kolem čtyř tisíc druhů brambor a kolem pěti tisíc druhů sladkých brambor. Samozřejmě, v supermarketech se objevuje pouze pár nejznámějších druhů. Například některé fast foody vyžadují speciální odrůdy pro výrobu hranolek, které jsou lehce načervenalé, po osmažení jsou křehké, křupavé a vnitřek je měkčí. Většina lidí v Severní Americe, západní Evropě a Austrálii konzumuje brambory nejen jako přílohu k masu, ale i v méně zdravé podobě ve formě hranolků či chipsů.

Nutriční hodnoty

Následující tabulka shrnuje složení ve 100 gramech syrových brambor:

Hodnota ve 100g syrové zeleniny

Zdroj: Nutritiondata.com

Pozor na kuchyňskou úpravu

Glykemický index

Většina brambor obsahuje odolné škroby, které jsou poté rozloženy až našimi trávicími bakteriemi v tlustém střevě. V porovnání se sladkými bramborami obsahují obyčejné brambory více těchto odolných škrobů. Brambory mají také takové typy škrobů, které po uvaření a následném zchlazení změní svoji strukturu. Proto se vyplácí jíst brambory chladnější, nejlépe syrové. V Japonsku používají obyčejné brambory za syrového stavu k léčbě diabetu, anémie nebo vysokého krevního tlaku. Pokud skladujete obyčejné brambory v chladu, časem se škroby začnou transformovat na glukózu a fruktózu.

Glykemický index

Glykémie:

GI: glykemický index; značí, jak rychle se potravina převede na glukózu.

GL: glykemická nálož; značí, kolik jídla se převede na glukózu

Co je důležité:

GI se mění s kombinací jídel. Pokud si dám například brambory s masem, GI se výrazně sníží.

GI také mohu výrazně snížit tepelnou úpravou potravy. Pokud necháme například brambory trochu vychladnout, GI se sníží, pokud je vaříme ve vodě, GI je též nižší než například u brambor pečených v troubě, kde se voda vypaří a cukry jsou tak mnohem více koncentrované a brambory mají vyšší GI.

Vitamíny a minerály

Co se týká obsahu vitamínů a minerálů, nejsou rozdíly až tak veliké. Markantní odlišnost je v provitaminu A, jímž jsou sladké brambory doslova napěchované, což může zajímat především sportovce.

Níže se můžete podívat na porovnání jednotlivých minerálů a vitamínů ve 100 gramech syrových brambor:

Minerály a vitamíny

Doporučení

Pokud máte možnost, naučte se využívat raději batáty. Jsou o něco výživově výhodnější. Mají 400 procent doporučené denní dávky důležitého vitamínu A. Mají také více vitamínu C, méně kalorií, více vlákniny a méně sacharidů. Sice mají více jednoduchých cukrů, jako je glukóza, fruktóza anebo sacharóza, ale to může být po náročném tréninku spíše výhodou. Koupíte je často i v klasických supermarketech. Nevýhodou může být jen vyšší cena a menší variabilita při zpracování.

Ani obyčejné brambory však nejsou špatnou volbou. Snažte se jíst brambory především vařené, v bio kvalitě, nejezte je úplně horké. U vařených brambor nešetřete na másle, i to vám pomůže snížit glykemický index. Pokud řešíte váhu, vyhýbejte se obyčejným bramborám, které jsou delší dobu skladovány v chladu. Nezapomínejte, že jako příloha k masu nemusí brambory zaujímat půl talíře, jak jsme tomu zvyklí, ale bohatě postačí jedna středně velká brambora, zbytek vyměňte raději za zeleninu, bílkovinu a nezapomínejte na kvalitní tuky.

Nakonec inspirace na skvělé posportovní jídlo: mé oblíbené vydlabané brambory (aby neměly tolik sacharidů) s ricottou a bylinkami, avokádovým dipem a rozmarýnem.

Vydlabané brambory (aby neměly tolik sacharidů) s ricottou a bylinkami,...

Mgr. Vít Schlesinger

Vít Schlesinger
Vít Schlesinger
Vít Schlesinger

Vít Schlesinger je vyhledávaný odborník na stravu a motivaci sportovců. Mezi jeho klienty patří proslulá jména z řad vrcholových sportovců a českých reprezentantů. Schlesinger klade důraz na vzájemné propojení kvalitní stravy, vyrovnané psychiky a dokonalé regenerace. Všechny tyto oblasti zkoumá více než 10 let a získané poznatky aplikuje i sám na sobě. Je známý experimenty se svým tělem a posouváním hranic lidských možností. O ideálním životním stylu také pravidelně přednáší. Jeho webové stránky najdete na www.schlesinger.cz.